GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
13.02°
Açık
DOLAR 16.19
EURO 17.35
ALTIN 965.00
BİST 2.439

İçinde EYT geçmeyen EYT yazısı!

3 Aralık 2019 Salı , 20:19

Size ömrünüzün bakiyesi ile ödeyeceğiniz bir fatura çıkarıldı mı hiç?

Şimdi size onun hikâyesini anlatacağım.

İlk SSK girişi yapılmıştı o gün. Sabaha kadar rakamlar kafasında uçuşmuş, SSK no.'sunu unutmaması gerektiğini, kendi kendine telkin edip durmuştu. Sigortalı bir iş ile hayatını garantiye almış, geçip gidecek yılların sonunda, emekli olarak çoluk çocuğuyla yaşayacağı sakin günler için sabır ve sağlık diliyordu. Bir gün emeklilik tahsis numarası da olacaktı. Sigortalı bir işe başlama heyecanı ve emeklilik hayali iç içe duygularla uykuya daldı.

Uyandığında neredeyse 8.000 iş günü çalışmış, 50'li yaşlarına gelmişti. 20'li yılların heyecan ve hayalleri yoktu artık. İş yaşamının yorgunluğu ve daha sakin, daha rahat bir hayatın mümkün olup olmayacağı endişeleri başlamıştı çoktan. O bir yerlerde umut ve gayretle çalışarak, ömrünün basamaklarından inerken, memlekette neler olmamıştı ki? Enflasyonlar, devalüasyonlar, batık bankalar, bankerler, koalisyonlar, KİT'lerden (soygunlarından) sorumlu partiler, itibar müflisi ya da müsrifi iktidarlar, başarısız koalisyonlar, rantçı ekonomik kararlar, vergi barışları, imar afları ve daha neler, neler... Tüm bunlar olurken şüphesiz o işine bakmıştı. Ülkesinin yaşadığı her türlü dert ve tasadan payını o da almıştı. Amirleri gereğini yaparken, o memleketi ve kendisi için tasalanarak, emeklilik tahsis numarası için gününü bekleyip durmuştu. Sonunda, gözünün ferine sinmiş yorgunluğu biraz olsun giderecek bir tahsis numarası için, başvurma günü gelmişti. Ama sıra ona gelememişti.

Kendisine emeklilik tahsis numarası veremeyeceklerini söylüyorlardı yetkili ve etkililer... SSK'ya ilk girişte aldığı numara, emeklilik için çalışması gereken gün sayısı numarası, ülkedeki ortalama ömrü belirten numara, kazanılmış haklarını elinden alan kanun numaraları gözlerin önünde, aklında uçuşup duruyordu.

Her numara vardı memlekette ama emeklilik tahsis numarası onlara yoktu.

Gerçi dünya gıpta ile izliyordu, gerçi ekonomik kriz yoktu, gerçi enflasyon düşüyordu.

Gerçiişsizlik değil, iş beğenmeyenler vardı, gerçi ithalat ve devasa projelere akan paralar ya da Ortadoğu'nun vatanını terk etmiş göçmenlerine milyar dolarlık yardımlar vardı, ama emeklilik tahsis numarası yoktu.

Uyuduğu sırada fatura ona kesilmişti. Hayatının bakiyesinden fatura toplamının düşüleceğine dair çıkan kanun geçerliymiş artık, öyle diyorlardı... Ömrün bakiyesinden ne kalacağını düşüne düşüne yatakta sıkıntıyla dönerken, açık televizyondan duyulan o tiz sese kulak verip uyumamaya çalışıyordu.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları