GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
16.02°
Açık
DOLAR 8.56
EURO 10.12
ALTIN 496.35
BİST 1.36

Daha yüksek emekli maaşı nasıl alınır?

12 Aralık 2020 Cumartesi , 16:29

Ne zaman emekli olacaksınız? Kaç lira maaş alacaksınız?
 
İşe başlama tarihine göre, sigortalılık süresi, yaş ve prim günü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. SSK dışında BağKur ve Emekli Sandığı'nda da 23 Mayıs 2002 tarihine kadar kadınların 20, erkeklerin 25 yılını tamamlamasına kalan süreye göre kademeli tablo var. 
 
Peki emekli olduğunuzda kaç lira alacaksınız?

Emekli maaşları gerçekten çok düşük. En düşük emekli maaşı bugün 1500 liraya tamamlanıyor. En fazla da 8000-8500 lira arasında emekli maaşı bağlanıyor.
 
Peki bu maaş neye göre bağlanıyor? Ve siz neden düşük maaş alıyorsunuz?

Kaç yaşında emekli olduğunuz, kaç prim günüyle emekli olduğunuz ve kaç lira maaşla çalıştınız. Bu faktörler sizin emekli olduğunuzda alacağınız maaşı belirliyor. Ülkenin büyümesi, gelişmesi gibi diğer faktörleri işin içine karıştırmıyorum. Çalıştığınızda almış olduğunuz maaş Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildiriliyor, Bağkur'luysanız kendi cebinizden ödüyorsunuz. Ya da Emekli Sandığı'na prime esas kazanç rakamı bildirildiğinde kaç lira emekli maaşı alacağınız yıllar itibariyle belirleniyor.
 
İşin püf noktası şu: Emekli maaşı günlük ücrete göre belirlenir. Sizin aylık kazancınız, devlete ödediğiniz para kimsenin umurunda değil. Günlük kaç liraya çalışıyorsunuz? Günlük rakamınız asgari ücret en az 98 lira günlüğü, bunun yedi buçuk katı 735 lira şu anda 2020 yılında. Bu rakamlar arasında günlük tutarınız kaç liraysa bu rakam 30 ile çarpılıyor ve sizin emekli olduğunuzda alacağınız maaş belirleniyor. Yani sizin cebinizden çıkan prim tutarı değil aslında. Sizin günlük kazancınız Sosyal Güvenlik Kurumu açısından önemli ve bu rakama göre size maaş bağlıyor. Az günle çalışıp daha yüksek primle çalışan kişiler daha yüksek maaş alabilirler. Kurallara uyarak gerçekten bir yerde az gün çalışıyorsanız rakamınız da yüksekse daha yüksek emekli maaşı alma şansınız var. Çok gün çalıştınız, devletin kasasına ödemeler yaptınız, devletin kasasına bir miktar para girdi, bu giren parayı sayıp da 'bu kişi iyi para yatırmış, biz de bu kişiye iyi  emekli maaşı verelim', aslında denir ama denmiyor.
 
Emekli olduğunuzda hayal kırıklığı yaşamayın. Önceden kaç lira emekli maaşı alacağınızı bilin planlamasını yapın.  
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Yapılan Yorumlar

  • Peki, emekliler için, mevcut emekli maaşının yükseltmenin yolu ne/nasıl olabilir? 2007'de emekli olmuş... 3000 lira emekli maaşı alan emekli işçi... nasıl bir yöntemle maaşını artırabilir?


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları