GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
13°
Açık
DOLAR 8.32
EURO 10
ALTIN 477.64
BİST 1.42

Yazıma başlık bulamadım!

26 Ekim 2020 Pazartesi, 22:59

Üç yaşına basan İYİ Parti'yi yazacağım.

Fakat öncesinde, CHP'nin, toplatılan, "FETÖ'nün Siyasi Ayağı" kitapçığına değinmek istiyorum. Ama ondan da önce, doların çıldırmış halini mi konuşsak?

Gelin, en sondan başlayalım,

Bugün Dolar, 8 lirayı aştı, Euro ise 10 liraya merdiven dayadı. Rakamların sıkıcılığının farkındayım ama yine de birkaç veri aktarmak isterim. Krizi geriletmek adına son on ayda 120 milyar dolarlık döviz satışı yapılmış fakat çare olmamış. Rezervler tükenince de faiz artırımı başladı. Geldiğimiz nokta itibariyle artık hem döviz hem de faiz artıyor. Küresel tahminler, bu gidişle 2021 yılında en büyük 20 ekonomi arasında artık Türkiye'nin olmayacağı yönünde. Peki; bunu tersine çevirmek mümkün mü? Sizi bilmem ama bence mümkün. Bu konuda iki önerim var. Birincisi, ekonomik tabloyu bu hale getiren yönetme mantığını değiştirmeyi deneyebiliriz. Yok, eğer bu mantıkla "yola devam" diyorsak, o halde atom bombasını yerinde patlatacak bir teknolojik buluş yapıp, sadece ekonomiyi değil yeryüzündeki bütün dengeleri değiştirebiliriz... Daha yazısına başlık bile bulayan bir adam olarak "atom bombasını yerinde patlatacak bir icat bulunması" önerim biraz yadırgayıcı gelebilir fakat İHA'ları, SİHA'ları yapan mühendislerimiz bunu da başarabilirler pekala. En azından denesinler, ne kaybederiz ki...

Gelelim sondan inci konuya,

CHP, "21 Soruda FETÖ'nün Siyasi Ayağı" adında bir kitapçık hazırlamış. Duymuştum ama açıkçası okumamıştım ve hatta unutmuştum bile. Sadece ben değil, 4 ay önce basılan kitapçık CHP'lilerin bile gündeminden düştüğü kanaatindeyim. Fakat CHP Sözcüsü, bu kitap hakkında "basım, dağıtım ve satışının yasaklandığı" kararını açıkladı.

Açık söylüyorum,

CHP Sözcüsü, her ne kadar bu karara, "ana muhalefet partisinin siyasi faaliyetine yargının ağır müdahalesidir..." dese de, ben bunun CHP'den çok AK Parti'ye ağır bir yargı müdahalesi olarak görüyorum. Zira, "yasaklarla mücadele" iddiasıyla/idealiyle iktidara gelmiş AK Parti'nin, daha önce defalarca söylenmiş, yazılıp çizilmiş şeylerin derlenmesinden mütevellit bir kitapçığa "yasak" getirmenin bir fayda sağlamayacağını, aksine muhalefet adına bir mağduriyet oluşturacağını bilmemesi düşünülemez.

Nitekim,

"Yasaklandı" açıklamasıyla birlikte, "hükümetin bilinmesini istemediği nasıl bir bilgi var ki; yasak getirildi" merakıyla bilen, bilmeyen hemen herkesin ilgisi o yöne çevrilmiş oldu. Adeta seferberlik edilmişçesine, kitabın PDF kopyasını binlerce kişi onbinlerce kişiye gönderdi. Kitapçık, sadece bir kitapçık olmaktan çıktı, adeta kutsal bir metin muamelesi görmeye başladı.

Kime yaradı bu?

Kime yaradığına siz karar verin ama AK Parti'ye yaramadığı kesin. Cumartesi günkü, "Siz AK Parti'ye düşman mısınız kardeşim?" başlıklı yazımda da söyledim. AK Parti'nin zarar görmesi için düşmana gerek yok artık. Bizzat AK Partililer, AK Parti'nin felaketini kendi elleriyle/ dilleriyle hazırlıyorlar zaten.

Şimdi gelelim sondan üçüncü konuya.

Meral Akşener liderliğinde çok zorlu bir sürecin ardından kurulan İYİ Parti, üçüncü yaşını kutladı. Kuruluş süreci itibariyle aksiyonun hiç eksik olmadığı İYİ Parti, bu sefer de içeriden çekilen operasyonla gündeme gelse de  artık eskisi kadar zayıf halka, kolay lokma değil. Hatırlayın, ilk zamanlar, bizzat Cumhur İttifakı tarafından, "ipsiz-sapsız, Pensilvanya'dan talimat alan, FETÖ piyonu, terör işbirlikçisi" olmakla suçlanıp yoğun bir itibarsızlaştırma propagandasıyla karşı karşıya kalmıştı. Fakat bu kadar ağır suçlamalara rağmen ikna edici hiçbir hikaye ortaya koyulamadığı için yürüyüşü durdurulamayan İYİ Parti yine bizzat Cumhur İttifakı tarafından, "Yerli ve Milli" ilan edilmek zorunda kaldı. Bu kabulleniş,  son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğa'ın, üçüncü yılını dolduran İYİ Parti’ye bir kutlama mesajı göndermesiyle bir kez daha yinelenmiş oldu. Kaldı ki; Meral Akşener, bu konuda hep net bir duruş sergiledi. Öteden beri yöneltilen "FETÖ" suçlamaları karşısında savcılığa dilekçe vererek ifadesinin alınması, soruşturmadaki gizliliğin kaldırılması talebinde bulundu.

SON SÖZ:

İYİ Parti'de, bütün taşlar yerine oturmuş değil belki fakat kuruluşundaki zorlu ve sancılı süreçleri de geride bıraktığı ortada. Bugün açıklanan bütün anketlerde yüzde 15 civarında görülen ve oyunu sürekli yükselten tek parti olarak siyasetin kilit taşı olmayı başardılar. İYİ Parti, ilk zamanlar, kitle partisi olmaktan çok bir "Şehirli MHP" algısına maruz kalmıştı ki; bu algı hala tam olarak kırılabilmiş değil. Lakin son zamanlarda, özellikle yerelde ve genelde iktidar sahiplerinin, elindeki kamu gücüne güvenerek kendilerine biçtikleri "hep haklıyız" rolü kamuoyunda ve parti tabanlarında ciddi rahatsızlıklara ve tamiri zor yıkımlara neden oluyor. Tam da burada, İYİ Parti, Cumhur İttifakı'nın bu, "hep haklıyız" tavrına karşı olan sağ seçmen için yeni bir adres olma yolunda  ciddi adımlar atıyor.      

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Yapılan Yorumlar

  • Siha ve iha. Larla bir bombanın patlatılması halinde ekonomik bomba olabilir diyorsun ama, motorun yerli olmadığını okudum Bomba olabilirmi.


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Erdoğan'a tuzak kuruyorlar!

Sorun Bursaspor'sa çare Emin Adanur!

Bursa'da Gelecek düştü düşecek!

Başkan Oktay Yılmaz'a bir önerim var!

'Sahi, kimdi o belediye başkanı?'

Alinur Aktaş görevden alınır mı?

Oktay Yılmaz'ı bu sefer öveceğim!

Bursa'da Gelecek'ten istifa eden edene!

Utanıp da istifa eden çıkmayacak mı?

Sen ne komik bir bakanlıksın Milli Eğitim?

AK Parti'de aday toto erken başladı!

AK Parti'de atılan hileli zar!

Meraklısına yazdım!

İçinde 'Ömer' geçen bir yazı!

Kemal Kılıçdaroğlu başarısız mı?

Bu yöntemle FETÖ'cüler mi kaçırılıyor?

Bugün günlerden yine Yıldırım!

AK Parti Bursa'da satranç oyunu!

Yıldırım'ın bitmeyen borç muhabbeti!

O kadarcık kusur kadı kızında da olur Başkan!

Koltuk krizi!

Kanırta kanırta, bağırta bağırta siyaset!

'Ağam bizimle eyleniy!'

Boyundan büyük konuşacağına istifa et!

Bu ne kibar kayıtsızlıktır böyle?

Erdoğan'a kim/ler yanlış bilgi veriyor?

Bursa'da hayat kime güzel?

'Ben meşhur olunca'

Erdoğan'ın çöpçüleri!

Alinur Aktaş! Otur, sıfır...

Bu 'züppe'ler nasıl girdi buraya?

Alinur Aktaş'ın güldürmeyen şakası!

Dur durak bilmeyen Dilek Durak

Kılıçdaroğlu, Bursa adayını ilan etti!

Vicdan körlüğüne de bir çaren var mı doktorum?

Birlikte iyi salladılar!

Berat Albayrak'ın suçu neydi?

Bursa'nın bir 'Su Politikası' var mı?

Biz de ondan davacıyız, hem de iki cihanda!

‘Ölümlerden yorulduk’ ama öldürmekten yorulmadılar!

Bir roman bir gerçek

Patron çıldırdı!

Muhalefet ‘Andımız’la vuruyor!

Mezar taşı nöbeti tutan insanların öyküsü!

Lazarus refleksi ve dört dağ ilçesi!

Siyasete girip insanlıktan çıkmak...

AK Parti'nin körleşme tutkusu!

DEVA Partisi'nden, Başkan Aktaş'a, 'Bursa'yı bu kadar sevme' ricası!

Dünya hala güzelleşmediyse bunun iki sebebi var!

Ortaya karışık bir yazı!

Yunuseli için bir ses daha yükseliyor!

Avlarken avlanmak da var!

Ben Fırat Yılmaz'ın eylem planını destekliyorum!

Bursa'nın DEVA'sı yeni yerinde!

AK Parti'yi kıyamete zorlamak!

'Yök'leme'

Müslümanlar, Perseverance’den utanmalı!

Zeki Müren gibi siyasetçiler yok mu?

Bu kavganın kaybedeni AK Parti oluyor!

Başkan Aktaş'ın kulaklarını çınlattık!

Gözünü seveyim, yapma Reis!

Kar yağdı kel göründü!

Hamaset, hamaset, nereye kadar?

Meselenin farkında olanlardan biraz daha fazlasını bekliyoruz!

AK Parti'nin erken seçimi!

'Ho babam ho biz de aya yaklaştık'

Gelecek'ten umutsuzum!

Mezit Boğazı'nda ne yediniz?