GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
23.02°
Parçalı Az Bulutlu
DOLAR 16.88
EURO 17.82
ALTIN 991.00
BİST 2.554

O gazeteci ben oluyorum!

19 Nisan 2022 Salı , 23:50

Olay'dan, adaşım/meslektaşım Mustafa Özdal'ın bugünkü yazısında, "Deva Partisi Bursa'da kadın yöneticiye hakaret genel merkeze taşındı!" başlıklı bölümünü okudunuz mu?
 
Okumadıysanız, okuyalım
 
"DEVA Partisi Bursa örgütünde, 2 adaylı kongre bitti ancak sular durulmuyor. Kongreyi Serkan Özgöz kazanmış, rakibi Erman Kızılyel ise 54 oy almıştı. Seçimi kazanan Özgöz’ün  akrabası olan Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın’ın desteğiyle muhalif olarak görülen ilçelerde kongre yapmadığı iddialar arasında. Gelelim son hadiseye… Geçen haftalarda bir kadın ilçe başkanı, WhatsApp grubundan bir köşe yazarının yazısını paylaşıyor. Bir il yöneticisi, Erman Kızılyel destekçisi olduğunu iddia ettiği yazarın yazısını paylaştığı için ilçe başkanına tepki gösteriyor. Kısa süreli tartışmanın ardından il yöneticisi hakaret sayılabilecek bir kelime sarf ediyor ilçe başkanına. İlçe başkanı olayın ardından il yöneticisini  genel merkeze şikayet ediyor. Şikayet çok yeni olduğu için konuyla ilgili henüz bir gelişme yok. Ancak DEVA Bursa örgütü, bu olayla çalkalanıyor. Bakalım genel merkez kadın ilçe başkanına yönelik hakaret karşısında nasıl bir tutum izleyecek?"
 
Özdal'ın, bahsettiği, yazısı paylaşılan ve bir il yöneticisinin de "Erman Kızılyel destekçisi" olduğunu iddia ettiği o gazeteci ben oluyorum. Bahse konu, "Deva'dan büyük çalım!" başlıklı yazımı da şuraya iliştireyim.
 
Efendim,
Özdal'ın da altını çizdiği gibi, bir ilçe başkanı benim yazımı paylaşmış. İl başkanının değnekçiliğine soyunan bir il yöneticisi de beni, "Erman Kızılyel destekçisi" ilan ederek o ilçe başkanına haddi aşan, edebe mugayir sözler söylemiş. Olayın bu kadarını,  bana da başka bir il yöneticisi anlattı. İlçe başkanının, kendisine hakaret eden il yöneticisini  genel merkeze şikayet ettiğini ise bugün Özdal'dan öğrenmiş oldum.
 
Şimdi, sırayla gidelim.
Türk siyasetinde kronik bir hastalıktır bu. "Kendini eleştiren kesin rakibin adamıdır." Bu değişmez. Parti, ister yeni ister eski olsun. Siyasetçi ister tecrübeli, ister çömez olsun. Aynı kötü iklimden sökün etmiş siyaset ve siyasetçi olaylar karşısında hep benzer refleksleri gösterir. Bunun dışına çıkan, hizayı bozan siyasetçi sayısı bir elin beş parmağını geçmez Bursa'da.
 
Oysa, "destekçisi" olduğum iddia edilen, Erman Kızılyel ile ahir ömrümde birincisi Yüksel Baysal ile birlikte olmak üzere iki defa görüştüm. Bir gazeteci olarak soru sordum, cevap aldım ve yazdım. Hatta o yazılar üzerine İl Başkanı Serkan Özgöz, yine, Yüksel Baysal ile birlikte beni kahvaltıya davet etmişti. Yine sorular sorduk ve bu sefer de kendilerini yazdık. Hatta o görüşmemizde, Deva tüzüğünde, "Kongresini yapan ilçe başkanları il başkanlığına aday olamaz" diye bir madde bulunduğunu benden öğrenmişlerdi ki; arabadan tüzük kitapçığı alıp, konuyu doğruladılar.
 
Bu diyalog, şahidiyle birlikte orada öylece, kabak gibi duruyor olmasına rağmen, Babacan'ın, bir Bursa ziyaretinde, kadınların azlığından şiddetle şikayet etmesi üzerine, aslında Deva'ya bir kadın il başkanın çok yakışacağını, Bursa'da erkek egemen siyasete bir kadın il başkanın farkındalık yaratacağını yazmıştım. (Hala aynı kanaatteyim)
 
Yazık ki; tüzüklerinden bile haberleri olmayan bu arkadaşlar, kongresini yapan bir ilçe başkanın il başkanlığına aday olamayacağını benden öğrenmelerine rağmen, benim "kadın il başkanı" fikrimden, kongresini yapmış ve istese de adaya olamayacak bir ilçe başkanını işaret ettiğim sonucunu  çıkartarak o ilçe başkanına yapmadık eziyet bırakmadılar.
 
Haliyle, beni "Ermancı" ilan etmelerine de şaşırmadım. Zira, kongrede, Erman Kızılyel ve karısına, ikinci sınıf insan muamelesi yaptılar. Ön sırada yer bile vermediler. Çıkan hırgürden sonra, kapı eşiğine oturtur gibi sandalyede oturttular. Ben de,  adında "demokrasi" olan bir partiye bu çirkinliğin yakışmadığını yazdım. Vay, sen misin yazan. Mustafa, "Ermancı" oldu. Tersi olsaydı ve aynı şey Serkan Özgöz'e yapılsaydı ben yine yazardım ve bu sefer de, "Serkancı" olacaktım.
 
Tıpkı, Ali Babacan için, her gittiği yerde sesini değil, sözünün ağırlığını yükselten ve sempati değeri yükselen yeni nesil bir siyasetçi olarak görüyordum dedim diye "Babacancı" olduğum gibi. 
 
SON SÖZ:
Sürülmüş bir tarla düşünün. Ne ekerseniz onu biçeceksiniz. İşte Bursa, sürülmüş bir tarla gibi bereketli bir verime hiç olmadığı kadar hazır. Gelin görün ki; Deva'da su başını tutmuş bu arkadaşlar o sürülmüş verimli toprağa ayrıkotu ekiyorlar, kin ekiyorlar, düşmanlık ekiyorlar, nefret ekiyorlar. Şark kurnazı tüccar mantığıyla pirince taş katıp okkada ağır basmak istiyorlar. Haliyle, hasılatı da tek başlarına toplayacaklar. Hoş, bundan sonra siyasetin inceliklerini Sedat Kızılcıklı'dan öğrenirsiniz ama kapatırken size bir güzellik yapayım. Siyaset öyle yapılmıyor beyler! Yüzünüz tebessüm edecek, kalbiniz kin beslemeyecek, insana, insanca dokunacaksınız, yürekler fethedeceksiniz. Yapamıyor musunuz? Bırakıp gideceksiniz. Bakın, sırtınızı Burak Dalgın'a bile dayasanız, Burak'ın dalgın bir anında üzerine yıkılır, Burak'ı da yıkarsınız/yakarsınız. Değmez buna. Oysa yönünü Deva'ya dönmüş ne çok insan var Bursa'da. Sizin kasıntılı rüzgarınızdan gelemiyor partiye. Bilin istedim. 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Bursa'da bir garip görevden alma!

Hakan Çavuşoğlu'na bir sualim var!

Ummadığınız Oktay'dan Yılmaz bir başkan çıktı!

DEVA Bursa'da istifa depremi sürüyor!

Bursa siyasetinde şok istifa!

Kestel'de, kaçak inşaatla kaçak güreşenler kim?

İnsan, kalbinin ihtiyacı olan besini nereden alacak?

'Sizi fazla sıkmeyeceum!'

DEVA Bursa'da yaprak dökümü!

Adamlar, arıları balık ilan ettiler!

Mücahit Alkan neden görevden alındı?

Zorla artist yapacaklar!

Artık kimsenin sütten ağzı yanmayacak!

Asgari ücret 6 bin lira olur mu?

Bekaroğlu da "Beka sorunu" dedi!

Ak Parti'nin işte böyle canına okuyorlar!

Düşman çatlatıp, dost sevindirdiler!

Erbakan'dan Erdoğan'a veryansın!

Bursa'da AK Partililer, yönünü İYİ Parti'ye çevirdi!

Muhasebecilerin kıyameti kopmuş da ağlayanları yok!

28 Şubat AK Parti'ye seçim kazandırmaz!

Erdoğan'ı Abdülhamit'e benzetenlere gelsin!

Kılıçdaroğlu, 'Adayım' dedi!

Oktay Yılmaz'ı dinledim gözlerim kapalı!

AK Parti'nin kuyruğu kesikleri!

CHP'yi, iktidar izi sürme ateşi sarmış!

EYT'liler için kasada para var mı?

Zarfı aldılar ama zarfa gelmediler!

'Türkiye alabildiğine mutsuz!'

Beterin de beteri var!

''Kendi hesabımdan 61 bin 250 lira ödedim!''

Aferin size, İmamoğlu'nun imdadına yetiştiniz!

Tatlıoğlu'ndan Londra çıkarması!

Pusuda bekleyen seçim!

Erkekseniz bu yazıyı okursunuz!

Siyasetçi için kibir kabirdir!

CHP'de hüzün, İYİ Parti'de coşku vardı!

''Uyuyun ama uykuya dalmayın!''

''Bayram o bayram ola!''

O şom ağızlıları dinlesek mi?

Siyasetçiden daha çok siyaset yapan bürokrat!

Dün Ankara'da ne oldu?

Kararsızların zihinsel karmaşasına çıkış yolu!

Hem aklınızın hem de yüreğinizin kulaklarıyla dinleyin!

Türkiye'yi kanıyla düşünen bir düşünce kulübü!

Türkiye'de on tane Bursa olsa ne olur?

Bu kaçıncı seferberlik Reis?

Turgay Erdem de o konudan şikâyetçi!

Doğru, eninde sonunda kendini dayatır!

AK Parti'ye kazandıracak formül!

İsmet Karaca'nın, Kılıçdaroğlu'na sunduğu Bursa anketinde ne var?

Bursa'da yer gök Meral Akşener!

Gördüğüm en berbat iftar programı!

İstifa et artık Arif Karademir!

'Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz!'

Erdoğan'ın karşısına kim çıkacak?

Çok başlıklı bir yazı!

Deva'dan büyük çalım!

CHP'yi elektrik çarptı!

Hemen kızmayın, az dinleyin!

İsmet Karaca, Bursa'yı Ak Parti'nin elinden alacak!

Sakız çiğnemek orucu bozar mı?

Seçim yasasında ilk çatlak Cumhur İttifakı'nda!

'Yerinde mi acep, ölü ve mezar?'

Masada Abdullah Gül mü eksik?

Eyvah! Yine söyledi kaybettiren o sihirli sözü!

Mehmet Metiner haksız mı?

Ak Parti'ye, 'onur kırıcı bir yenilgi' tattırmak istiyorlar!