GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
12°
Açık
DOLAR 7.95
EURO 9.44
ALTIN 462.86
BİST $18.928

Kafaya koymuşlar, Bursa'ya kötülük edecekler!

09 Eylül 2020 Çarşamba, 22:42

Tıpkı, Doğanbey ucuberi gibi.

Belki daha da kötüsü... Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bütün ikazlara, önerilere kulak asmıyor. Anlaşılan o ki; kafalarına koymuşlar, gözlerini karartmışlar, Bursa'ya kötülük edecekler.

Üstelik bu kötülüğü,

"Orada, Doğanbey gibi 20 katlı binalar dikileceği zannediliyor. Gerçi, çevresinde 17 katlı bina zaten var. Fakat bizim planımız burada en fazla zemin ve 5 kat. Daha yükseğini düşünmüyoruz..." sözleriyle güya iyilikmiş gibi ve körü körüne pazarlıyorlar.

Bu korkunç bir şey,

Bursa bunu asla hak etmiyor. Akademik odalar, siyasi partiler, STK'lar veya tüm Bursa fert fert ayağa kalkmalı ve bu kahredici kötülüğe engel olmalı. Tıpkı vatan toprağını düşmana karşı savunduğumuz gibi, şehrin içinde elimizde kalmış son yeşil alanı da ranta, iş bilmezliğe karşı savunmalıyız.

Nereden mi bahsediyorum?

Tabii ki; Yunuseli Havaalanı'ndan... Başkan Aktaş'ın, "burada en fazla zemin ve 5 kat. Daha yükseğini düşünmüyoruz" sözleri de gösteriyor ki; burasını da bütün uyarılara, önerilere ve kötü örneklere rağmen betona boğmayı planlıyorlar. İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, bu konuda uyarıcı bir açıklama yaptı. Kentin ihtiyacı, nefes alabileceği bir alanın yapılaşmaya kurban gitmemesi gerektiğinin altını çizerek, Başkan Aktaş'ın, tıpkı Kültürpark gibi, Botanik Park gibi, Mihraplı Parkı gibi kendi ismiyle özdeşleşebilecek bir projeyle sonuca ulaştıracağına olan inancını dile getirdi.

İnşallah öyle olur,

Fakat benim artık inancım kalmadı. Kalmadı çünkü, en son, EnBursa.com'un geçici olarak yayın yaptığı binayı hukuksuz yıkma ve bu minvalde elektriğini suyunu kesme girişimi de gösterdi ki; Başkan Aktaş, kasaba siyasetçisi akıldanelerinin etkisinden sıyrılıp, olaylara büyük pencereden bakamıyor. Tamam, hadi, akıldanelerin günahını almayayım. Belki kendisi böyle bakmak istiyordur da akıldaneler çaresiz bakış açılarını ona uyduruyorlardır. Yoksa, Başkan'ın çevresinde, Ak Parti'yi resmen gömerek muhalefetin ekmeğine yağ sürecek böylesi bir akıl tutulması karşısında, "yahu ne yapıyoruz?" diyecek akıl sahibi bir Allah'ın kulu olmaz mı? Olur, olmalı. Eğer yoksa, olmaması ayrı bir garabet sayılmaz mı? Aynı, bu konuda olduğu gibi, Yunuseli konusunda da Başkan Aktaş, ne olması, nasıl olması gerektiğine dair daha önceki son derece yerinde uyarılara, önerilere kulak asmadan, her şeye rağmen kalkıp, "20 katlı değil, zemin ve 5 katlı düşünüyoruz" gibi insana saç baş yolduracak bir açıklama yapmaktan geri durmuyor.

Bu köşenin takipçileri bilir,

Yunuseli Havaalanı hakkında, "Bursa'ya bir Regent's Park yakışmaz mı?" ve "Erdoğan'ın unutulmuş Bursa hayali!" başlıklarıyla iki yazı kaleme almıştım. Hatta ikinci yazımda Ak Parti'nin efsane il başkanı Sedat Yalçın'la yaptığım sohbete yer vermiş ve Yunuseli konusunda ne düşündüğünü sormuştum. Başkan Yalçın, şehrin ihtiyaçları doğrultusunda nasıl olacağına dair bilgilerle birlikte burasının tıpkı Londra'daki Hyde Park gibi bir parka dönüşmesi ve çevresindeki yapıların dönüştürülmesi gerektiğini anlatmıştı. Hatta Sedat Yalçın, böyle bir projenin aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir Bursa hayali olduğunu, bunun için zamanın belediye başkanı Hikmet Şahin'e talimat bile verdiğinin altını çizmişti.

Fakat gelinen nokta çok üzücü.

Üzücü olmaktan da öteye kahredici. Zira Payitaht Bursa, Londra'nın Hyde Park, Regent's Park vizyonundan alınıp, "zemin ve 5 kat" ile güya masumlaştırılmış kasaba siyasetine mahkum edilmek isteniyor. Ancak bu mahkumiyete mecbur değiliz. Tüm şehir, fert fert itiraz ederek bu yanlışı pekala düzeltebiliriz.

