GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
12°
Açık
DOLAR 8.33
EURO 10.03
ALTIN 478.37
BİST 1.42

Emekliler 'intibak' bekliyor

08 Şubat 2020 Cumartesi, 12:59

Milyonlarca emekli düşük emekli maaşları nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyor.

2020'de SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 6,49, Emekli Sandığı emeklilerine yüzde 5,49 oranında zam yapıldı. Ancak vatandaşın yemeden içmeye, ısınmadan barınmaya, ulaşımdan eğitime kadar tüm harcamalarına yüzde 30-35 arasında zam geldi.

Emekli aylığı hesaplama sisteminde yapılan değişikliklerle maalesef emeklilerimiz çok düşük emekli maaşı alırken, bu maaşlara yapılan küçük orandaki zamlar; buna karşılık yüksek oranda genel fiyat artışları emeklileri içinden çıkılmaz, zor durumlara düşürdü.

Emeklilere zam dışında son olarak 2016 senesinde ayrıca seyyanen zam yapılmıştı. Emekliler geçimini sağlayamadığı için emekli olduktan sonra iş bulabilirlerse çalışıp geçimlerini sağlamanın yollarını arıyor. Hepimiz biliyoruz ki iş bulmak da çok zor... Yüz binlerce, hatta milyonlarca emekli asgari ücretin altında, sigortasız; yani kayıt dışı çalışarak geçimini sağlıyor.

Emeklilerin çalışması işsizlerin iş bulmasını zorlaştırıyor.

Peki, bu durumda nasıl bir yol izlenmeli?

Milyonlarca emekli elektrik, su, telefon, kira derken, geçimini zar zor sağlıyor. Emeklilerin bu zor durumu esnafın da işlerini olumsuz etkiliyor. Emekliye yapılacak bir miktar olumlu seyyanen zam ya da intibak, esnafın da yüzünü güldürecektir.

Emekliye yapılacak intibak düzenlemesi ile ekonomide canlanma olacaktır. İntibak alışverişi canlandıracak, alışverişin artması üretimi artıracak, üretimin artması işsizliği azaltacaktır. Emeklinin rahat bir nefes alması aslında ülkenin rahat bir nefes almasını sağlayacaktır.

Tabii ki alışverişin ve üretimin sonucunda devletin cebinden çıkan paranın bir kısmının aslında devletin cebine dolaylı vergi olarak geri döneceğini de unutmamamız gerekir.

Düşük emekli maaşları işsizlik için de büyük bir tehlikedir. Bu nedenle emeklilere intibak, yani maaşlarında iyileştirme yapılması zorunludur.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları