GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
13°
Açık
DOLAR 8.33
EURO 10.03
ALTIN 478.37
BİST 1.42

Kafaya koymuşlar, Bursa'ya kötülük edecekler!

09 Eylül 2020 Çarşamba, 22:42

Tıpkı, Doğanbey ucuberi gibi.

Belki daha da kötüsü... Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bütün ikazlara, önerilere kulak asmıyor. Anlaşılan o ki; kafalarına koymuşlar, gözlerini karartmışlar, Bursa'ya kötülük edecekler.

Üstelik bu kötülüğü,

"Orada, Doğanbey gibi 20 katlı binalar dikileceği zannediliyor. Gerçi, çevresinde 17 katlı bina zaten var. Fakat bizim planımız burada en fazla zemin ve 5 kat. Daha yükseğini düşünmüyoruz..." sözleriyle güya iyilikmiş gibi ve körü körüne pazarlıyorlar.

Bu korkunç bir şey,

Bursa bunu asla hak etmiyor. Akademik odalar, siyasi partiler, STK'lar veya tüm Bursa fert fert ayağa kalkmalı ve bu kahredici kötülüğe engel olmalı. Tıpkı vatan toprağını düşmana karşı savunduğumuz gibi, şehrin içinde elimizde kalmış son yeşil alanı da ranta, iş bilmezliğe karşı savunmalıyız.

Nereden mi bahsediyorum?

Tabii ki; Yunuseli Havaalanı'ndan... Başkan Aktaş'ın, "burada en fazla zemin ve 5 kat. Daha yükseğini düşünmüyoruz" sözleri de gösteriyor ki; burasını da bütün uyarılara, önerilere ve kötü örneklere rağmen betona boğmayı planlıyorlar. İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, bu konuda uyarıcı bir açıklama yaptı. Kentin ihtiyacı, nefes alabileceği bir alanın yapılaşmaya kurban gitmemesi gerektiğinin altını çizerek, Başkan Aktaş'ın, tıpkı Kültürpark gibi, Botanik Park gibi, Mihraplı Parkı gibi kendi ismiyle özdeşleşebilecek bir projeyle sonuca ulaştıracağına olan inancını dile getirdi.

İnşallah öyle olur,

Fakat benim artık inancım kalmadı. Kalmadı çünkü, en son, EnBursa.com'un geçici olarak yayın yaptığı binayı hukuksuz yıkma ve bu minvalde elektriğini suyunu kesme girişimi de gösterdi ki; Başkan Aktaş, kasaba siyasetçisi akıldanelerinin etkisinden sıyrılıp, olaylara büyük pencereden bakamıyor. Tamam, hadi, akıldanelerin günahını almayayım. Belki kendisi böyle bakmak istiyordur da akıldaneler çaresiz bakış açılarını ona uyduruyorlardır. Yoksa, Başkan'ın çevresinde, Ak Parti'yi resmen gömerek muhalefetin ekmeğine yağ sürecek böylesi bir akıl tutulması karşısında, "yahu ne yapıyoruz?" diyecek akıl sahibi bir Allah'ın kulu olmaz mı? Olur, olmalı. Eğer yoksa, olmaması ayrı bir garabet sayılmaz mı? Aynı, bu konuda olduğu gibi, Yunuseli konusunda da Başkan Aktaş, ne olması, nasıl olması gerektiğine dair daha önceki son derece yerinde uyarılara, önerilere kulak asmadan, her şeye rağmen kalkıp, "20 katlı değil, zemin ve 5 katlı düşünüyoruz" gibi insana saç baş yolduracak bir açıklama yapmaktan geri durmuyor.

Bu köşenin takipçileri bilir,

Yunuseli Havaalanı hakkında, "Bursa'ya bir Regent's Park yakışmaz mı?" ve "Erdoğan'ın unutulmuş Bursa hayali!" başlıklarıyla iki yazı kaleme almıştım. Hatta ikinci yazımda Ak Parti'nin efsane il başkanı Sedat Yalçın'la yaptığım sohbete yer vermiş ve Yunuseli konusunda ne düşündüğünü sormuştum. Başkan Yalçın, şehrin ihtiyaçları doğrultusunda nasıl olacağına dair bilgilerle birlikte burasının tıpkı Londra'daki Hyde Park gibi bir parka dönüşmesi ve çevresindeki yapıların dönüştürülmesi gerektiğini anlatmıştı. Hatta Sedat Yalçın, böyle bir projenin aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir Bursa hayali olduğunu, bunun için zamanın belediye başkanı Hikmet Şahin'e talimat bile verdiğinin altını çizmişti.

Fakat gelinen nokta çok üzücü.

Üzücü olmaktan da öteye kahredici. Zira Payitaht Bursa, Londra'nın Hyde Park, Regent's Park vizyonundan alınıp, "zemin ve 5 kat" ile güya masumlaştırılmış kasaba siyasetine mahkum edilmek isteniyor. Ancak bu mahkumiyete mecbur değiliz. Tüm şehir, fert fert itiraz ederek bu yanlışı pekala düzeltebiliriz.

Şehircilik Bakanı,

Bursa'ya geldiğinde, "bana rezerv alanlarını gösterin" dediği ve Başkan Aktaş'ın da Yunuseli Havaalanı'nı gösterdiği doğru mudur? Doğruysa bu olacak şey midir Allah aşkına? Şehrin menfaati, orasını dev bir park alanı olarak gösterip bakanlığa yaptırmak değil midir? Öte yandan, bölgedeki yerleşik mahalleleri yerinde dönüşüm programına alarak bakanlıktan destek istenmesi gerekmiyor mu?

SON SÖZ:

Şöyle bir bakalım, bugün kimsenin sahiplenmediği Doğanbey ucubeleri ve Timsah Arena'nın Bursa'ya verdiği zarar zorbaların eliyle dinamitlenmiş şehirlere verilen zararlar kadar içimizi acıtmıyor mu? Acıtıyor elbette. Öyleyse yeni acılara rıza mı göstereceğiz? Buna sadece Alinur Aktaş mı karar verecek? Veya Ak Parti sadece Aktaş'tan mı ibaret? Mesela, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın, eski Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'nun, milletvekilleri Mustafa Esgin'in söyleyecek bir sözü yok mudur? Özellikle Hakan Çavuşoğlu'nun, Yunuseli Havaalanı konusunda duruşunu, tutumunu, tavrını merak ediyorum doğrusu ve bu köşeden kendisine soruyorum? Açık söylüyorum, henüz daha Doğanbey günahının tövbesi yapılamamışken bir günah da Yunuseli'nde işlenirse, Ak Parti zinhar bunun vebalini kaldıramaz. Yazık olur, şehre de Ak parti'ye de.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Erdoğan'a tuzak kuruyorlar!

Sorun Bursaspor'sa çare Emin Adanur!

Bursa'da Gelecek düştü düşecek!

Başkan Oktay Yılmaz'a bir önerim var!

'Sahi, kimdi o belediye başkanı?'

Alinur Aktaş görevden alınır mı?

Oktay Yılmaz'ı bu sefer öveceğim!

Bursa'da Gelecek'ten istifa eden edene!

Utanıp da istifa eden çıkmayacak mı?

Sen ne komik bir bakanlıksın Milli Eğitim?

AK Parti'de aday toto erken başladı!

AK Parti'de atılan hileli zar!

Meraklısına yazdım!

İçinde 'Ömer' geçen bir yazı!

Kemal Kılıçdaroğlu başarısız mı?

Bu yöntemle FETÖ'cüler mi kaçırılıyor?

Bugün günlerden yine Yıldırım!

AK Parti Bursa'da satranç oyunu!

Yıldırım'ın bitmeyen borç muhabbeti!

O kadarcık kusur kadı kızında da olur Başkan!

Koltuk krizi!

Kanırta kanırta, bağırta bağırta siyaset!

'Ağam bizimle eyleniy!'

Boyundan büyük konuşacağına istifa et!

Bu ne kibar kayıtsızlıktır böyle?

Erdoğan'a kim/ler yanlış bilgi veriyor?

Bursa'da hayat kime güzel?

'Ben meşhur olunca'

Erdoğan'ın çöpçüleri!

Alinur Aktaş! Otur, sıfır...

Bu 'züppe'ler nasıl girdi buraya?

Alinur Aktaş'ın güldürmeyen şakası!

Dur durak bilmeyen Dilek Durak

Kılıçdaroğlu, Bursa adayını ilan etti!

Vicdan körlüğüne de bir çaren var mı doktorum?

Birlikte iyi salladılar!

Berat Albayrak'ın suçu neydi?

Bursa'nın bir 'Su Politikası' var mı?

Biz de ondan davacıyız, hem de iki cihanda!

‘Ölümlerden yorulduk’ ama öldürmekten yorulmadılar!

Bir roman bir gerçek

Patron çıldırdı!

Muhalefet ‘Andımız’la vuruyor!

Mezar taşı nöbeti tutan insanların öyküsü!

Lazarus refleksi ve dört dağ ilçesi!

Siyasete girip insanlıktan çıkmak...

AK Parti'nin körleşme tutkusu!

DEVA Partisi'nden, Başkan Aktaş'a, 'Bursa'yı bu kadar sevme' ricası!

Dünya hala güzelleşmediyse bunun iki sebebi var!

Ortaya karışık bir yazı!

Yunuseli için bir ses daha yükseliyor!

Avlarken avlanmak da var!

Ben Fırat Yılmaz'ın eylem planını destekliyorum!

Bursa'nın DEVA'sı yeni yerinde!

AK Parti'yi kıyamete zorlamak!

'Yök'leme'

Müslümanlar, Perseverance’den utanmalı!

Zeki Müren gibi siyasetçiler yok mu?

Bu kavganın kaybedeni AK Parti oluyor!

Başkan Aktaş'ın kulaklarını çınlattık!

Gözünü seveyim, yapma Reis!

Kar yağdı kel göründü!

Hamaset, hamaset, nereye kadar?

Meselenin farkında olanlardan biraz daha fazlasını bekliyoruz!

AK Parti'nin erken seçimi!

'Ho babam ho biz de aya yaklaştık'

Gelecek'ten umutsuzum!

Mezit Boğazı'nda ne yediniz?