GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
14°
Açık
DOLAR 8.32
EURO 10
ALTIN 477.64
BİST 1.42

EYT'liler muhalefet diye mi EYT Yasası çıkmıyor?

16 Kasım 2019 Cumartesi, 11:18

Ülkemizde yediden yetmişe herkesin, mağduriyetleri konusunda hem fikir oldukları bir kesim var: Emeklilikte Yaşa Takılanlar...

EYT'lilerin mağduriyetini bir tek Sayın Cumhurbaşkanı kabul etmiyor, 'tamam' dese milyonları çok yakından ilgilendiren, ülke meselesi haline gelen EYT konusu hemen çözüme kavuşacak.

Bugün EYT konusunda bir kısım Sosyal Güvenlik Uzmanı ve siyasetçi, Cumhurbaşkanı'na göre söylem belirleyip, eylem gerçekleştiriyor. Konu EYT olduğu için sadece Sosyal Güvenlik Uzmanı ve siyasetçi dedim, yoksa biliyoruz ki her konuda hükümete yakın ya da işine geldiği için yakınmış gibi görünenler, kendi fikirlerine ters gelse dahi Cumhurbaşkanı ne derse onlar için doğru oluyor.

Son dönemlerde EYT konusu çok popüler bir konu, herkes bu konu hakkında yorumlar yapıyor, ben de EYT konusu henüz bu kadar popüler olmadan bu güne kadar çalışmalar yapan ve konuyu ülke gündemine getirmek için her fırsatta EYT mağduriyetini anlatan biriyim. Biz bu konudaki mağduriyetleri anlatırken, henüz EYT Derneği kurulmamıştı, EYT Derneğinin kurulmasıyla konu daha kurumsal bir hal aldı, kitleler birleşti. Mağduriyet daha yüksek sesle anlatıldı, öyle ki siyasi partilerin bir araya getiremeyeceği milyonlar bu konuda meydanları doldurdu.

İş sadece EYT konusu olmaktan çıktı, sendikaların yapması gerekenleri yapan büyük bir sivil toplum kuruluşu haline gelen EYT Derneği, düşük emekli maaşlarından tutun da asgari ücret, stajyer ve çırakların SGK mağduriyetinden kadınların doğum borçlanması mağduriyetine kadar onlarca konuyu ele aldı ve kitle ''Halkın Hak Arama Mücadelesi'' haline büründü.

Millet hakkını ararken, hükümet yetkilerini ve siyasileri gördükleri her yerde EYT konusunda çözüm üretemedikleri için eleştirmeye başladılar, bu eleştirilere kızan hükümet yetkilileri ya da siyasiler EYT'yi muhalefetle birlikte hareket etmekle, hatta muhalefetin arka bahçesi olmakla eleştirdi. Durum böyle olunca da EYT'liler sanki AK Parti'ye muhalefetmiş de bu nedenle mağduriyetleri çözülmüyormuş gibi bir durum ortaya çıktı.

Durum hiç de düşünüldüğü gibi değil.

EYT'lileri siyasi partilerin son genel seçimde almış oldukları oylara göre oranlarsak şöyle bir tablo ortaya çıkıyor:

Son 24 Haziran genel seçimlerini EYT'lilere oranladığımızda, toplam 5 Milyon 304 bin EYT'linin 2 Milyon 257 bini AK Partili, 599 bini MHP'li...

31 Mart yerel seçimleri öncesinde de EYT konusunda çözüm üretilmeyince AK Parti'li ve MHP'li EYT'liler, her geçen gün AK Parti ve MHP'den uzaklaşıyor.

EYT kimdir, neyin nesidir?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar sadece mağduriyetlerinin giderilmesini isteyen ülkenin emekçilerdir ve bu vatanın öz evlatlarıdır.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları