GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-1.98°
Hafif Kar Yağışlı
DOLAR 13.60
EURO 15.43
ALTIN 787.00
BİST 1.979

Bir Bursa klasiği: Stat bitti!

25 Kasım 2019 Pazartesi , 23:48

Yemyeşildiler, sulama suyu dışında bir damla yağmur bile düşmemişti daha üzerlerine. Çimenler biçilecek boya ulaşmaları için oburca gübrelenip sulanıyordu günlerdir.

Kat kat beyaz yağlı boyayla parlamış kale direkleri, sahanın her iki başında birer burç gibi yükseliyordu. Az önce dar bir protokol ve geniş bir gazeteci ekibi, tünel ve koridorlardaki harç sızıntısı çimento sularını aşmıştı. Paçaları yırttırmadan yerlere saçılmış inşaat demirlerinden geçip, kalıp tahtaları henüz sökülmüş, bağlantı elemanları hala betonlarında saplı basamaklardan da kazasız belasız çıkıldı mı, bu iş tamamdı.

Fotoğraf ve kamera çekimleri (çim alana doğru) başlayıp stadın bittiği açıklanabilirdi.

O günden bu yana yıllar geçti. Hala stadın bittiği açıklanıyor zaman zaman.

"Çok güzel bir duygu herhalde" dedim, "Stat bitti" açıklaması yapmak! Ben de yazımın başlığında bu keyfi yaşamak istedim.
Kafasız stat bit(irile)medi.

Şimdi bunu ironik bir yazı konusu yapmak bazılarına rahatsızlık verici gelebilir. Ancak 3 milyonluk bir şehrin dünyada ilk 10 stat arasında gösterilen projesinin, tüm umut ve heyecanların sönmesine neden olan bu zübüklük hikâyesini yazacak bir Aziz Nesin yok artık.

Biz de dertleşiyoruz işte, affola!..

Loca satışı: Fiyasko

Kapı isim hakkı satışları: Fiyasko

Stat isim hakkı satışı: Fiyasko

Tematik anlamı oluşturan timsah figürü: Fiyasko

Ticari alanlardan kira geliri: Fiyasko

FIFA-UEFA maçlarının Bursa'ya gelmesi beklentisi: Fiyasko

Statta ulusal ve uluslararası sanatçı konser ve spor organizasyonları planı: Fiyasko

Stadın mali portresi: Fiyasko

Gelgelelim borç yapılandırma ve kamu kaynaklarını har vurup harman savurma şampiyonu olan yerel yönetici ve bürokratlarımız, ara ara çıkıp "Bitti, bitiyor, bitecek" demeye devam ediyor...

Bursaspor'un şu anki yönetimi mali ve sportif anlamda deyim yerindeyse ateşler içinde yanıyor, farkındayız. Ne var ki kaybedecek bir şeyi yok. Çıksın, kamuoyunu arkasına alacak şeffaflıkta gerçekleri açıklasın. Bursaspor'un milyon dolarlık gelirlerden yoksun kalmasına neden olan, bürokratik mali siyasi nedenlerinin ortadan bir an önce kalkması için tavır alsın. Kulübün bu hale gelmesine neden olan yakın dönem yönetimlerin, siyasetçilerin maskesini düşürsün. Yapanın yanına kar kalması Türk futbolunda da Bursaspor camiasında da, nihilist, pesimist bir cezaya dönüştü.

Stadı bir ürün olarak ele alacak, güçlü bir inisiyatif ortaya koyarsa iç dinamiklerinde iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Sivil toplum örgütleri, akademik odalar, yerel basın ve Bursa'nın güçlü yatırımcılarıyla onların tedarik zinciri ve uluslararası spor pazarlama organizasyonları ile işbirliği yapılmalı. Bu dinamizm hem elli küsur yaşındaki şampiyon marka

Bursaspor'da var, hem de bu kentin futbol tutkusunda var.

Böylelikle kulüp şehirle yeniden bütünleşir.

Liderliğine inandığı yönetimlerle sponsorlar, uzun süreli yol alır.

Kasaba tüccarı iş adamı ve siyasiler, kaşıkla verdiğini kepçeyle alma hesabı yapamaz.

Taraftar, kulübün hak ve hukukuna sonuna kadar sahip çıkan yönetimleri bağrına basar. Kulübü, politik ve rantiye hesaplarına basamak yapmanın er ya da geç bir bedeli olduğu herkese gösterilmiş olur.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları