GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-0.98°
Kapalı
DOLAR 13.60
EURO 15.42
ALTIN 787.00
BİST 1.988

Prof. Dr. Kayıhan Pala kimleri paniğe sürükledi?

2 Temmuz 2020 Perşembe , 12:56

Matematiğe de ilgi duyan Galileo, bu konudaki çalışmaları sayesinde, Pisa'da profesörlük elde eder. Roma'ya gider ve oradaki Bilim Akademisi'ne üye seçilir. Çalışmalarını gökbilim alanında yoğunlaştırır.1616'da engizisyon, kitaplarını tetkik için bir komisyon kurar. Komisyonun aldığı karar şudur: Dünyanın döndüğü iddiasından vazgeç.Bir süre sonrada

kutsal engizisyon'ca müebbet hapse mahkum edilir

Çok uzağa gitmeyelim; Rasathanenin kuruluşuna öncülük eden bilim adamı zamanın en ünlü matematikçisi ve astronomi temsilcisi Takiyüddin er-Raşit'ti. Takiyüddin o zamana göre oldukça ileri teknik ve hesaplamalar kullanarak yıldızlara ilişkin gözlemlerde bulunur. Gelgelelim Galileo'nun yargıçları başka yüzyılda başka bir dinden de olsa hala iş başındadırlar. Rasathanenin uğursuzluk getireceğini kuyruklu yıldız ve veba salgınının bir uyarı olduğunu iddia ederler. Şeyhülislam Kadızade Ahmet Şemsettin Efendi III. Murad'ı böyle bir gözlemevinin kurulduğu hiçbir devletin varlığını sürdüremeyeceği konusunda ikna eder. Üçüncü Murad "Derhal yıkıla!" deyince Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa, Takiyüddîn'in rasathanesini top atışları ile bir gecede yerle bir eder. Böylece İstanbul'un, dünyanın en önemli astronomi merkezlerinden biri olma şansı, farklı görüşe, bilimin sorgulayıcı eleştirel aklına tahammül edemeyenler tarafından yok edilir.

Bilimsel çok seslilik ve sorgulayıcı yaklaşımdan korkan biçarelik, yüzyıllar önce egemenliğini kaybetmiş olsa da, günümüzdeki benzer uygulamalar 'Galileo'nun yargıçları hala aramızda mı' sorusunu akıllara getiriyor.

Bursa Valiliği İl İdare Kurulu Müdürlüğü Prof. Dr. Pala'yı ihbar etmiş. Savcılık 'görevsizlik' kararı verince, Uludağ Üniversitesi, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Grubu Üyesi ,Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkında soruşturma açmış. Bursa Valiliği'nin ihbarının ardından açılan soruşturmada Pala, "halkı yanlış bilgilendirmek" ve "paniğe yönlendirmek"le suçlanıyor.

Enbursa.com genel yayın yönetmeni Esat Kaplan'ın sorularını online bir bağlantı ile yanıtlayan Prof. Dr. Pala; 2 ve bazen günlük; 3-4 günlük sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı nisan ayında: "Bursa'da toplumsal hareketliliğin azaldığını söylemek mümkün değil. Dolayısıyla Bursa'da bu işin kolay ve hızlı bir şekilde ortadan kalkabileceğine dair bir öngörüye sahip değilim." der.

Aradan 2 ayı aşkın süre geçti. Gelinen noktada Sağlık Bakanı Koca, bir çok kez açıklamalarında Bursa'yı işaret ediyor.

Sayın bakan da halkı paniğe mi sürüklüyor?

Halkı yanlış mı bilgilendiriyor?

Prof. Dr. Pala'nın bu ileri görüşlülüğünü, bu öngörüsünü dikkate alsaydınız belki bugün olgu sayılarındaki artışta Bursa'nın adı geçmez, birçok vatandaşımız bu illetle baş etmek zorunda kalıp belki de hayatını kaybetmezdi.

Halk sağlığı adına bilim insanlarının bulgularını paylaşmaları değil, paylaşmamaları suçtur.

Bürokratik hesaplar ile halk sağlığı yönettiğini zannedenler için yeni bir ders olacak bu soruşturma.

Gelgelelim Prof. Dr. Pala'nın uyarı ve çalışmaları ile birilerini paniğe sürüklediği de doğrudur.

Ama paniğe sürüklenen, halk değil.

Uludağ Üniversitesi'nin dünya üniversiteleri içinde, üçer beşer basamak geriye sıçramasına neden olanların paniği bu!

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları