GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
12°
Açık
DOLAR 7.99
EURO 9.5
ALTIN 465.77
BİST $18.851

Yakarsa CHP'yi adaylar yakar!

05 Ağustos 2020 Çarşamba, 22:34

Arabesk müziğin babası Müslüm Gürses'in,

"Yakarsa dünyayı garipler yakar" şarkısını bilmeyen yoktur herhalde. "Hor görülenlerin tanrım isyanıdır bu..." diye başlayıp, o buğulu/büyülü sesiyle, "İsyan ede ede olduk günahkar. Mutluluk bizlere uzaktan bakar. Tanrım bu dünyayı başka kim yakar. Yakarsa dünyayı garipler yakar..." diyor ya hani...

İşte o hesap,

CHP'yi de yakarsa adaylar yakar. CHP yanmaya başladı mı kıvılcımların Millet İttifakı'nın tamamına sıçrayacağını söylememe gerek yok sanırım. Adaylar derken, "hangi adaylar?" dediğinizi duyar gibiyim. Tabii ki; Cumhurbaşkanı adayları...

Muharrem İnce'nin,

Özellikle kongrede tuvalet dibine oturtulmasından sonra partiyle bağlarını kopardığı ve yeni parti kuracağı iddiaları, öte taraftan Devlet Bahçeli'nin, Meral Akşener'e, "evine dön" çağrısı, daha öncesinde ise Ayasofya hamlesi ve daha sayamayacağımız onca hareketin bir erken seçim habercisi olduğunu söylemeyen kalmadı artık.

Bence de erken seçim düğmesine basıldı...

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın, "kendi tarihimizi yazacağız" sözü bile bir erken seçimin habercisi olarak okunabilir. Ondan mütevellit, her köşede bir seçim kulisi yapılıyor artık. Örneğin, Meral Akşener'e yapılan davet ve Muharrem İnce'nin, parti kurma girişimini, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun Cumhur İttifakı'ndan götüreceği oylara karşılık, Millet İttifakı'nı eksiltme adımı gibi görenler var.

Fakat ben öyle düşünmüyorum.

Zira yüzde 50 artı 1'in zorunlu olduğu ve hiçbir partinin buna tek başına ulaşamadığı bir sistemde açılan her yeni cephe bütün partilerin zararınadır. Nasıl ki; Babacan, sadece Ak Parti'den oy almayacak ve CHP'den, İYİ Parti'den de alacaksa; İnce de, sadece CHP'den değil Ak Parti'den ve MHP'den de oy alacaktır.

Ancak burada,

CHP seçmeni için küçük bir parantez açmak isterim. CHP seçmeni, diğer partilerin seçmenlerine göre biraz daha hesaplı oy kullanabiliyor. Tamam, nasıl ki; 50 artı 1'lik sistemde, bir-iki puanın anlamını henüz kavrayamamış olan Ak Partililerin, Babacan ve Davutoğlu için, "bir-iki puanlıklar" diyerek küçümsemesi gibi, bazı CHP'liler de İnce'ye, "giderse gitsin" diyebilirler. Fakat yine de maça favori çıkan Cumhur İttifakı'na karşı CHP seçmeninin daha derli toplu olmaya özen göstereceği aşikar.

Peki; bu gerçek ortadayken

Ve kuracağı parti de CHP kadar oy alamayacakken Muharrem İnce neden böyle bir maceraya atılıyor dersiniz? Bunun tek açıklaması olabilir. O da, hem genel başkanlık yarışını, hem Cumhurbaşkanlığı yarışını kaybederek siyaseten enkaza dönüşmüş, hurdaya ayrılmış bir kişi olarak son bir hamle daha yapıp CHP'de pazarlık payını artırmak istiyor olabilir. (Başka mantıklı bir açıklaması olan varsa bu köşe onlara da açıktır) Ancak, İnce, bir enkaz bile olsa kongrede tuvalet önüne oturtulması, "CHP'yi kendi Cumhurbaşkanı adayına bile değer vermeyen bir parti konumuna düşürmüştür. Bu, karşı mahallenin kullanacağı iyi bir kozdur.

Cumhur İttifakı'nın,

Adayı tek ve belli olduğu için bu minvalde bir tartışma yaşanmayacaktır. Lakin CHP'nin tek derdi Muharrem İnce değil. İlhan Kesici için de artık son şans. Kanaatim o ki; ortak aday yapılmak isteyecektir. Olmazsa, yüz bin imza ile bağımsız aday olmayı bile göze alabilir.

Millet İttifakı'nın

Bir de, Abdullah Gül ve Ali Babacan açmazı var. Nitekim, son seçimde Kılıçdaroğu'nun, Abdullah Gül'ü ortak aday yapma isteği biliniyor. Buna rağmen parti tabanında Gül ve Babacan'a karşı ciddi bir defans var. Ama sağ bloktan oy getirecek bir aday zorunluluğu olduğu da ortada. Bütün bunların yanında, ittifakın diğer bileşenlerinin taleplerini ve yükselecek olan Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş seslerini de hesaba katmak gerekiyor.

Buradan da anlaşılacağı gibi,

Millet İttifakı, enerjisinin çoğunu aday tespit sürecinde harcayacağa benziyor. Ancak, çerçevesi iyi çizilmiş bir protokolle, seçim kazanılması halinde güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş ve bir yıl içinde yeniden seçime gidilmesi kararı alınır ve bu da hem ittifak bileşenlerine hem de tabana iyi anlatılabilirse aday tartışması en aza indirilebilir diye düşünüyorum.

Böyle bir senaryoda,

"Adaylık kantarına kim çıkar" derseniz, iki isim öne çıkıyor. Birincisi, CHP tabanının defansına rağmen hem finans çevrelerinin onayı hem de Ak Parti tabanından oy alma ihtimali dolayısıyla Ali Babacan'dır. İkincisi ise; Mansur Yavaş'tır. Yavaş, hem sağ, milliyetçi kökenden gelmesiyle İYİ Parti, MHP ve hatta Ak Parti tabanından oy çekebilecek, CHP'nin belediye başkanı olmasıyla partinin üzerinde ittifak edebileceği bir isimdir. Dahası, Ankara'da başarı imajı da önemli bir artıdır. Yavaş'ın diğer bir propaganda artısı ise hukukçu olması ki; Millet İttifakı'nın, Cumhur İttifakı'na, "Türkiye hukuk devleti olma özelliğini kaybetti" eleştirisi üzerinden bir hukukçuyu aday göstermesi tutarlı olacaktır.

Burada,

Türkiye'nin lehine ancak Ak Parti'nin/Erdoğan'ın aleyhine olacak bir ayrıntıyı da hatırlatmak isterim. Türkiye'ye savunma sanayi ürünleri satan ülkelerin ve silah lobilerinin, Türk Savunma Sanayisindeki yerlilik oranının yüzde 70'lere çıkmış olmasından dolayı Erdoğan'dan çok rahatsız oldukları kesin. Bu yapının da Türkiye'de Millet İttifakı adayına destek verme ihtimali açık.

Böyle bir denklemde,

Kürt oylarının nasıl şekilleneceği ise ayrı bir tartışma konusu. Zira Cumhur İttifakı, Kürtlerle arasına mesafe koydu. Özellikle kimlikleriyle öne çıkmak isteyen, "Z Kuşağı" Kürtlerin tercihi HDP'den yana. Bu seçmenler Erdoğan'ın karşısındaki adaya oy vermek isterken, MHP kökenli bir adayı nasıl tercih edecekleri soru işareti.

SON SÖZ:

Bütün bunlara rağmen, bir erken seçimin olup olmayacağını veya seçimin sonucunu en fazla ekonomik tablo belirleyecektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, müthiş bir birikim, yüksek bir özgüvenle bütün muhalefeti ters köşeye yatıracak, bütün ülkeyi heyecanlandıracak hamleleri yapma ve seçimi lehine çevirme potansiyeline her zaman sahiptir. Batı'ya karşı Ortadoğu kartını çekebilir. Zaten bitme noktasında olan PKK'ya son darbeyi de indirip silah bırakmasını sağlayabilir. İçeride ise, muhalefetin eleştirdiği sistem arızalarına neşter vurup, yeniden yapılanmanın yolunu açabilir. Liyakat, şeffaflık, hukuk, eğitim gibi başlıklarda reformları hızlıca hayata geçirebilir. Söze, "yakarsa CHP'yi adaylar yakar" diye başladık ama Ak Parti'yi de yakacaklar yok değil. Bunların kimler/neler olduğunu geçmiş yazılarımda anlatmaya çalıştım. Eğer seçim ikinci tura kalırsa Erdoğan için büyük risk demektir. Ak partililer bu yakıcı gerçeği akıllarından çıkarmasalar iyi olur.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Kaderin cilvesine bakın!

Ceyar'ı vurdular!

AK Parti, kendi bağımlılığının tutsağı oldu!

Arınç'tan, AK Parti için derin hamle!

Kim o AK Parti ilçe başkanı?

AK Parti Bursa'da çarşı karışacak!

Alinur Aktaş'a zor sorular!

Bu ayıp AK Parti'ye yeter!

Bu heyecanın ölmemesi lazım!

Bin günün sonunda dağ fare doğurdu!

Alinur Aktaş'a yumurtalı tehdit!

'At izi, it izine karıştı'

Kanat kırana hükmünü verecek bir Süleyman olur elbette!

AK Parti'deki haksız işgalciler!

Bu işte bir gariplik yok mu?

İkinci yüzyıla girerken!

Bursa'nın bitmeyen su sorunu!

Artık kolları sıvamak gerekmiyor mu?

'Kendi görüşüme katılmıyorum'

Bursa'ya felaket adım adım yaklaşıyor!

AK Parti'de kimler kimlerle beraber?

Doğruysa tuzun koktuğu, sözün bittiği yerdir!

Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi!

Yazıma başlık bulamadım!

Siz AK Parti'ye düşman mısınız kardeşim?

İnadına güzel haber!

Tabii yansıtmazlar Reis!

Korkunç miktarda para alacaklar!

İYİ Parti'ye operasyon mu çekiliyor?

Türkiye'nin bir de valiler sorunu var!

'Kurduğumuz gün 40-50 ilde tabelayı asarız!'

Erdoğan'ın, gülmekten karnı ağrımış mıdır?

'Olmayacak' demişse bilin ki; olacaktır'

İdeal Şehir Bursa Platformu!

'BUDO' gelir, 'BUDO' geçer ağlama!

Kestel'in suçu ne?

Acelesi olmayan seçkinler partisi!

'Abi, Salman gidiyor mu?'

Hem Nilüfer'e hem Kestel'e ceza!

Cumhurbaşkanı Erdoğan bırakıyor mu?

AK Parti Bursa'da aday adayları belli oldu!

Yüz yüze hesaplaşmak!

"Buyurun cenaze namazına!"

Bir koyun kellesiyle yıkılır köşkünüz!

Sizi gidi tatlı su kurnazları sizi!

AK Parti'nin koordinatör sorunu!

Ak Parti Bursa pert ama herkes haklı şoför!

Komediye bakar mısınız?

AK Parti Bursa'da kazan kaynıyor!

Rezillik akıyor!

Hokkabazlıkla siyaset olmaz!

Kulağınızı açın ve beni dinleyin!

Akıllı Hans'ın öyküsü!

Birisi ölüyor ve sebebi sizsiniz!

Bay Salman, Reis'i dinledin mi?

Alinur Aktaş'ı terletecekler!

Kahramana ödül yok!

Melekler dişi midir, erkek mi?

"Çanlar kimin için çalıyor"

Maklubeye kaşık sallayan kaymakam var da belediye başkanı yok mu?

Ağzını açana yumruğu vurun!

Kafaya koymuşlar, Bursa'ya kötülük edecekler!

Size bir şey söyleyeyim mi?

"Bursa için canla başla" mı dediniz?

Keşke İnegöl'den hiç gelmeseydin Alinur Başkan!

Ateşleri bol olsun!

"Zalimin kılıcını çeken, kendi elini keser"

"Adalet evrenin ruhudur!"