GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
19.02°
Açık
DOLAR 16.19
EURO 17.35
ALTIN 965.00
BİST 2.439

Covid-19, sen bilirsin 1-2, biz biliriz 12

17 Eylül 2020 Perşembe , 17:06

Maske takma konusunda kafası karışık ekran bilim adamlarının bazıları maske takmanın faydasızlığını savunuyordu başlarda. Bazıları burnu kapatmanın şart olmadığını öne sürerken, bazıları da açık havada değil, kapalı ortamda maske takılmasını öneriyordu. Bir ara da herhangi bir kumaştan maske yapılabileceği söylenirken, bazıları mikro düzeyde virüs geçirgenliğinden söz ederek, özel kumaş gerektiğine ilişkin tartışmaları alevlendirmişti. Kelle paça ve genetik dayanıklılık meselesine girmiyorum. Ekranların biatçı bilim adamları zarfla değil, mazrufla ekran dolduruyorlardı.

Derken vatandaş kullanım konusunda kendine özgü yollar denemeye başladı.

Sol kola takanlar, sağ kola takanlar, çene altına sündürenler... İnanmayacaksınız ama, muhabirin "neden maskeniz yok?" diye mikrofon uzattığı vatandaşın "var" deyip maskeyi cebinden çıkardığına bile şahit olduk.

İşte bu maske meselesinde majestelerinin bilim adamları sert tartışmalara devam ederken, virüs aldı başını dolaşmaya başladı.

65 yaş üstüne bilet bedava hesabı, Covid-19 da kim korkar bulunmamış aşıdan cesaretiyle sosyal mesafesi olmayan alanlar, maskesiz balolar, düğünler, dernekler derken şu anda salgın ilk başlangıcındaki karantina dönemindeki hızıyla yayılmaya devam ediyor.

Resmi ağızlar halkı duyarsızlık ve pandemiye karşı ciddiyetsizlikle suçlarken, örnek olması gerekenlerin tutum ve davranışlarının yol açtığı çeşitli manzaralar, virüse nefes aldırmaya devam ediyor.

Gelişmeleri endişe ile izleyen Bursa Tabip Odası, Türk Tabipleri Birliği öncülüğünde başlatılan "#YönetemiyorsunuzTükeniyoruz" haftası kapsamında bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Özetle şunları söylüyorlar:

"Yurdumuzda her gün Covid-19 hastalığı nedeniyle 60-70 yurttaşımız yaşamını yitiriyor. Bunun nedeni sürecin şeffaf biçimde yönetilmemesi, ilgili tüm kesimlerin sürece katılmasına izin verilmemesi, bilimsel yöntemlerin tam olarak uygulanmaması ve koordinasyonun sağlanamamasıdır. Biz hekimler ve sağlık çalışanlarının en büyük risk grubunu oluşturduğu Covid-19 pandemisiyle TBMM'nin açılmasını beklemeden bütün siyasi partilerin işbirliği ile mücadele edilmelidir. Benzer nedenle Bursa İl Pandemi Kurulu ve İl Hıfzıssıhha Kurulunda yer almak istediğimizi defalarca tekrarladık ve bu çağrımıza aylardır yanıt verilmedi. Bursa Valiliğini durumun hassasiyetine uygun davranmaya davet ediyoruz. Bunun için Sağlık Bakanlığı, İl Hıfzıssıhha kurullarını işlevli kılmalı, başta belediyeler ve kent konseyleri olmak üzere işçi-memur sendikaları, hemşeri-köy derneklerinden, kültür sanat dernek ve vakıflarına kadar bütün demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını sürece katmalıdır. Salgın bireysel çabayla önlenemez. Sürece ilişkin kaygılarımızı paylaştığımızda, abarttığımız, panik yarattığımız, siyaset yaptığımız söyleniyor ama neyi ne kadar abarttığımız hiç konuşulmuyor. Bizler iyi hekimlik için çaba tüketen meslek kuruluşu olarak iyi hekimlik koşullarını, halkın daha sağlıklı ve refah içinde olmasını sağlamak için çalışan her kişi, kurum ya da yaklaşım ile birlikte çalışırken, bunların dışındaki her yaklaşımda ise onlardan uzağa düşüyoruz. Uzağa düştüğümüzde de siyasi partilerin saldırı odağı haline geliyoruz. Oysa bilim açık bir şekilde gösterdi:

Salgınla mücadelenin yolu Tabip Odalarına saldırmak değildir."

Pandemiyi yenmekte sahip olabileceğiniz en güçlü yan, bilinçli örgütlü toplumdur.

Bu da ancak ve sadece sivil toplum örgütlerinin katkıları ile mümkündür. Gelgelelim her ne hikmetse akademik çevreler ve özellikle Türk Tabipleri Birliği'nin bu konuda artık bir yakarışa dönüşen uyarı ve eleştirileri ilgili kurumlarca duymamazlığa gelinip, soruşturma ve kovuşturmalarla örgütlü bilimin akademik sesi kısılmaya çalışılıyor.

Bir yandan da resmi ağızlar yayvan yayvan sesleniyor:

Siz bilirsiniz 1-2, biz biliriz 12...

Bakalım bu aymazlığın sonu neye varacak?

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları