GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-0.98°
Kapalı
DOLAR 13.60
EURO 15.42
ALTIN 787.00
BİST 1.988

UNESCO'ya kol böreği!

20 Şubat 2020 Perşembe , 16:53

Dünya harap vaziyettedir. Ormanlar yanmış, yüzlerce yıllık mirasların saklandığı müzeler bombalanmış, köprüler, limanlar yok edilmiş. Kentler harabelere dönerken, tarım alanları savaşın etkisiyle alabildiğine azalmıştır. Yiyecek başta olmak üzere her şeyin kıtlığı çekilmektedir.

Ancak en korkuncu üzerinden geçen bunca yıla rağmen hala tam sayısı bilinemeyen; kimine göre bir milyonu gaz odalarında yakılarak, geri kalanı savaş meydanları ve bombalanan, işgal edilen kentlerde olmak üzere 50 milyon civarında insan can vermiştir.

İnsanlığın gördüğü en vahşi savaş olan İkinci Dünya Savaşın da, ve savaş yeni bitmiştir.

Uluslararası toplum, bir araya gelerek yeni bir dünya düzeni kurmak için kolları sıvar. Burada herkesin ortak kanısı, yeniden böyle bir savaşın olmasını önleyecek, kurum ve mekanizmaların oluşturulması zaruretidir. Birleşmiş Milletler başta olmak üzere askeri, ekonomik alanda kuruluşlar çalışmalarına başlar. Devletlerarası iletişim hukukunu koruyup geliştirmeyi amaçlamaktadır her biri.

Öte yandan şöyle bir fikir atılır ortaya.

Toplumlar arası gelenek, görenek, kültür ve bilim alanında yakınlaşma ve dayanışmayı sağlamayı amaçlayan bir kurum da olmalıdır. Böylelikle farklı milletlerin yaşam kültürlerinin birbirleri ile etkileşimini sağlamak barışı sağlamanın bir başka yolu olacaktır.

UNESCO bu fikirden doğar.

Bu misyon ile kurulan UNESCO bu gün, ileri bir vizyonla dünya miraslarını uluslararası topluma tanıtan, koruyan önemli bir güç durumunda. Bursa sahip olduğu değerlerin tanıtılması ve korunması için bu gücü arkasında hissetmek ve payını almak için daha fazlasını yapma gayretine girmiş bulunuyor. Bu amaçla düzenlenen ve somut olmayan miraslar kategorisinde "EL AÇMASI KOL BÖREĞİ" için UNESCO'ya başvuru toplantısında ülkemizin başvuruda geç kaldığı birçok ürün olduğu ifade edildi.

Öte yandan, 2014'te Bursa'nın Dünya Mirası listesinde yerini almasından sonra geçen altı yılda listeye tüm Türkiye'den yeni altı mirasın girdiği, yani listenin o güne kadar görülmemiş bir ivme ile yüzde 50 oranında arttığına Bursa UNESCO Derneği Başkanı İlker Özaslan dikkat çekti.

Bu konudaki girişimleri ve konuyu gündemde tutması yanında, toplantıdan önce basın mensuplarına kol böreği yapım şovu düzenleyen Hasan Usta da gururla görüşlerini ifade ederek, bu konudaki heyecanını ortaya koydu.

Doğrusu benim açımdan umut verici bir toplantıydı.

Yerel yönetim adına; Kent Konseyi Başkanı,

Sektörü, turizmcileri temsilen; TÜRSAB Başkanı,

Sivil Toplum Örgütü olmak üzere; Bursa UNESCO Derneği,

Bursa'nın kültürel ya da yaratıcı kent mirası alanında daha fazla ürünle yola çıkılması için hep birlikte oradaydılar. Öte yandan İkizler Börek Hasan Acar'ın bu yöndeki çabaları tüm özel işletmelere örnek olmalı.

Bu güç birliğinin sağlayacağı sinerjinin Bursa markalaşması ve turizmi açısından bütün şehre yayılarak itici güç olması benim umudum.

UNESCO dünya mirası yolunda Bursa'nın uzun bir yolu var.

Bu yolda herkese görev düşecek. Bu yolun sonunda Bursa markalaşmasının hak ettiği değere ulaşması yolunda geç kalmış ama sağlam adımlarla ilerliyor.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları