GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
15.02°
Açık
DOLAR 15.87
EURO 16.76
ALTIN 942.00
BİST 2.372

Küllerinden dirilen adam!

19 Kasım 2021 Cuma , 01:24

Zümrüdü Anka Kuşu,
Efsaneye göre kuşların hükümdarıdır ve Kaf Dağı'nda, Bilgi Ağacı'nın dallarında yaşar ve her şeyi bilir.
 
Türk Mitolojisi'nde,
"Tuğrul Kuşu" olarak karşılık bulan bu kuş, esasen Pers Mitolojisi'nde ortaya çıkmış ve zamanla doğudaki efsanelere de girmeyi başarmıştır.
 
Peki; nedir Zümrüdü Anka'nın hikayesi?
Zümrüdü Anka Kuşu, öleceğini anladığı zaman Bilgi Ağacı'na kuru dallardan bir yuva yapar ve orada ölümü bekler. Güneş, bütün yakıcılığıyla doğup kuru dalları kül eder. Yanarak ölen Zümrüdü Anka ise küllerinden yeniden dirilir. Bütün kuşlar ise hiç görmedikleri bu ölümsüz kuşa inanırlar ve bir gün zora düştüklerinde kendilerini kurtaracağını düşünürler...
 
Merak eden,
Efsanenin devamını kaynaklardan okuyabilir. Ben asıl size, tıpkı Zümrüdü Anka gibi küllerinden dirilen bir adamın gerçek hikayesinden söz edeceğim.
 
Evet,
Eczacı Ayhan Özbek'ten bahsediyorum. Kendisini görmemiş olsanız bile eminim kulaklarınız adına fazlasıyla aşinadır. Tıpkı, AK Parti Milletvekili Doktor Mustafa Esgin gibi derviş meşrep bir adamdır. Tıpkı, Mustafa Esgin'in, hekimlik hayatı boyunca, üç ameliyatın arasına üç de fukara sıkıştırması ve ecrini Allah'tan beklediği için bunun da asla reklamını yapmaması gibi; Yavuzselim Mahallesi'ndeki eczanesinde fakir babasıyken tanıdım Ayhan Özbek'i ben. Arabasıyla kaç fukarayı hastaneye götürdüğüne, iğnesini ilacını bila bedel temin ettiğine bizzat şahidim.
 
Fazilet Partisi,
Yıldırım İlçe Başkanlığı'nda teşkilatlardan sorumlu ilçe başkan yardımcısıyken, her akşam olmasa bile günaşırı, erzak torbalarını yüklenip bir kimsesize kim olduğunu bilirim. Hakkını yemeyeyim, o gün ilçe başkanı olan Selim Sait Terzioğlu, Siyasi İşler Başkanı Özcan Yazvuz, Sosyal İşler Başkanı Ahmet Er ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Adanur da maddi manevi taşın altına en fazla elini koyan ve kimsesize kim olarak sağ taraftaki meleğe fazla mesai yaptıran güzel insanlar olarak gönüllerde yerini aldılar.
 
Tıpkı,
28 Şubat'ta yediğim copu unutmadığım gibi, Ayhan Özbek'in sırtıma vurduğu yumruğu da hiç unutamıyorum. Bir Ramazan ayında, iftar için erzak ve sıcak yemek götürdüğümüz köhne bir evde ekmek ve turşuyla oruç açan insanları görünce gözleri dolmuş, başını omzuma koyup, "biz bunların hesabını nasıl vereceğiz Mustafa'm" diyerek sırtımı öyle yumruklamıştı ki; yüreğime inen sızı hala taptaze duruyor.
 
Sonra,
Fazilet Partisi kapatıldı ve Milli Görüş'ün "gelenekçileri" Saadet Partisi'nde, "yenilikçileri" ise AK Parti'de yoluna devam etti. İlk zamanlar AK Parti'ye katılması için çokça davet almasına rağmen Saadet'te kalmayı tercih etti Ayhan Özbek... Yıldırım'ın hemen her sokağına ayak basmış, her gönle temas etmiş, Zümrüdü Anka gibi görülmeyen değil, görülen/bilinen gerçek bir efsane olarak 2009'da Saadet Partisi Yıldırım Belediye Başkan adaylığıyla görülmemiş bir başarı sağlamıştı ki; talihsiz bir yol kazası yaşadı ve seçime giremedi. İşte o talihsizlikle birlikte dünya imtihanı da başladı Ayhan Özbek'in. İşleri bozuldu, haksız yere açılan davalar omuzlarına bindi ve sıkıntılı bir süreç geçirdi. Fakat her şeye rağmen umudunu hiç yitirmedi. Ölmeyen şair Sezai Karakoç'un ifadesiyle, yalnızlık omuzlarına çivisini çaksa da, gece üzerini örttüğünde kahredici acılar yüreğine çöreklense de, gündüz yine insanların içinde oldu, yine iyilik öğütlemekten geri durmadı.
 
Her kışın baharı,
Her gecenin sabahı olacaktır muhakkak. Ayhan Özbek de o kara kışı ve koyu geceyi alnının akıyla atlatıp, baharın gündüzüne çıktı hayırlısıyla. Hakkında açılan davaların haksızlığı tescillendi ve lehine sonuçlandı. Şimdi yeniden eczanesini açtı, adeta küllerinden dirildi. Yine, tıpkı eski günlerdeki gibi insanların acısına ve sevincine ortak oluyor  ve yine şifa veren tebessümüyle hastalarına hizmet veriyor.
 
Sadece,
Hastalara ilaç vermiyor elbette. Hasta düşmüş Bursa'ya da ilaç gibi öneriler sunuyor ve siyasete katkı koyuyor. Hoş, bugün katkı kabul edecek bir şehir yönetiminden bahsetmek neredeyse imkansız ama olsun; o, bir Bursa sevdalısı olarak üstüne düşeni yapıyor en azından.
 
Son önerisi,
Uludağ'ın atıllığına dair. "Yazık oluyor Bursa'ya" diye başladığı cümlesini, Uludağ'da, yaklaşık dört sene önce yapılan, "Dört Mevsim Uludağ Çalıştayı"na atıf yaparak sürdürüyor. Dönemin Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'nun, "Uludağ'ın, on iki ay turizme kazandırılacağı" sözlerini hatırlatıp, gelinen noktada tek bir adımın atılmadığını ve zirvenin öksüz bırakıldığını ifade ediyor.
 
Sadece Uludağ değil ki; öksüz kalan.
AK Parti iktidarında Bursa, hemen her alanda öksüz bırakılmadı mı? Ne yazık ki; Alinur Aktaş ve kabile reisi kılıklı kasaba siyasetçisi akıldanelerinin, "Ulaş"amadığı her yeri yıkmaya azmetmesiyle, hem öksüz hem de yetim bırakıldı Bursa...
 
SON SÖZ:
Zümrüdü Anka'nın aksine Kaf Dağı'nda değil, bizimle olan ve yapabileceği bir şey olursa yardımdan kaçınmayarak küllerinden dirilen Ayhan Özbek'in hikayesini bir yazıya sığdırmam mümkün değil. Bunu girizgah olarak kabul edin. İlerleyen zamanlarda çok daha geniş bir röportaj yaparak arafta kalan günleri de aydınlığa kavuşturacağım nasip olursa. Fakat Ayhan Özbek'in, Uludağ hassasiyeti yabana atılmamalı. Dört mevsim turizme kazandıracak adımlar hemen atılmalı. Özbek'in, bu konuda Uludağ'da kurulacak bir spor köyü fikri de var ki; olursa gerçekten Bursa'ya değer katar... Son olarak yine ölmeyen şair Sezai Karakoç'un, "Galiba ben baştan kaybetmişim, belki de ben baştan kazanmışım, insanlık kaybetmiş..." dizelerini hatırlatıp, belki, "dava dava" diye diye zenginleşenler kaybetmiştir. Belki de kaybettiği sanılan Ayhan Özbek en baştan kazanmıştır. Kim bilir...

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Oktay Yılmaz'ı dinledim gözlerim kapalı!

AK Parti'nin kuyruğu kesikleri!

CHP'yi, iktidar izi sürme ateşi sarmış!

EYT'liler için kasada para var mı?

Zarfı aldılar ama zarfa gelmediler!

'Türkiye alabildiğine mutsuz!'

Beterin de beteri var!

''Kendi hesabımdan 61 bin 250 lira ödedim!''

Aferin size, İmamoğlu'nun imdadına yetiştiniz!

Tatlıoğlu'ndan Londra çıkarması!

Pusuda bekleyen seçim!

Erkekseniz bu yazıyı okursunuz!

Siyasetçi için kibir kabirdir!

CHP'de hüzün, İYİ Parti'de coşku vardı!

''Uyuyun ama uykuya dalmayın!''

''Bayram o bayram ola!''

O şom ağızlıları dinlesek mi?

Siyasetçiden daha çok siyaset yapan bürokrat!

Dün Ankara'da ne oldu?

Kararsızların zihinsel karmaşasına çıkış yolu!

Hem aklınızın hem de yüreğinizin kulaklarıyla dinleyin!

Türkiye'yi kanıyla düşünen bir düşünce kulübü!

Türkiye'de on tane Bursa olsa ne olur?

Bu kaçıncı seferberlik Reis?

Turgay Erdem de o konudan şikâyetçi!

O gazeteci ben oluyorum!

Doğru, eninde sonunda kendini dayatır!

AK Parti'ye kazandıracak formül!

İsmet Karaca'nın, Kılıçdaroğlu'na sunduğu Bursa anketinde ne var?

Bursa'da yer gök Meral Akşener!

Gördüğüm en berbat iftar programı!

İstifa et artık Arif Karademir!

'Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz!'

Erdoğan'ın karşısına kim çıkacak?

Çok başlıklı bir yazı!

Deva'dan büyük çalım!

CHP'yi elektrik çarptı!

Hemen kızmayın, az dinleyin!

İsmet Karaca, Bursa'yı Ak Parti'nin elinden alacak!

Sakız çiğnemek orucu bozar mı?

Seçim yasasında ilk çatlak Cumhur İttifakı'nda!

'Yerinde mi acep, ölü ve mezar?'

Masada Abdullah Gül mü eksik?

Eyvah! Yine söyledi kaybettiren o sihirli sözü!

Mehmet Metiner haksız mı?

Ak Parti'ye, 'onur kırıcı bir yenilgi' tattırmak istiyorlar!

BTÜ'de 'inşaat yolsuzluğu' mu var?

TOKİ'nin Bursa'ya bir kazığı da Çataltepe!

Söyledikleriyle taban tabana zıt bir 'Duruş!'

Size bir hikaye anlatacağım!

Ali Babacan'ı bekleyen büyük tehlike!

Cübbeli'nin cübbesiz fotoğrafları!

Dağ-Der'de Erdal Kadir'in ayak sesleri!

Sosyalizm'i ben keşfettim!

Bal-Göç'te seçim yapılamadı, gözler Dağ-Der'de!

Gülmeyin! Ağlanacak halimizi anlatıyorum!

Davutoğlu'na kırmızı kart!

Kimler kutsal bir aileden geliyor?

Her zaman farkını fark ettiren parti!

Market faşizminden gıda milliyetçiliğine!

Savaş, 'Erdoğan için bir hayat öpücüğü' olur mu?

Bursa'nın su kavgası!

'Uzağı göremeyen tuzağı göremez'

AK Parti ve İkarus sendromu!

Dağ-Der'de derin kulis!

Deva Partisi'ne oy vermeyeceğim!

Bursa'da yetmiş bin hanenin kapısı çalındı!

Uludağ'daki tehlikenin farkında mısınız?