GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
15.02°
Açık
DOLAR 16.19
EURO 17.35
ALTIN 965.00
BİST 2.439

Borsa'dan Bursa'ya bakış; bir şehir, iki fotoğraf

10 Aralık 2019 Salı , 00:38

Geçtiğimiz günlerde Bursa Ticaret Borsası Başkanı Sayın Özer Matlı, enbursa.com ekibini "Eski Bursa"da ağırladı.

Kulağa ne güzel geliyor, "Eski Bursa" deyimi. Çünkü tarihsel kimliği olan şehirlerin; eski anıtları, yapıları, sokakları, meydanları, sivil mimari eserleri bir miras olarak muhafaza edilir. Modern şehir başka bir alanda büyür. Kentli insanın, çağın gereklerine uygun yeni gereksinimleri, yeni alanlarda, bölgelerde inşa edilir. Geçmişi, eski yaşam alanları ise bir şehrin ancak hafızası ile şehir olabileceği gerçeğinden hareketle korunur, tüm haşmetiyle gelecek kuşaklara aktarılır.

Bursa'nın başına gelen ise malumunuz. Bu iki fotoğrafı aynı kaldırımdan çekti arkadaşımız, aralarındaki mesafe 100 metre. İkisinde de Bursa var.

Biri diğerinin vicdan azabı gibi.

Sağda görünen eski Bursa evleri korunarak, Bursa Ticaret Borsası için şehrin içinde mütevazı bir kompleks oluşturulmuş. Küçük sergi salonu toplantı salonları ve ofisleri ile Bursa Ticaret Borsası için saygın bir mekân yaratılmış. Kafanızı sağa doğru döndürmeden binalara girmeye başarabilirseniz, pekâlâ kendinizi eski Bursa'da hissedebilirsiniz.

En azından benim avuntum bu oldu.

Başkan Özer Matlı'nın altını çizdiği bir dizi konu içinde, şu nokta benim açımdan da en önemli vurguydu:

"Borsa kesesinden harcanan her bir kuruş bütün zorluklara rağmen mücadelesini sürdüren çiftçilerimizin alın terinin kazancından gelir. Bir şekilde onlara dönecek faydalar yaratmamız lazım. Bunun başında da bu şehri korumak ve daha güzelleştirmek için tüm imkânların seferber edilmesi gelir, şehir özüne dönmeli, yoksa elimizden kayıp gitmesinin vebalini ödeyemeyiz."

Yıllardır Bursa kent kimliğinin hak ettiği marka gücüne kavuşması yönünde, çeşitli çabaların yakından takipçisiyim. Yerel yöneticiler, bürokratlar, sivil toplum örgütü yöneticileri ve siyasilerin bu konudaki tarzı hep aynıdır; "Osmanlı şehri", "ecdadımızın yadigârı", "evliyalar şehri" gibi vurguları, hamasete malzeme yaparak, sorunları görmezden gelmek, hatta üstlerini örtmek gayreti gösterir çoğu.

Özer Matlı ise ısrarla sorunlara vurgu yaptı. Israrla şehrin karşı karşıya olduğu sanayileşme, kentleşme, çevre ve tarım politikalarının etkileri konusunda kaygılarını dile getirdi.

Keşke seçildiği kurumları, makamları kendilerine bahşedilmediğini anlamış, egolarından sıyrılmış aile geleneği ve terbiyesi ile koltuklarını doldurabilen başkanlar görebilsek her yerde.

Keşke, seçildiğinde sadece o kuruma değil bütün bir şehre, hatta gelecek kuşaklara karşı sorumlu olduğunun bilincinde olsa tümü.

Belki o zaman, Bursa büyürse (!) Türkiye büyür.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları