GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
15.02°
Açık
DOLAR 16.19
EURO 17.35
ALTIN 965.00
BİST 2.439

İşletmecileri ne bekliyor?

6 Mayıs 2020 Çarşamba , 18:11

Pandemiden sonra en önemli sorun yeni düzende maliyet girdilerini yönetmek olacak gibi görünüyor.

Örneğin, bir restoran iş yerinde sosyal mesafe kuralıyla kapasitesi yarı yarıya azalıp, gelirlerinde ona paralel düşüş göstermesi fiyatlara nasıl yansıyacak?

Yine kara, hava ve deniz ulaşımında yeni yerleşim planlarına uygun yolcu taşımacılığının getireceği ek yük ile yeni araç yatırımları veya yakıt gibi giderlerin kârlılıkta sebep olacağı kayıplar nasıl telafi edilecek?

Çalışanların elli santim ara ile oturduğu başta tekstil atölyeleri ve çeşitli üretim atölyelerinde yeni dönem işletme yönetim giderleri maliyetlere nasıl yansıyacak?

Sanayi kuruluşlarının servis, yemekhane gibi sosyal alanlardaki koruyucu önlemleri istihdam, üretim ve maliyetlerine yansımaları hesaplanıyor mu?

Tüm bu sorulara pandemi sonrası tüketimde oluşabilecek bir daralma ile piyasalarda oluşacak bir talep düşüklüğünü de göz önünde tutarsak bütün riskleri hesaba katmış oluruz.

İşletmecilerin kendilerini bekleyen sorunları başlıklar halinde sıralayıp, her bir işletmecinin bu sıralamaya göre şimdiden kendini hazırlaması ve yeni döneme dair bir iş planı oluşturulmasında fayda var. Öte taraftan bazı işletmecilerin "Dur bakalım, hele bir açılsın kervan yolda düzelir" dediğini duyar gibiyim. Yine de bence şu başlıklar işletme yöneticisi olan herkes için çok önemli.

  1. Resmi kurum ve kuruluşlarla irtibat sağlamak, kendi sektöründe alınacak kararlara gerekiyorsa müdahil olmak, katkı sağlamak.
  2. Alınan kararları ve uygulama esaslarını yetkililerden öğrenmek.
  3. Kendi İşletmesinin pandemi geçiş ve yeniden açılış sürecinde yaşayacağı muhtemel kötü senaryoyu belirleyip hesaba katmak.
  4. Yeni koşulların uygulanması için gerekli maddi kaynakların yeterliliği ve sürdürülebilir olup olmadığını belirlemek.
  5. Yeni koşulların sebep olacağı maliyet artışının kısa ve orta vadeli kaynağını belirlemek (Öz sermaye, ürün ya da hizmete zam yapmak, kredilendirmek, kapasite artırıcı azaltıcı önlemler vb.)
  6. Yeni dönemde işletmelerin en önemli silahı müşterilerinde yaratacağı güven duygusu olacaktır. Buna dönük önlemleri görünür ve öncelikli kılmak tercih nedeni olacaktır.
  7. Tedarik zinciri, müşteriler ve diğer paydaşlar ile iletişim kanallarını canlı tutmak.

Bu pandemi sonrası işletme yönetimi için dijital olanakları, iletişim için sosyal medya kanallarını en verimli haliyle kullanmak daha da büyük önem taşıyacak. Hatta sektörden sektöre farklılıklar göstermekle birlikte, bazı alanlarda dijital alt yapıyı güçlendirerek üretilecek iş modelleri çok daha karlı hale gelecektir.

Dijital dünyanın sağladığı olanakları ve yeni tüketim alışkanlıklarını bilmek, gelecekte de var olmak isteyen her işletmenin ve işletmecinin zorunluluğu olduğunu asla unutmamak gerek.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları