GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
15.02°
Açık
DOLAR 16.19
EURO 17.35
ALTIN 965.00
BİST 2.439

Ekonomik iyileşmenin ikamesinde öncelikler

22 Temmuz 2020 Çarşamba , 12:02

Bu yazı başlığının bir ekonomistin elinden çıkmış olma ihtimali ile yazıyı okumaya başlamış olanlar varsa hemen belirteyim:

Ben ekonomist değilim. Bu yazı ile ilgilenen ortalama okurla aşağı yukarı aynı seviyede ekonomik bilgim vardır muhtemelen.

Misal inşaat sektörü bilmem kaç sektörü de harekete geçiren domino etkisi yüksek bir sektör olup, piyasanın canlanması için... diye devam edecek bir yazı ya da konuşmayı yapabilirim.

Ya da İnşaat sektörünün "finansal balon" yaratma kabiliyete yüksek bir sektör olduğunu ben de duymuştum. Misal 500 bin liraya bir arsa aldınız. Bu arsanın üzerine 2 milyon TL harcayıp on ev yaptınız. Ve bu evlerin her birini 500 bin liraya sattınız. Böylece 2 milyon 500 bin TL olan finansal hacmi bir anda 5.000.000 TL ye çıkarmış olursunuz. Çeşitli çarpanları hesaba katarsanız bu oran çok daha büyük olabilir.

Al sana (büyümüş değil ama) "büyütülmüş" ekonomi. Hele kupon arazileri siz yönetiyorsanız bu balonu üflemek için uğraşmanıza gerek de olmaz. Böylelikle hacmi büyütülmüş bu ekonomide bankalar kredi verir faizden kazanır. Devlet el değiştiren bu paralardan dolaylı ya da direk vergiler toplar. Bu tabloya para koyanlar, ev alanlar ev satanlar bir anda zenginleşir, ya da öyle düşünür.

Bu böyle sürüp gider (mi?).

Ee tabii herkesin bildiği diğer bir konu istihdam meselesidir. Gelişmişlik, kalkınmışlık, refah seviyeleri felan anlatılırken boy boy diyagramlar, istatistikler baş döndürücü manşet ve şehirlerin kalkınmışlık fotoğrafları düşman çatlatır, ama çatlayan başka şeydir. Misal; iş kazalarının şampiyonu hangi sektördür? Şampiyon ülkeler sıralamasındaki yerimiz nedir? Canım bunun ekonomi ile ilgisi yok zaten kapatalım bu bahsi. Biz bu konulara hiç girmeyelim, zaten aklı başında ekonomistler ve ekonomi yayınları da öyle yapıyor.

Ekonomi yazısı yazacağız derken siyaset konuşacak halimiz yok ya (!).

İroni yapmıyorum (belki de yapıyorum) siyaset konuşmadan ekonomi konuşabilen ekonomistler cenneti ülkemde, onların yerine neyin ikame edeceğimizi henüz bulamadığımızdan ekonomiyi onlardan dinliyoruz. Onların benden, sizden tek farkı siyaset konuşmadan ekonomi konuşabilecek yetenekte olup, bunu bağıra bağıra yüzümüze söylemeleri.

Tatlı dilli güler yüzü ekonomi yayınları, kendilerinin de inanmadığı bültenlerle sürekli manipüle edilmiş veriler üzerinden, ekonomi güzellemesi ile rollerinin hakkını vermeye çabalarlar.

Komik bir çaba.

Komik çünkü görüşlerini aldıkları iş adamları ile mikrofonun önünde konuştukları ile arkasında konuştukları çok farklıdır. Komiktir çünkü enflasyon verilerinden tutun istihdam rakamlarına kadar tüm istatistiklerin reel yaşamla uyuşmadığını hepimiz biliriz.

Ama resmi, yerli, milli, ekonominin ihtiyacı eleştiri ya da gerçekler değil, pembe balonlardır.

Aklıma geldi şimdi. İbo diye bir şarkıcı vardı eskiden. Onunda o eski Türkiye'de meşhur olmuş bir şarkısı

Benim balonlarım vardı
Onları kimler aldı
Mutlu bayramlar vardı
Kim bilir nerde kaldı...

Diye başlayıp;

Gitti mi yoksa yine gelir mi o günler
Nerde kaldı masallar sevgiler günler
Söylenen bütün masallara inanırdık
Onlar mı bizi kandırdı biz mi aldandık
Bayramları bekler bayramları yaşardık
Bayramlar mı eskidi bizler mi yaşlandık

Şeklinde biterdi.

Benim gibi ekonomiden anlamayanların anlayışına sığınarak, bir ekonomi yazısı yazayım dedim, bayram yazısı mı oldu nedir.

Yaklaşan Kurban Bayramınız kutlu olsun.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları