GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Açık
DOLAR 7.88
EURO 9.4
ALTIN 458.26
BİST $16.605

Siz AK Parti'ye düşman mısınız kardeşim?

24 Ekim 2020 Cumartesi, 22:42

Önce, "Askıda Ekmek"ten başlayalım.

İktidarda sorumsuz yetki kullanan MHP, Bahçeli'nin resminin de yer aldığı parti logolu askılarla başlattığı, "Askıda Ekmek" kampanyasıyla kendince bir fayda murat edilmiş olabilir. Fakat AK Parti'ye düşmanın bile veremeyeceği kadar büyük bir zarar verdiği ortada.

Bu konuda,

Herhalde en çarpıcı sözleri Deva Partisi Lideri Ali Babacan söyledi. Babacan, “Bundan hiç utanmıyorlar mı? Adaleti, insan haklarını, demokrasiyi askıya alırsanız o ekmeği de askıya koymak zorunda kalırsınız. Milliyetçilik askıya ekmek koymak değildir...” diyerek adeta beyinleri tokatladı. Unutmayın, bu sözler MHP'ye cevap olsa da tokat AK  Parti'ye indi.

MHP Lideri,

"İnsan hakları, demokrasi askıda değildir..." kabilinden yine ağdalı sözlerle cevap vermeye çalıştı fakat Babacan'ın, "her ortak olduğunda milleti ekmeğe muhtaç ediyorsun" sözleri tokattan da öteye adeta balyoz etkisi yaptı. Yine unutmayın, bu balyoz da AK Parti'ye indi.

Bugün, Bursa'da,

CHP'li gençler de meydanlarda bu konuyu dile getirdiler. Fatih Yalçın Yazıcı başkanlığında, Kent Meydanı'nda toplanan gençler, "muhtaç bırakıp yardım etmek, planlanmış cinayettir" yazılı pankart taşıyarak, "siz sadece ekmeği değil eğitimi de askıya aldınız, ekonomiyi de askıya aldınız, tarımı da askıya aldınız..." diye haykırdılar.

Muhtemeldir,

Başka partiler de, memlekette aksayan başka bir yanı, "askıya aldınız" demek için meydanlara inecektir. Muhalefet, özellikle, "siz yardım edilmiş yoksullar istiyorsunuz" teması üzerinden bu konuyu köpürtmeye devam edecek gibi görünüyor. Fakat haksız da sayılmazlar. Zira  AK Parti'nin zarar görmesi için düşmana gerek yok artık. Bizzat AK Partililer, AK Parti'nin felaketini kendi elleriyle/dilleriyle hazırlıyorlar zaten.

İşte bakın, buna son örnek.

AK Parti'nin Tanıtım ve Medya Başkanı Mahir Ünal, AK Partililerin bile tepkisini çeken "askıda ekmek" tartışmasında, "ne askısı kardeşim, o vakıfların, derneklerin yapacağı iş. Biz beş milyon Suriyeliyi bile misafir edebilen bir ülkeyiz" diyemediği için, “o ülkedeki yardımlaşmayı gösterir” gibi  suya tirit, sadece bu konuda çuvallayan değil, geçmişteki söyledikleriyle de açığa düşen, AK Parti'yi ters köşeye yatıran bir açıklama yaptı.

Hatırlayalım,

Ne demişti Ünal, geçmişte? Salgında, sokağa çıkma yasaklarıyla ülkenin karantinaya girdiği günlerde ekmek dağıtan CHP'li belediyeleri eleştirmekle kalmamış, daha da ileri gidip bunu, "paralel yapı" olmakla suçlamıştı. Mahir Ünal'a, İYİ Parti Lideri Merak Akşener'in, "Hem, 'ekonomi uçuyor' deyip hem de 'askıda ekmek' kampanyası başlatıyorsanız biriniz yalan söylüyor demektir..." sözlerini hatırlatarak soralım. Hanginiz yalan söylüyorsunuz? Veya ekmek aynı ekmek, vatandaş aynı vatandaş, CHP dağıtınca "kötü", MHP dağıtınca "iyi" derken hiç yüzünüz kızarmıyor mu? Hadi o can alıcı soruyu soralım şimdi de, siz AK Parti'ye düşman mısınız kardeşim?

Tamam,

Kimse kendi felaketine üzülmesin diyeceğim ama kendi felaketiniz başkalarının hatta memleketin felaketine taş döşüyorsa burada durun ve biraz düşünün derim. Tabii, "düşünmek" için düşünmenin farz olduğunu idrak etmek lazım. Böyle bir idrakin iktidarında tek tip insan yetiştirme merakı olmaz. Çünkü bu eğitimin önündeki en büyük engeldir. İlerleme, farklı düşünen insanların bir arada çalışmasıyla mümkün olabilir. Yeni ufuklar, yeni fikirler ancak bu şekilde zemin bulabilir. Ötekinden korkmamak için kendinden emin olmak ve ötekine saygı duymak, gerekirse hatalı/yanlış olduğu ortaya çıkan konulardan vazgeçebilmenin bir erdem olduğunu vazgeçerek göstermek gerekir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın,

"Eğitimde, kültürde başarısız olduk" itirafının bile doğru anlatıldığı ve anlaşıldığı kanaatinde değilim. Çünkü artık AK Parti'nin ön kabulleri, standart doğruları oluştu. Onlar konuşulursa bütün binanın çökeceği sanılıyor. Oysa yanlış kurgulanmış, sonuç/çözüm üretmeyen, insanların içinde huzurlu olamadığı binayı yenilemek gerekmez mi?

Kurulamayan o fikri iktidarın temelinde

Tek tip insan yetiştirme ısrarı vardır. Nitekim, iktidarın fikriyle fikir iktidar edilemez. Kendi kökleriyle, inancıyla, ahlakıyla, tarihi birikimiyle, sanatıyla, insani değerleriyle örülü ve yeni bir medeniyet soluklamaya matuf bir kültürün özgürce ifade edilebilmesiyle ancak mümkün olabilir.

SON SÖZ:

Sorgusuz sualsiz, sadece lidere itaat edilen, Allah'ın verdiği aklı devre dışı bırakan, ilk emri "oku" olan ve "düşünün, akledin" buyruğunu çok defa yineleyen bir dinle tamamen zıt bir biat/itaat düzenini "İslami" diye anlatan bir anlayışta fikir olmayacağı gibi fikri iktidardan bahsetmek de abesle iştigal olmaz mı? Olsa olsa iktidarın sorgulanamayan fikri olur. Bu da en başta yine o iktidarın felaketi olur. Şimdi, kibirli kabile reisleri gibi oturdukları koltuklarda tatlı su kurnazlığıyla kasaba siyaseti yapan bazı iktidar fikrine sabitlenmiş fikri iktidarsızlar beni "düşman" olarak görüp göstermeye çalışabilirler. Fakat gerçek dostlarınızın yağcılar değil, size acı da olsa gerçekleri söyleyebilenler olduğunu asla unutmayın.   

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Neden kaşlarınızı çatmıyorsunuz?

Alinur Aktaş'tan muhteşem hizmet!

Kaderin cilvesine bakın!

Ceyar'ı vurdular!

AK Parti, kendi bağımlılığının tutsağı oldu!

Arınç'tan, AK Parti için derin hamle!

Kim o AK Parti ilçe başkanı?

AK Parti Bursa'da çarşı karışacak!

Alinur Aktaş'a zor sorular!

Bu ayıp AK Parti'ye yeter!

Bu heyecanın ölmemesi lazım!

Bin günün sonunda dağ fare doğurdu!

Alinur Aktaş'a yumurtalı tehdit!

'At izi, it izine karıştı'

Kanat kırana hükmünü verecek bir Süleyman olur elbette!

AK Parti'deki haksız işgalciler!

Bu işte bir gariplik yok mu?

İkinci yüzyıla girerken!

Bursa'nın bitmeyen su sorunu!

Artık kolları sıvamak gerekmiyor mu?

'Kendi görüşüme katılmıyorum'

Bursa'ya felaket adım adım yaklaşıyor!

AK Parti'de kimler kimlerle beraber?

Doğruysa tuzun koktuğu, sözün bittiği yerdir!

Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi!

Yazıma başlık bulamadım!

İnadına güzel haber!

Tabii yansıtmazlar Reis!

Korkunç miktarda para alacaklar!

İYİ Parti'ye operasyon mu çekiliyor?

Türkiye'nin bir de valiler sorunu var!

'Kurduğumuz gün 40-50 ilde tabelayı asarız!'

Erdoğan'ın, gülmekten karnı ağrımış mıdır?

'Olmayacak' demişse bilin ki; olacaktır'

İdeal Şehir Bursa Platformu!

'BUDO' gelir, 'BUDO' geçer ağlama!

Kestel'in suçu ne?

Acelesi olmayan seçkinler partisi!

'Abi, Salman gidiyor mu?'

Hem Nilüfer'e hem Kestel'e ceza!

Cumhurbaşkanı Erdoğan bırakıyor mu?

AK Parti Bursa'da aday adayları belli oldu!

Yüz yüze hesaplaşmak!

"Buyurun cenaze namazına!"

Bir koyun kellesiyle yıkılır köşkünüz!

Sizi gidi tatlı su kurnazları sizi!

AK Parti'nin koordinatör sorunu!

Ak Parti Bursa pert ama herkes haklı şoför!

Komediye bakar mısınız?

AK Parti Bursa'da kazan kaynıyor!

Rezillik akıyor!

Hokkabazlıkla siyaset olmaz!

Kulağınızı açın ve beni dinleyin!

Akıllı Hans'ın öyküsü!

Birisi ölüyor ve sebebi sizsiniz!

Bay Salman, Reis'i dinledin mi?

Alinur Aktaş'ı terletecekler!

Kahramana ödül yok!

Melekler dişi midir, erkek mi?

"Çanlar kimin için çalıyor"

Maklubeye kaşık sallayan kaymakam var da belediye başkanı yok mu?

Ağzını açana yumruğu vurun!

Kafaya koymuşlar, Bursa'ya kötülük edecekler!

Size bir şey söyleyeyim mi?

"Bursa için canla başla" mı dediniz?

Keşke İnegöl'den hiç gelmeseydin Alinur Başkan!

Ateşleri bol olsun!

"Zalimin kılıcını çeken, kendi elini keser"