GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
14°
Açık
DOLAR 8.32
EURO 10
ALTIN 477.64
BİST 1.42

Ekonomik açıdan 2020 analizi

04 Ocak 2020 Cumartesi, 13:59

2020'de asgari ücrete %15,03 oranında zam yapıldı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine %6,49 memurlara memur emeklilerine ise %5,5 oranında zam yapıldı. Bu zam oranları bize şunu gösteriyor ki 2020'de asgari ücretliler, memurlar, emekliler yani sabit geliri olanlar ekonomik olarak büyük sıkıntılar yaşayacak.

Ülkemizde açıklanan açlık sınırı, yoksulluk sınırı rakamlarına bakıldığında asgari ücretlilerin başta olmak üzere emeklilerin ve memurların yani milyonların açlık sınırı altında bir ücret ile geçinebileceğini öngören hükümet ve hükümet yetkilileri açıkladıkları zam oranlarını millete büyük bir zam yapılmış gibi sunmaları ülkeyi yönetenlerin milletten ne kadar uzaklaştıklarını, milletin dertlerinden ve sorunlarından ne kadar habersiz olduklarının bir göstergesidir.

Türk-İş'in açıkladığı açlık sınırı 2.162TL, yoksulluk sınırı ise 7.044TL'dir. Evli olmayan çocuksuz bir çalışanın yaşam maliyeti ise aylık 2.649TL'dir. 2020 asgari ücretine baktığımızda agi dahil 2.324TL asgari ücretle geçimini sağlayacak 6.5 Milyon, asgari ücrete yakın rakamlarla çalışan 4.5 Milyon çalışan vardır.

Yani toplamda 11 Milyon vatandaş asgari ücret ve asgari ücrete yakın bir rakamla çalışmakta. Emeklileri bu işe dahil ettiğimizde yaklaşık 20 Milyon kişi açlık sınırına yakın bir ücret ile geçimini sağlamak zorunda. Yıllardır bize hep şu söylenmiyor mu? '' Türkiye büyüyor, gelişiyor, zenginleşiyor.'' Rakamlar bize şunu gösteriyor ki ülkenin büyümesinden gelişmesinden zenginleşmesinden ya millet payını alamıyor ya da bize açıklanan tüm veriler doğruyu yansıtmıyor. Bize açıklanan veriler doğru ise ülkenin zenginleşmesinden büyümesinden milletin payı başka birilerinin cebine girmiş oluyor. En son açıklanan enflasyon oranına baktığımızda %11,84 deniliyor. Ancak ulaşımdan eğitime, sağlıktan gıdaya kısacası iğneden ipliğe ortalama %35-40 zam yapılıyor. Gerçek enflasyon rakamları ile açıklanan enflasyon rakamları da birbirini tutmuyor. Bir şeylerin yolunda gitmediği bu rakamlarla ortada. Veriler gösteriyor ki işsizlik 2020'nin en büyük sorunu olacak, doğru açıklanmayan veriler de gerçek sonuçlarını ortaya koymaya başladı.

Geçimini açlık sınırına yakın bir ücret ile karşılamak zorunda olan milyonlar, harcama yapmazsa bundan esnafta payını alır, üretici ve sanayicide payını alır. Üretici üretemez, üretim olmazsa işsizlik artar, işsizliğin sonucunda mutsuz ve huzursuz bir toplum oluşur. Gerçekleri görerek bu sorunlara çözüm üretilmez ise 2020 ekonomik buhran yılı olur.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları