GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
15.02°
Açık
DOLAR 16.19
EURO 17.35
ALTIN 965.00
BİST 2.439

Korona mektupları

20 Mart 2020 Cuma , 14:13

Her ne kadar yazının başlığında sizden "korona" olarak bahsedilmişse de artık size bilimsel terminolojideki unvanınız olan COVID-19 olarak hitap etmek isterim.

Sayın COVID-19, bu çağda insanlığa karşı uyguladığınız bu orantısız güç konusunda sizi sorgulayacak, suçlayacak ya da yargılayacak değilim. Ben bir insan olarak, milyonlarca yıldır süregelen varlıklarımızda, ilişkimizin geldiği nokta üzerinden size kendimizi biraz daha tanıtmak istiyorum sadece.

Bir metre mesafeden, maskeli ve bağışıklık sistemim güçlendirilmiş olarak tabii...

Bunu bir hakaret olarak algılamayın, ama canlı bile sayılamayacak bir parazit virüssünüz altı üstü. Ama evrenin en üst bilincini yaratıp bunu uygarlığa dönüştürdüğünü söyleyen insanlığa karşı sarsıcı bir öğretiye giriştiğiniz gerçeği sıklıkla dillendiriliyor bu günlerde. Üstelik siz bunu yalnızca doğanızın gereği ve gerçeği bir güçle başardınız.

Gücünüzün orantısızlığı da buradan geliyor sanırım.

Doğanızın gereği ve gerçeğinden hiç vazgeçmemiş olmaktan yani.

Biz insanlar ise vazgeçtik, hem de neler uğruna?

Muhterem COVID-19,

Bu açıdan bakıldığında büyük bir saygıyı hak ediyorsunuz. Çünkü insanlık;

Kendi uygarlığını yaratmak amacıyla kendi türü, kendi doğal özellikleri dâhil, üstünlük kuracağı her şeye karşı gücünü kötüye kullanmaktan bir saniye bile geri durmadı.

Sonuçta da milyonlarca yılı geçerek ulaştığı bu yüzyılda, doğasının gereği ve gerçeği ile davranmaktan başka niteliği olmayan bir virüse karşı, yeni bir yıkımın eşiğine geldi.

Bu yıkım ahlaki açıdan insanlığın bir virüsten daha ilkel olduğunun ortaya çıkmasıdır.

Kişiye, zamana ve yöreye göre değişen cinsel, dinsel ve toplumsal iktidar hiyerarşisini garanti altına almak amacıyla konmuş ikiyüzlülük kurallarından bahsetmiyorum.

Doğayla insan arasındaki entelektüel ahlaktan söz ediyorum Sayın COVID-19.

Jose Saramago diye bir yazarı var bu uygarlığın. Marksist bir yazar. Bu kimliği nedeni ile ülkesinden kovulup sürgün yaşamayı göze alan yazarlardan. Siz COVID-19 olarak dünyaya böyle bir pandemi ile bu günlerdeki körelmeyi başlatmadan çok önce "KÖRLÜK" adlı bir roman yazdı. Saramago, bu romanda neyin kaos, neyin düzen olduğu, gerçekten de düzen denilen olgu ve onun sonuçlarını, yani çıplak gerçeği görmemize ve krallara çıplak dememize yardımcı olmaya çalışmıştı.

Dünyanın bugün yaşadığı bu korku, çaresizlik ve vazgeçiş halini anlatmıştı edebiyat yoluyla.

Biz ise ürpererek okuyup, "distopya mıdır nedir"? diyerek kenara bıraktık.

Gerçekmiş.

Dört elle sarıldığımız o konfor alanlarımızı yaratırken, doğayla aramızdaki entelektüel ilişkide ahlaken çökmeyi göze aldık. Çünkü bu konfor alanları olmadan yaşayamayız sanıyorduk. Hatta bundan öyle emindik ki saygıdeğer COVID-19. Bundan şüphe eden türümüzden başka bazılarını dinsel ve politik gerekçelerle kolayca yok ettik.

Oysa aynı kararlılıkla o konfor alanlarından nasıl kaçacağımızı bilemiyoruz şimdi.

O ışıltılı AVM'ler, o görkemli meydanlar, kasaba büyüklüğünde hava alanları, yollar, plazalari towerlar hepsinden kaçıp kapılarını kilitledik.

Tanrı'dan korktuğumuz için gittiğimiz günlerden sonra COVID-19, artık sizin varlığınızı düşünerek camilere, kiliselere gitmiyoruz.

Yani saygıdeğer COVID-19; zamanımızın sosyal, ahlaki, entelektüel ve dinsel yetersizlikleriyle bizi yüz yüze bırakmış olmanız, sadece sizin o ilkel varlığınızın bir tezahürü değil aslında. İnsanlığımızın kendi türü ve doğaya karşı işlediği tüm suçların ahlaki sonucu.

Bir an önce mutasyonunuzu tamamlayarak bize karşı orantısız güç kullanımına son vermenizi arzu ve temenni ediyorum.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları