GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
19.02°
Açık
DOLAR 16.19
EURO 17.35
ALTIN 965.00
BİST 2.439

Medya müritleri!..

19 Kasım 2019 Salı , 00:40

Yayıncılıkta "medya müritleri" dönemini sona erdirecek haber yayıncılığı, yeniden ve daha güçlü olarak, "en" başta koyduğu ilkelerle yoluna devam ediyor.

Bilindiği gibi, sudaki nesneler, ışık kırılmaları nedeni ile olduklarından farklı görünürler. Haber ekranlarının yarattığı kırılmalar da gerçekleri olduklarından farklı gösterebilir. Ama online yayıncılık ve vatandaş haberciliği, gerçekler önündeki engelleri kaldırmış, bu yanılsamalara son vermiştir. Medya müritliği ile mutlu olmaya çalışanlar ya da medya müritlerine göre, yayıncılıkla dünyevi hayatının gailesinde meşgul olanlar bunu yok saymaya devam etseler de gerçek bu.

Haber ekipleri; abonesi oldukları ajanslarından, basın bültenlerinden, sosyal medyadan, açık veya özel, resmi veya gayri resmi çeşitli kaynaklardan gelen bilgileri haberleştirirler. Artık azalan (bir kısım) medya bunu gerçeğe sadakatle yapar. Bu, az sayıda medyanın müridi yoktur. Takipçisi, okuru vardır.

Medya müritlerini bize yıllar önce Friedrich Nietzshe haber vermiş, ancak sözleri günümüzde yeni yeni anlaşılıyor.

Friedrich Nietzshe, "Kutsal olan gerçekler değil, kişinin kendi gerçeği için çıktığı arayıştır" der.

Bu sözü günümüzde herkesin kendi gerçeğine uygun olanı bulma kolaylığı diye yorumlarsak karşımıza çıkan şey medya müritliğidir.

İkame edilen politikalara uygun ve gerçeklerden uzaklaşacakları alternatifler üretiyor artık medya. Müritlerine kendi gerçeklerini bulacakları vaadi, bu gün medyanın asıl işlevi haline gelmiştir.

Vaat edilen mutluluk ne kadarı gerçektir? Ne kadar kalıcıdır?

Irak'ın elinde nükleer, biyolojik ve kimyasal kitle imha silahları olduğu haberleri Irak işgalini bütün dünyada meşrulaştırmak için ABD ve İngiltere tarafından uydurulmuş, ülkemizde de çokça yazılıp çizilmiş yalanlardı. Daha sonra her iki ülkeden yetkili ağızlar, bunun bir istihbarat yalanı olduğunu açıklamak zorunda kalmışlardı.

Medya müritleri yalanı yuttuktan çok sonra!..

Medya müritlerine yutturulan yalanlar ile uygulanan ekonomik, politik kararların çok acı reçeteleri oldu. Irak'ta 1 milyon insan öldü. ABD'ye bu savaşın maliyetinin 2.2 trilyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Irak'a maliyetini hesaplamak ise mümkün bile değil. O denli yıkıcı sonuçlara yol açtı.

Günümüzde medya müritliğinden kaçınmak her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. En doğru, en cesur, en direkt, en deneyimli, en çıkarsız yayıncılık tek seçenektir. Gerçeğe yaklaşmak, kendi gerçeğinizin peşinde kaybolmaktan çok daha fazla cesaret gerektirir. Bu cesarete sahip olanların verdiği güçle enBursa.com yoluna daha güçlü bir şekilde devam ediyor.

Oscar Wilde, "Hayallerle gerçekler yarışır, hayaller hep önden gider, ama daima gerçekler kazanır" diyor.

Ben kendisine inanırım...

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları