GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ
Bursa
11°
Sisli
DOLAR 7.97
EURO 9.46
ALTIN 487.38
BİST 1.191

Komediye bakar mısınız?

25 Eylül 2020 Cuma, 22:31

Bakmayın,

"Komik" dediğime siz, aslında ortada trajikomik bir hal var. Tam da bu hal, dün, önceki ve daha önceki günlerde ısrarla altını çizdiğimiz, "Ak Parti, bu il başkanıyla Bursa'da yeni bir seçim daha kazanamaz" fikrinin adeta sağlaması gibi oldu.

Biliyorsunuz,

Bursa'da, su faturalarının can yakacak boyutta yüksek geldiği aylardır hemen her platformda tartışılıyor. Vatandaşlar, özellikle sosyal medyada haklı tepkilerini dile getirdiler. Fakat ne konunun muhattabı belediye başkanı Alinur Aktaş, ne de konun takipçisi olması gereken Ak Parti İl Başkanı Ayhan Salman oralı bile olmadılar.

Taa ki;

İYİ Parti'nin çiçeği burnunda il başkanı Selçuk Türkoğlu, BUSKİ'nin bahçesinde, su saatlerini adeta kafalarına vururcasına, "velhasıl Bursa'da su faturaları kazıktan ibarettir" açıklamasını yapana kadar. Nitekim, Selçuk Türkoğlu'nun açıklamasından doğan/doğacak olan siyasi zararın heybetli cüssesi altında ezilen Alinur Aktaş, can havliyle çare aramaya koyuldu ve sonunda buldu da.

Başkan Aktaş,

Meclis kararıyla, su faturalarındaki fahiş artışa neden olduğunu söylediği, "Katı Atık Bedeli"nin kaldırıldığını duyurdu. Üstelik bunu, "CHP'nin itirazına rağmen yaptık" mottosuyla ve bir başarı hikayesi gibi anlattı. Peşi sıra Ak Parti ilçe belediye başkanları boncuk gibi dizilip, adeta tüy diker gibi, "Biz de katı atık bedeli almayacağız" açıklaması yaptılar. Fakat, onlar, aynaya bakıp kendi gülüşlerini görünce "milletin de yüzünü güldürdük" sanadursunlar, Selçuk Türkoğlu, "Demek ki neymiş? Velhasıl Bursa'da su faturaları ucuzlayabiliyormuş" diyerek daha ilk atağında iktidara attığı falsolu golün sevincini Bursalılarla çoktan paylaştı bile...

Arkadaş!

Siz şaka mısınız yahu? Madem bu iş bu kadar kolaydı; ve siz ilçe belediye başkanları, sizler bu denli cömerttiniz, ne diye bugüne kadar beklediniz? Vatandaş isyan ederken nerdeydiniz? İlla ki; Selçuk Türkoğlu'nun su saatlerini kafanıza fırlatması mı gerekiyordu? İlla ki; muhalefetin iktidara gol atması, illa ki; Ak Parti'nin mahkum edilmesi mi gerekiyordu? Bugün, iktidar olarak aldığınız karardan vatandaş lehine doğan iyiliğin hanenize mi yazılacağını sanıyorsunuz?

Peki; şaşırdık mı?

Tabii ki; hayır. Alinur Aktaş'ın ve Ayhan Salman'ın, "dibek dövücünün hınk deyicisi" soldan dönen topaçlarla yamalı akıldaneleri, kibirli kabile reisleri gibi dünyadan habersiz oturdukları koltuklarda yaptıkları kasaba siyasetiyle bu işlerin olmayacağı, olsa da ancak bu kadar olacağı, zoraki doğurtulan faydadan bile partinin hesabına zarar düşeceği zaten belli değil miydi?

Bu arada, Bizim Bay Salman ne yaptı dersiniz?

Lütfedip, tıpkı geçmişte, "kara listeni hep güncel tut" ifadesiyle bitirdiği ve büyük tepki çektiği paylaşımına benzer bir paylaşım daha yaptı ki; evlere şenlik. Bay Salman, MHP'li meclis üyesinin, aslında başkana destek verdiği açıklamasını ekleyerek, "CHP zihniyeti ve peşine taktığı ortağı 'millete zillet' olamayacak..." şeklinde biten bir paylaşım yaptı. Yani, ilk bakışta, sanki CHP'nin peşine takılan MHP'ymiş algısı uyandıran, hesapsız bir paylaşım.

Durun şimdi!

Ak Parti'de, her şey yolunda gidiyor da "tek sorun Ayhan Salman mı?" diyebilirsiniz. Değil elbette. Son günlerde yayımlanan anketlerin ortaya koyduğu su götürmez bir gerçek var ki; "kararsız" kalabalıklar her geçen gün artıyor. Günlük siyasetin ötesinde, daha derinlikli ve yapısal bir sorun olduğu ortada. Bu düşündürücü tablo, yukarıda da işlerin pek istenildiği gibi yolunda gitmediğini gösteriyor.

Buna sebep,

Bugüne kadar, Ak Parti'nin beslendiği siyasi damardan beslenen, içeriyi bilen ve aynı dili konuşan dişli muhalefet eksikliğinden ötürü, işler yolunda gitmese de "düzelir" umuduyla sabreden tabanı tutmak artık eskisi kadar kolay değil.

Öyleyse,

Niye Ayhan Salman'ı eleştiriyoruz? Şunun için: bu yakıcı durumu Ayhan Salman değiştiremez. Tamam, fakat Ayhan Salmanlarda ısrar edilirse kararsızların parti aleyhine karara varmaları, dolayısıyla çözülmeleri daha kolay, beklenenden daha çok ve çabuk olur. Bu ölümcül darbe, Ak Parti'nin siyasi geleceği açısından son derece iç karartıcı bir manzara resmetmiyor mu? İşte zaman zaman isyan ölçüsündeki itirazımın ve partiye gönül vermiş yığınla insanın itiraz ettiği "yumuşak karın" burası.

SON SÖZ:

"İl başkanı" deyip geçmeyin, partisi henüz daha ayakları üzerinde yeni durmaya başlamış olmasına rağmen, Selçuk Türkoğlu'nun Bursa'da su faturası konusunda doğru yerden yakalayıp, iktidarı nasıl yeni bir karar almaya zorladığını ve bu başarıyla bir anda yüzlerce kararsızı karar vermeye yaklaştırdığını bizzat görerek, yaşayarak şahit olmadık mı? Deva ve Gelecek Partilerinin de bu sürece dahil olup, Ak Parti tabanına göz kırpan muhalif yelpazenin çeşitleneceği hesaba katılırsa ortaya çıkacak kompozisyon Ak Parti'yi Bursa'da ciddi sıkıntıya sokmaz mı?

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

İnadına güzel haber!

Tabii yansıtmazlar Reis!

Korkunç miktarda para alacaklar!

İYİ Parti'ye operasyon mu çekiliyor?

Türkiye'nin bir de valiler sorunu var!

'Kurduğumuz gün 40-50 ilde tabelayı asarız!'

Erdoğan'ın, gülmekten karnı ağrımış mıdır?

'Olmayacak' demişse bilin ki; olacaktır'

İdeal Şehir Bursa Platformu!

'BUDO' gelir, 'BUDO' geçer ağlama!

Kestel'in suçu ne?

Acelesi olmayan seçkinler partisi!

'Abi, Salman gidiyor mu?'

Hem Nilüfer'e hem Kestel'e ceza!

Cumhurbaşkanı Erdoğan bırakıyor mu?

AK Parti Bursa'da aday adayları belli oldu!

Yüz yüze hesaplaşmak!

"Buyurun cenaze namazına!"

Bir koyun kellesiyle yıkılır köşkünüz!

Sizi gidi tatlı su kurnazları sizi!

AK Parti'nin koordinatör sorunu!

Ak Parti Bursa pert ama herkes haklı şoför!

AK Parti Bursa'da kazan kaynıyor!

Rezillik akıyor!

Hokkabazlıkla siyaset olmaz!

Kulağınızı açın ve beni dinleyin!

Akıllı Hans'ın öyküsü!

Birisi ölüyor ve sebebi sizsiniz!

Bay Salman, Reis'i dinledin mi?

Alinur Aktaş'ı terletecekler!

Kahramana ödül yok!

Melekler dişi midir, erkek mi?

"Çanlar kimin için çalıyor"

Maklubeye kaşık sallayan kaymakam var da belediye başkanı yok mu?

Ağzını açana yumruğu vurun!

Kafaya koymuşlar, Bursa'ya kötülük edecekler!

Size bir şey söyleyeyim mi?

"Bursa için canla başla" mı dediniz?

Keşke İnegöl'den hiç gelmeseydin Alinur Başkan!

Ateşleri bol olsun!

"Zalimin kılıcını çeken, kendi elini keser"

"Adalet evrenin ruhudur!"

İktidar seçime, muhalefet adaya kilitlendi!

AK Parti'nin Turfaları!

Bakın burası çok önemli!

Bakan Soylu'nun Gavrilo Princip öfkesi!

Kılıçdaroğlu, tarihi fırsat yakaladı!

AK Parti'nin Moriskoları!

Alinur Aktaş'ı ben de böyle tanıdım!

AK Parti için malzeme bitti mi?

Erdoğan'ın unutulmuş Bursa hayali!

Erdoğan'ın karşısına kim çıkar?

Bursa'nın efsane il başkanları!

Bu işten en çok AK Parti rahatsız!

"Çarıklarınızı hazır edin!"

Felaketler özgürlükleri öldürüyor!

"Bizim kumaştan yama olmuyor!"

İktidar istemeyip, iktidarlar değiştiren adam!

Erdoğan, ikidir kalesine gol atıyor!

Ve masal bitti!

"Akıl haye fikir tüne!"

Ağırbaşlı Suskunlar Partisi!

"Eve dön" çağrısı bir tuzak mı?

Yakarsa CHP'yi adaylar yakar!

Kim bu adam?

"Geri al, geri al"

Çok sıkıcı bir yazı!

Esas gündemi ıskalamasak!