Şehircilik Bakanı,

Bursa'ya geldiğinde, "bana rezerv alanlarını gösterin" dediği ve Başkan Aktaş'ın da Yunuseli Havaalanı'nı gösterdiği doğru mudur? Doğruysa bu olacak şey midir Allah aşkına? Şehrin menfaati, orasını dev bir park alanı olarak gösterip bakanlığa yaptırmak değil midir? Öte yandan, bölgedeki yerleşik mahalleleri yerinde dönüşüm programına alarak bakanlıktan destek istenmesi gerekmiyor mu?

SON SÖZ:

Şöyle bir bakalım, bugün kimsenin sahiplenmediği Doğanbey ucubeleri ve Timsah Arena'nın Bursa'ya verdiği zarar zorbaların eliyle dinamitlenmiş şehirlere verilen zararlar kadar içimizi acıtmıyor mu? Acıtıyor elbette. Öyleyse yeni acılara rıza mı göstereceğiz? Buna sadece Alinur Aktaş mı karar verecek? Veya Ak Parti sadece Aktaş'tan mı ibaret? Mesela, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın, eski Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'nun, milletvekilleri Mustafa Esgin'in söyleyecek bir sözü yok mudur? Özellikle Hakan Çavuşoğlu'nun, Yunuseli Havaalanı konusunda duruşunu, tutumunu, tavrını merak ediyorum doğrusu ve bu köşeden kendisine soruyorum? Açık söylüyorum, henüz daha Doğanbey günahının tövbesi yapılamamışken bir günah da Yunuseli'nde işlenirse, Ak Parti zinhar bunun vebalini kaldıramaz. Yazık olur, şehre de Ak parti'ye de.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Kaderin cilvesine bakın!

Ceyar'ı vurdular!

AK Parti, kendi bağımlılığının tutsağı oldu!

Arınç'tan, AK Parti için derin hamle!

Kim o AK Parti ilçe başkanı?

AK Parti Bursa'da çarşı karışacak!

Alinur Aktaş'a zor sorular!

Bu ayıp AK Parti'ye yeter!

Bu heyecanın ölmemesi lazım!

Bin günün sonunda dağ fare doğurdu!

Alinur Aktaş'a yumurtalı tehdit!

'At izi, it izine karıştı'

Kanat kırana hükmünü verecek bir Süleyman olur elbette!

AK Parti'deki haksız işgalciler!

Bu işte bir gariplik yok mu?

İkinci yüzyıla girerken!

Bursa'nın bitmeyen su sorunu!

Artık kolları sıvamak gerekmiyor mu?

'Kendi görüşüme katılmıyorum'

Bursa'ya felaket adım adım yaklaşıyor!

AK Parti'de kimler kimlerle beraber?

Doğruysa tuzun koktuğu, sözün bittiği yerdir!

Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi!

Yazıma başlık bulamadım!

Siz AK Parti'ye düşman mısınız kardeşim?

İnadına güzel haber!

Tabii yansıtmazlar Reis!

Korkunç miktarda para alacaklar!

İYİ Parti'ye operasyon mu çekiliyor?

Türkiye'nin bir de valiler sorunu var!

'Kurduğumuz gün 40-50 ilde tabelayı asarız!'

Erdoğan'ın, gülmekten karnı ağrımış mıdır?

'Olmayacak' demişse bilin ki; olacaktır'

İdeal Şehir Bursa Platformu!

'BUDO' gelir, 'BUDO' geçer ağlama!

Kestel'in suçu ne?

Acelesi olmayan seçkinler partisi!

'Abi, Salman gidiyor mu?'

Hem Nilüfer'e hem Kestel'e ceza!

Cumhurbaşkanı Erdoğan bırakıyor mu?

AK Parti Bursa'da aday adayları belli oldu!

Yüz yüze hesaplaşmak!

"Buyurun cenaze namazına!"

Bir koyun kellesiyle yıkılır köşkünüz!

Sizi gidi tatlı su kurnazları sizi!

AK Parti'nin koordinatör sorunu!

Ak Parti Bursa pert ama herkes haklı şoför!

Komediye bakar mısınız?

AK Parti Bursa'da kazan kaynıyor!

Rezillik akıyor!

Hokkabazlıkla siyaset olmaz!

Kulağınızı açın ve beni dinleyin!

Akıllı Hans'ın öyküsü!

Birisi ölüyor ve sebebi sizsiniz!

Bay Salman, Reis'i dinledin mi?

Alinur Aktaş'ı terletecekler!

Kahramana ödül yok!

Melekler dişi midir, erkek mi?

"Çanlar kimin için çalıyor"

Maklubeye kaşık sallayan kaymakam var da belediye başkanı yok mu?

Ağzını açana yumruğu vurun!

Size bir şey söyleyeyim mi?

"Bursa için canla başla" mı dediniz?

Keşke İnegöl'den hiç gelmeseydin Alinur Başkan!

Ateşleri bol olsun!

"Zalimin kılıcını çeken, kendi elini keser"

"Adalet evrenin ruhudur!"

İktidar seçime, muhalefet adaya kilitlendi!