GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-1.98°
Hafif Kar Yağışlı
DOLAR 13.60
EURO 15.43
ALTIN 787.00
BİST 1.979

'Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi'

21 Ocak 2020 Salı , 17:31

Çeşitli sektörlerden yatırımlar kurumsallaştıkça kentimiz ve ülkemiz için anlam kazanıyor. Değerini artırıyor. Şüphesiz kurumsallaşma başlayıp biten bir uygulama değil. Bir süreç. Bu türden süreçlerin sağlık alanındaki gelişmeleri ise çok daha özel bir yere sahip hayatımızda. Nitekim bu sürecinin 10 yılını geride bırakmış Medicabil Hastanesi'nin kurucusu Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen'in heyecanını paylaştık bugün.

Toplantı saatinden biraz sonra heyecan ile gelen hoca, 2,5 saat süren bir ameliyattan çıkmış olmasına rağmen bizlere de geçen enerjisiyle geçen 10 yılda başardıkları ve sağlık alanındaki hayalleri konusunda açıklamalar yaptı. İlgi ile dinledik.

Konuşmasının Bursa'yı da ilgilendiren satır başları şunlardı:

"Sağlık alanında uluslararası sağlık hizmetleri kurallarına akredite sağlık hizmeti veriyoruz. 'Yalın Hastane' kavramı çerçevesinde ülkemizde hizmet üreten öncü hastanelerden biri durumundayız. 26 yıldır, ayda bir kez olmak üzere yapılan 320 toplantıda, Bursa ve yakın illerdeki ortopedi hekimleri ile bilgi paylaşımı kesintisiz devam ediyor."

Bu kapsamda süren mesleki gelişim hedefli bir organizasyona kesintisiz ev sahipliği yaptıklarını gururla anlattı kendisi. Ayrıca Bursa'nın sağlık turizm alanındaki organizasyon eksikliklerine rağmen; Libya, Irak, Özbekistan gibi ülkelerden gelen hastalarla bu alanda etkin olmaya çalışıyorlar.

Tıp alanında uluslararası ilişkilerin çok önemli olduğuna vurgu yaparak, İtalyan bir firmanın çeşitli alanlardaki tıbbi uygulamaları konusunda, gözlem ve eğitim çalışmalarına ev sahipliği ve işbirliği yaptıklarının da altını çizdiler. Tüm bunlar dışında bir dizi sosyal fayda ve meslek örgütü ile dayanışma projelerini hayata geçirmiş durumdalar.

Ve tabii üzerine basa basa yeni bir vakıf kurduklarını, bir vakıf üniversitesini hayata geçirme amaçları olduğunu vurguladı Sayın Bilgen. Anne babasının adını taşıyan bu vakıf ile kurulması planlanan Üniversite; umarım Bursa'nın bu alandaki eksiklikleri için ayrı bir heyecan ve değer yaratacaktır. Kendine, ekibine güvenen bir bilim adamının hayallerini gerçekleştirme sürecinin 10. yılına şahit olmak öğreticiydi doğrusu.

Toplantı tamamlanmak üzereyken, yeniden bir ameliyata girmek üzere aramızdan ayrıldı Sayın Ömer Faruk Bilgen. İnsan sağlığına hizmetin ancak mesleğine tutku ve hayallerine inanmışlıkla başarılabildiğine bir kez daha şahit olduk. Nice on yıllara.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları