GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
15.02°
Açık
DOLAR 16.19
EURO 17.35
ALTIN 965.00
BİST 2.439

Yılanların Öcü

4 Mart 2020 Çarşamba , 19:33

Anadolu'nun adalet ve insancıllığın sesidir Irazca Ana.

"Sevmeliiii, sevmeli!.." der. "Dünyada insan birbirini sevmeli! Sevmezse günler tükenmez! Sevmezse günler tükenmez! Sevmezse dünya zindan olur. Sevmezse yaşadığının farkına varamaz. Sen somurt, komşun somurtsun, ne olacak sonu? İnsan dediğin dünyada sevişmeli kızım!.." der gelinine.

Ama zulme uğrayan aynı Irazca Ana, "Bir Kaymakam, bir Muhtar, bir Onbaşı"nın bütün ailesine karşı yaptığı haksızlık karşısında da şöyle isyan eder:

"Yılanlar bile öç alıyoooor... Yılanlar öç alıyor bakıın!.. Yılanlar yılanken, sizin gibi alçakların hakaretlerine dayanamadı da, siz insan olduğunuz halde hakarete, bunca zulme, zillete nasıl dayanıyorsunuz behey, he heeeey?.."

Oğlu vardır karşısında bu kez.

"Peki ana" der oğlu, "Ama şimdi gecedir. Bu gecede ne yapılır? Sabah olsun gidelim! Sabah olsun düşelim yollara!.."

Irazca atılır;

"Gece olsun, hemen düşün yollara, hemen düşün yollara..."

Fakir Baykurt'un 1960'lı köylü toplumunda geçen "Yılanların Öcü" romanından yaptığım bu alıntının devamını hepimiz biliyoruz.

Yılanlar kendi öçlerini almaya devam etti.

Ama Bayram o gece yola çıkmadı.

Gündüz yola çıktığında ise kente taşınmak için yola çıktı.

Kimliğini kaybetti. Büyük şehirlerin kenar mahallelerinde, köylülüğünü kaybetmiş olarak, ama kentli de olamadan yaşamayı seçti.

Romanın yazarı Fakir Baykurt mu?

Öğretmenlikten alındı, bakanlık emrinde oradan oraya sakıncalı bir memur olarak, her dönem soruşturma ve baskılarla boğuştu. En verimli yazarlık çağlarını hayatta kalma mücadelesi ile geçirerek 11 Ekim 1999'da hayatını kaybedene dek, Türk edebiyatı için önemli eserler vermeye devam etti.

Durup dururken anımsamış değilim Fakir Baykurt'u.

Nilüfer Belediyesi şu gerekçelerle 2020 yılının yazarını açıkladı:

"2020 tarım yılı etkinliklerimiz doğrultusunda köy okullarında okuyan öğrencilerle, kırsaldaki kadınlarla, mevsimlik tarım işçileriyle bir araya geleceğiz. Tohum takas şenliklerine katılacak, bir parçası olduğumuz doğayla ilişkilerimizi yeniden değerlendireceğiz. Fakir Baykurt'un yaşamının en önemli parçalarından biri olan eğitim konusunu, Köy Enstitüleri bağlamında inceleyeceğiz. Öykü ödülü, kitap kapağı tasarım ödülü, sergiler ve söyleşiler düzenleyecek; atölyelerde Fakir Baykurt'un yazın dünyasını derinlemesine işleyeceğiz. Yılın Yazarı etkinliklerimiz yine bir sempozyumla sona erecek. Fakir Baykurt eserlerinin rehberliğinde geçireceğimiz bu bir yılın, bizi kendi evrensel gerçekliğimize yakınlaştıracağına, doğanın ve insanın gücünü yeniden hatırlamamıza yardımcı olacağına inanıyoruz."

Bursa'nın kültür başkenti Nilüfer ilçesi 2020 kültür etkinliklerinde Fakir Baykurt'u ağırlayacak.

Kentimize hoş geldin Fakir Baykurt!

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları