GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-0.98°
Hafif Kar Yağışlı
DOLAR 13.60
EURO 15.43
ALTIN 795.00
BİST 1.996

Neler oluyor Sebastian?

16 Eylül 2020 Çarşamba , 16:00

Yıllar önceydi...

Atölyede çalışan işçilerin çoğuna izin verilmiş, atölyede bulunan makinaların 1-2 tanesi çalışıyordu. Bazı lambaları da söndürülmüş loş atölyeye girince, havadaki talaş tozuna gözlerimi, duvarlarda yankılanarak yayılan mekanik gürültüye kulaklarımı alıştırmaya çalışıyordum. Uzun zamandır tanıdığım, zaman zaman da alışverişimiz olan mobilya ustası yaşlı amcayı, köşesinde dinlenirken buldum. Ziyaretimle başlayan sohbetimiz, iş güç meselesine geldi.

Alışılagelmiş edalarla krizden, işsizlikten, para dönmediğinden falan dem vurup, bilmiş edalarla konuyu güncel siyasetin klişelerine bağlamaya çalışıyordum.

Yanındaki küçük tüpte kaynayan çaydanlıktan çaylarımızı tazelerken bana bakıp şöyle dedi:

"Kriz yok, hızlı bir değişim var."

Gündüz çalışıp akşam olunca yorgunluktan uyuyup kalan, internet, kitap, gazete hak getire yetmişine merdiven dayamış İsmail Usta, her şeyi üst perdeden tanımlayıvermişti.

"Kriz yok, hızlı bir değişim var."

O günden sonra karşılaştığım beklenmedik her sorun ve belirsizlikte, şu soruyu sordum:

"Bu kez hızla değişen ne(ler) var?"

Artık sormuyorum, çünkü değişim öyle hızlı ki, onu sorgulamayla geçen zamanda bile bir şeyler değiştiğinden, o sorunun yanıtını aldığınızda durum değişmiş olabilir.

Bugün, orta ve küçük işletmelerin yaşadığı birçok sorunun kaynağında bu değişime değil, alışılagelmiş iş alışkanlıklarına saplanıp kalmış olmak var.

  • Eskiden nakitsizlikten batılırdı. Artık kolay borçlanmadan batılıyor.
  • İşletmenin işleri kesilince iyi bakmak lazım; dönemsel olmayabilir, işletme kalıcı olarak işini kaybetmiş olabilir.
  • Konfor alanına asla girmemek gerekiyor, konfor alanı bu hızlı değişim koşullarında tam bir "bataklık alanına" dönüşmüş durumda.
  • Orta ve küçük işletmelerin rekabetinde belirleyici olan şey, fiyat, müşteri ilişkisi ya da lokasyon değil artık. Yenilikçilik.
  • Çalışan sadakati out! Çalışan liyakati in!

Pandeminin etkisi ile küreselleşmenin gerileyeceği tezleri başta inandırıcı geliyordu bana da. Ancak pandeminin bir türlü gelemeyen sonrası için küreselleşmenin daha kompakt ve bir güç olarak karşımıza çıkacağı netleşiyor. Bu yöndeki en güçlü emare ise özellikle para politikaları konusunda uluslararası ekonomin kendiliğinde vardığı uzlaşma. Sürekli para basarak mevcut sistemin konsolidasyonunun sağlanması.

Ama nereye kadar?

Bazı ülkeler devletlerini kendi toplumları için basit birer yönetme aygıtına indirgemiş durumdalar ve bunu uygarlık diye yutturuyorlar. Aynı devletler sömürdüğü ülkeler için ölüm makinası gibi çalışıyor. Kendisine hizmet eden yönetimleri, başta tutarak bir yandan ülkelerin doğasını tahrip ediyor, öte yandan bölgesel savaşlara zorluyor. Kapitalizmin mutlu dönemlerinde, yani kar ve kazanç dönemlerinde serbest rekabeti kar etmenin hazzını yere göre sığdıramayan sermaye;

İlk krizde devlet kaynaklarından varlığını sürdürmenin toplum için faydasını anlatmalara doyamıyor. Aslında yeni bir kamusalcı ekonomi politik düzen kaçınılmaz görünüyor.

Kapitalizmde sona gelindi , ama kimse bize kapitalizmin yenilip tükendiğini ve tarih olduğunu söylemeyecek.

Ekonomik iyileşme beklentisi ile zaman kaybetmeyip 'ekonomik Survivor'ın doğal yarışmacıları olduğumuz gerçeğini kabul etmemiz gerekiyor.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları