GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Kapalı
DOLAR 7.82
EURO 9.36
ALTIN 449.83
BİST $17.835

İktidar seçime, muhalefet adaya kilitlendi!

01 Eylül 2020 Salı, 22:57

Cumhur İttifakı cephesinden,

Seçimin her ne kadar 2023 yılında yapılacağı söylense de, icraatlar ve açıklamalar takvimlerin 2023'ü göstermeden sandık başına gitme ihtimaline işaret ediyor. Muhalefet cephesinin kanaati de ekonomik sorunların bir erken seçim getireceği yönünde.

Seçim, erken mi yoksa zamanında mı yapılır?

Bunu şimdiden kestirmek güç fakat iktidarından muhalefetine kadar bütün siyasi mahfillerde 2021 yılına dair bir erken seçim ihtimaline karşı olası senaryoların masaya yatırıldığı bilinen bir gerçek.

Biliyorsunuz,

Ben, sistemin uydurma olduğunu ve en çok da Ak Parti'nin bu zorlama sistemle kendisini bağladığını çok defa yazdım. Ancak sistem bu ve eğer bir değişim söz konusu olamazsa siyasetin odak noktası Cumhurbaşkanı adayları olacak.

Bu minvalde,

Adayı belli olduğu için Cumhur İttifakı'nın eli rahat. Onlar sadece seçime kilitlenmiş vaziyetteler. Fakat aynı şeyi Millet İttifakı için söylemek mümkün değil. Zira onların ciddi bir aday sorunu var.

Özellikle,

Siyaset sahnesinin yeni oyuncularıyla renklenen muhalefet cephesinde ittifakların nasıl şekilleneceği ciddi merak konusu. Aday ortak mı olacak? Ortaksa kim olacak? Veya herkes kendi adayını mı çıkaracak? Soruları hala cevapsız duruyor.

Muhalefet cephesindeki

Siyasi yelpazenin derin farklılıklarından kaynaklanan bu yakıcı sorunun çözüme kavuşması için iki ayrı görüş dillendiriliyor. Bunlardan birincisi, ilk tur için tüm partilerin kendi adayı ile seçime katılması. İkincisi ise, Millet İttifakı'nın ortak adayla yarışa girmesi. Birinci şıkkı savunanlar; ne kadar çok aday çıkarsa ve bu adaylar alabilecekleri en yüksek oyu alırsa seçimin ikinci tura kalma ihtimalinin daha yüksek olacağını düşünüyorlar. İkinci şıkkı savunanlar ise, birinci modelin geçmiş seçimde denendiği ve sonuç alınamadığından hareketle ortak bir adayla yarışa girmenin daha doğru olacağı kanaatindeler. Bu şekilde ilk turda Cumhur İttifak'ı, Millet İttifakı ve HDP'nin ayrı çıkaracağı adaylarla seçimi ikinci tura taşımanın hesabı yapılıyor.

Muhalefet cephesi için,

Tek bilinmezi aday değil elbette. CHP, İYİ Parti, Saadet ve Demokrat Parti'den oluşan ittifak, siyasetin yeni oyuncuları Deva ve Gelecek partilerinin de katılımıyla genişleyecek mi, yoksa İYİ Parti öncülüğünde sağda yeni bir ittifak daha mı kurulacak? Kuşkusuz bunlar da masada ve bu konuda verilecek kararlar biraz da iktidarın seçim kanunda yapma ihtimali olan değişikliklere göre şekillenecek gibi duruyor.

Muhalefetin,

Bu kadar bilinmezine rağmen bilinenleri de yok değil. O da bu seçimde herkesin kişisel hedeflerinden çok ortak hedefe yönelmesi... Bu konuda, ilk işaret fişeğini ateşleyen İYİ Parti lideri Meral Akşener oldu. Özellikle MHP'nin, "eve dön" çağrısı ve devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Yerli ve Milli" ilan etmesiyle Millet İttifakı'nın doğal ortak adayı olması noktasında eli güçlenen Meral Akşener, "Cumhurbaşkanı olacağım diye Türkiye'nin geleceği ile oynamayacağım" diyerek hem aday olmak istediğini fakat hem de fedakarlıktan kaçınmayacağını ilan etmiş oldu. Aslında, Akşener, bu alttan alan fedakar tavrıyla ittifak partilerinin tabanlarına, "beni görün" mesajı da vermiş oluyor. Bu mesaj öncesinde Akşener'in liderler ziyaretlerini de hesaba katarsak tavandan tabana hesaplı bir "yoklama turuna" çıktığını da söylemek mümkün.

Akşener'le birlikte,

İlhan Kesici'nin de potada olduğunu söyleyelim. Hatta Kesici'nin, aday olamama durumunda yüz bin imza ile bağımsız aday olmayı bile göze alabileceğini, nitekim Kesici için bunun artık son şans olduğunu daha önce de yazmış, söylemiştim.

Ne var ki;

Hem Meral Akşener'in, hem de İlhan Kesici'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ciddi bir rakip olma ihtimalleri yok. Her ne kadar, Kılıçdaroğlu'nun aksine CHP tabanı Abdullah Gül'e mesafeli olsa da, özellikle seçimin ikinci tura kalması durumunda Erdoğan için hala en dişli rakip Abdullah Gül'dür. İkinci turun avantajlı ismi olarak görülen Abdullah Gül'ün, birinci turda nereden aday olacağı ise ayrı bir tartışma konusu. Burada Gül'ün bir milyon imza ile bağımsız aday yapılması da gündeme gelebilir. Böyle bir ihtimalde CHP zayıf bir isimle yarışa katılır ve Gül'ün desteklenmesini sağlayabilir. Seçimin ikinci tura kalması halinde Erdoğan karşıtlığı üzerinden CHP seçmeni Gül'e razı edilir.

SON SÖZ:

Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu çok alternatifli ve zorlu süreci nasıl yöneteceği ise merak konusu. Millet İttifakı'nın seçime nasıl gidileceğine, adayın kim olacağına dair hem tabanını hem de kamuoyunu ikna edecek acil bir pratik geliştirmesi gerekiyor. Aksi halde, her geçen sürenin aleyhte işlediği ortada. Adayı belli ve seçime odaklanmış iktidar için ise her şeyin yolunda gittiği düşünülmesin. Zira yönetimsel sorunların getirdiği bıkkınlıklar var. Sistemin işleyişine dair tereddütler var. Adalet, liyakat gibi başlıklarla daha da uzatabileceğimiz bu "var"lar, derli toplu bir muhalefetin ekmeğine yağ sürer. Onun için, iktidarın artık güzellik uykusundan uyanması ve eksiklerini masaya yatırıp akılcı çözümler üretmesi gerekiyor.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Karpuz gibi ortadan ikiye ayrıldık!

'Horolop şorolop' işler bunlar!

Fırtınalı çölde yol işareti gibi...

Neden kaşlarınızı çatmıyorsunuz?

Alinur Aktaş'tan muhteşem hizmet!

Kaderin cilvesine bakın!

Ceyar'ı vurdular!

AK Parti, kendi bağımlılığının tutsağı oldu!

Arınç'tan, AK Parti için derin hamle!

Kim o AK Parti ilçe başkanı?

AK Parti Bursa'da çarşı karışacak!

Alinur Aktaş'a zor sorular!

Bu ayıp AK Parti'ye yeter!

Bu heyecanın ölmemesi lazım!

Bin günün sonunda dağ fare doğurdu!

Alinur Aktaş'a yumurtalı tehdit!

'At izi, it izine karıştı'

Kanat kırana hükmünü verecek bir Süleyman olur elbette!

AK Parti'deki haksız işgalciler!

Bu işte bir gariplik yok mu?

İkinci yüzyıla girerken!

Bursa'nın bitmeyen su sorunu!

Artık kolları sıvamak gerekmiyor mu?

'Kendi görüşüme katılmıyorum'

Bursa'ya felaket adım adım yaklaşıyor!

AK Parti'de kimler kimlerle beraber?

Doğruysa tuzun koktuğu, sözün bittiği yerdir!

Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi!

Yazıma başlık bulamadım!

Siz AK Parti'ye düşman mısınız kardeşim?

İnadına güzel haber!

Tabii yansıtmazlar Reis!

Korkunç miktarda para alacaklar!

İYİ Parti'ye operasyon mu çekiliyor?

Türkiye'nin bir de valiler sorunu var!

'Kurduğumuz gün 40-50 ilde tabelayı asarız!'

Erdoğan'ın, gülmekten karnı ağrımış mıdır?

'Olmayacak' demişse bilin ki; olacaktır'

İdeal Şehir Bursa Platformu!

'BUDO' gelir, 'BUDO' geçer ağlama!

Kestel'in suçu ne?

Acelesi olmayan seçkinler partisi!

'Abi, Salman gidiyor mu?'

Hem Nilüfer'e hem Kestel'e ceza!

Cumhurbaşkanı Erdoğan bırakıyor mu?

AK Parti Bursa'da aday adayları belli oldu!

Yüz yüze hesaplaşmak!

"Buyurun cenaze namazına!"

Bir koyun kellesiyle yıkılır köşkünüz!

Sizi gidi tatlı su kurnazları sizi!

AK Parti'nin koordinatör sorunu!

Ak Parti Bursa pert ama herkes haklı şoför!

Komediye bakar mısınız?

AK Parti Bursa'da kazan kaynıyor!

Rezillik akıyor!

Hokkabazlıkla siyaset olmaz!

Kulağınızı açın ve beni dinleyin!

Akıllı Hans'ın öyküsü!

Birisi ölüyor ve sebebi sizsiniz!

Bay Salman, Reis'i dinledin mi?

Alinur Aktaş'ı terletecekler!

Kahramana ödül yok!

Melekler dişi midir, erkek mi?

"Çanlar kimin için çalıyor"

Maklubeye kaşık sallayan kaymakam var da belediye başkanı yok mu?

Ağzını açana yumruğu vurun!

Kafaya koymuşlar, Bursa'ya kötülük edecekler!

Size bir şey söyleyeyim mi?