GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Parçalı Bulutlu
DOLAR 8
EURO 9.53
ALTIN 464.84
BİST $19.027

Yazıma başlık bulamadım!

26 Ekim 2020 Pazartesi, 22:59

Üç yaşına basan İYİ Parti'yi yazacağım.

Fakat öncesinde, CHP'nin, toplatılan, "FETÖ'nün Siyasi Ayağı" kitapçığına değinmek istiyorum. Ama ondan da önce, doların çıldırmış halini mi konuşsak?

Gelin, en sondan başlayalım,

Bugün Dolar, 8 lirayı aştı, Euro ise 10 liraya merdiven dayadı. Rakamların sıkıcılığının farkındayım ama yine de birkaç veri aktarmak isterim. Krizi geriletmek adına son on ayda 120 milyar dolarlık döviz satışı yapılmış fakat çare olmamış. Rezervler tükenince de faiz artırımı başladı. Geldiğimiz nokta itibariyle artık hem döviz hem de faiz artıyor. Küresel tahminler, bu gidişle 2021 yılında en büyük 20 ekonomi arasında artık Türkiye'nin olmayacağı yönünde. Peki; bunu tersine çevirmek mümkün mü? Sizi bilmem ama bence mümkün. Bu konuda iki önerim var. Birincisi, ekonomik tabloyu bu hale getiren yönetme mantığını değiştirmeyi deneyebiliriz. Yok, eğer bu mantıkla "yola devam" diyorsak, o halde atom bombasını yerinde patlatacak bir teknolojik buluş yapıp, sadece ekonomiyi değil yeryüzündeki bütün dengeleri değiştirebiliriz... Daha yazısına başlık bile bulayan bir adam olarak "atom bombasını yerinde patlatacak bir icat bulunması" önerim biraz yadırgayıcı gelebilir fakat İHA'ları, SİHA'ları yapan mühendislerimiz bunu da başarabilirler pekala. En azından denesinler, ne kaybederiz ki...

Gelelim sondan inci konuya,

CHP, "21 Soruda FETÖ'nün Siyasi Ayağı" adında bir kitapçık hazırlamış. Duymuştum ama açıkçası okumamıştım ve hatta unutmuştum bile. Sadece ben değil, 4 ay önce basılan kitapçık CHP'lilerin bile gündeminden düştüğü kanaatindeyim. Fakat CHP Sözcüsü, bu kitap hakkında "basım, dağıtım ve satışının yasaklandığı" kararını açıkladı.

Açık söylüyorum,

CHP Sözcüsü, her ne kadar bu karara, "ana muhalefet partisinin siyasi faaliyetine yargının ağır müdahalesidir..." dese de, ben bunun CHP'den çok AK Parti'ye ağır bir yargı müdahalesi olarak görüyorum. Zira, "yasaklarla mücadele" iddiasıyla/idealiyle iktidara gelmiş AK Parti'nin, daha önce defalarca söylenmiş, yazılıp çizilmiş şeylerin derlenmesinden mütevellit bir kitapçığa "yasak" getirmenin bir fayda sağlamayacağını, aksine muhalefet adına bir mağduriyet oluşturacağını bilmemesi düşünülemez.

Nitekim,

"Yasaklandı" açıklamasıyla birlikte, "hükümetin bilinmesini istemediği nasıl bir bilgi var ki; yasak getirildi" merakıyla bilen, bilmeyen hemen herkesin ilgisi o yöne çevrilmiş oldu. Adeta seferberlik edilmişçesine, kitabın PDF kopyasını binlerce kişi onbinlerce kişiye gönderdi. Kitapçık, sadece bir kitapçık olmaktan çıktı, adeta kutsal bir metin muamelesi görmeye başladı.

Kime yaradı bu?

Kime yaradığına siz karar verin ama AK Parti'ye yaramadığı kesin. Cumartesi günkü, "Siz AK Parti'ye düşman mısınız kardeşim?" başlıklı yazımda da söyledim. AK Parti'nin zarar görmesi için düşmana gerek yok artık. Bizzat AK Partililer, AK Parti'nin felaketini kendi elleriyle/ dilleriyle hazırlıyorlar zaten.

Şimdi gelelim sondan üçüncü konuya.

Meral Akşener liderliğinde çok zorlu bir sürecin ardından kurulan İYİ Parti, üçüncü yaşını kutladı. Kuruluş süreci itibariyle aksiyonun hiç eksik olmadığı İYİ Parti, bu sefer de içeriden çekilen operasyonla gündeme gelse de  artık eskisi kadar zayıf halka, kolay lokma değil. Hatırlayın, ilk zamanlar, bizzat Cumhur İttifakı tarafından, "ipsiz-sapsız, Pensilvanya'dan talimat alan, FETÖ piyonu, terör işbirlikçisi" olmakla suçlanıp yoğun bir itibarsızlaştırma propagandasıyla karşı karşıya kalmıştı. Fakat bu kadar ağır suçlamalara rağmen ikna edici hiçbir hikaye ortaya koyulamadığı için yürüyüşü durdurulamayan İYİ Parti yine bizzat Cumhur İttifakı tarafından, "Yerli ve Milli" ilan edilmek zorunda kaldı. Bu kabulleniş,  son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğa'ın, üçüncü yılını dolduran İYİ Parti’ye bir kutlama mesajı göndermesiyle bir kez daha yinelenmiş oldu. Kaldı ki; Meral Akşener, bu konuda hep net bir duruş sergiledi. Öteden beri yöneltilen "FETÖ" suçlamaları karşısında savcılığa dilekçe vererek ifadesinin alınması, soruşturmadaki gizliliğin kaldırılması talebinde bulundu.

SON SÖZ:

İYİ Parti'de, bütün taşlar yerine oturmuş değil belki fakat kuruluşundaki zorlu ve sancılı süreçleri de geride bıraktığı ortada. Bugün açıklanan bütün anketlerde yüzde 15 civarında görülen ve oyunu sürekli yükselten tek parti olarak siyasetin kilit taşı olmayı başardılar. İYİ Parti, ilk zamanlar, kitle partisi olmaktan çok bir "Şehirli MHP" algısına maruz kalmıştı ki; bu algı hala tam olarak kırılabilmiş değil. Lakin son zamanlarda, özellikle yerelde ve genelde iktidar sahiplerinin, elindeki kamu gücüne güvenerek kendilerine biçtikleri "hep haklıyız" rolü kamuoyunda ve parti tabanlarında ciddi rahatsızlıklara ve tamiri zor yıkımlara neden oluyor. Tam da burada, İYİ Parti, Cumhur İttifakı'nın bu, "hep haklıyız" tavrına karşı olan sağ seçmen için yeni bir adres olma yolunda  ciddi adımlar atıyor.      

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Alinur Aktaş'tan muhteşem hizmet!

Kaderin cilvesine bakın!

Ceyar'ı vurdular!

AK Parti, kendi bağımlılığının tutsağı oldu!

Arınç'tan, AK Parti için derin hamle!

Kim o AK Parti ilçe başkanı?

AK Parti Bursa'da çarşı karışacak!

Alinur Aktaş'a zor sorular!

Bu ayıp AK Parti'ye yeter!

Bu heyecanın ölmemesi lazım!

Bin günün sonunda dağ fare doğurdu!

Alinur Aktaş'a yumurtalı tehdit!

'At izi, it izine karıştı'

Kanat kırana hükmünü verecek bir Süleyman olur elbette!

AK Parti'deki haksız işgalciler!

Bu işte bir gariplik yok mu?

İkinci yüzyıla girerken!

Bursa'nın bitmeyen su sorunu!

Artık kolları sıvamak gerekmiyor mu?

'Kendi görüşüme katılmıyorum'

Bursa'ya felaket adım adım yaklaşıyor!

AK Parti'de kimler kimlerle beraber?

Doğruysa tuzun koktuğu, sözün bittiği yerdir!

Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi!

Siz AK Parti'ye düşman mısınız kardeşim?

İnadına güzel haber!

Tabii yansıtmazlar Reis!

Korkunç miktarda para alacaklar!

İYİ Parti'ye operasyon mu çekiliyor?

Türkiye'nin bir de valiler sorunu var!

'Kurduğumuz gün 40-50 ilde tabelayı asarız!'

Erdoğan'ın, gülmekten karnı ağrımış mıdır?

'Olmayacak' demişse bilin ki; olacaktır'

İdeal Şehir Bursa Platformu!

'BUDO' gelir, 'BUDO' geçer ağlama!

Kestel'in suçu ne?

Acelesi olmayan seçkinler partisi!

'Abi, Salman gidiyor mu?'

Hem Nilüfer'e hem Kestel'e ceza!

Cumhurbaşkanı Erdoğan bırakıyor mu?

AK Parti Bursa'da aday adayları belli oldu!

Yüz yüze hesaplaşmak!

"Buyurun cenaze namazına!"

Bir koyun kellesiyle yıkılır köşkünüz!

Sizi gidi tatlı su kurnazları sizi!

AK Parti'nin koordinatör sorunu!

Ak Parti Bursa pert ama herkes haklı şoför!

Komediye bakar mısınız?

AK Parti Bursa'da kazan kaynıyor!

Rezillik akıyor!

Hokkabazlıkla siyaset olmaz!

Kulağınızı açın ve beni dinleyin!

Akıllı Hans'ın öyküsü!

Birisi ölüyor ve sebebi sizsiniz!

Bay Salman, Reis'i dinledin mi?

Alinur Aktaş'ı terletecekler!

Kahramana ödül yok!

Melekler dişi midir, erkek mi?

"Çanlar kimin için çalıyor"

Maklubeye kaşık sallayan kaymakam var da belediye başkanı yok mu?

Ağzını açana yumruğu vurun!

Kafaya koymuşlar, Bursa'ya kötülük edecekler!

Size bir şey söyleyeyim mi?

"Bursa için canla başla" mı dediniz?

Keşke İnegöl'den hiç gelmeseydin Alinur Başkan!

Ateşleri bol olsun!

"Zalimin kılıcını çeken, kendi elini keser"

"Adalet evrenin ruhudur!"