GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
14°
Açık
DOLAR 8.32
EURO 10
ALTIN 477.64
BİST 1.42

Kısa Çalışma Ödeneği ve Ücretsiz İzin Aylığı karmaşası

09 Mayıs 2020 Cumartesi, 16:15

18 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı Genelgesi ve Covid-19 nedeniyle zorunlu olarak firmalar kapandı, bu firmalarda çalışan milyonlarca sigortalıya ''Kısa Çalışma Ödeneği'' ve ''Ücretsiz İzin Ödeneği'' verileceği duyuruldu.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Son 3 yılda 450 günü olan ve son 60 gün hizmet akdine bağlı olarak çalışanlar için işverenlerin İŞKUR'a yazılı müracaatı ile çalışanlara 90 gün, ilk 7 gün işveren tarafından yarım ücret, devamında ise 83 gün İŞKUR tarafından İşsizlik Sigortası Fonundan, daha sonra işsizlik maaşından mahsup edilmek üzere Kısa Çalışma Ödeneği bağlanılması için işlemler başladı.

5 Mayıs'ta Mart/Nisan aylarına ait Kısa Çalışma Ödeneğinin tüm müracaatta bulunan çalışanlara ödeneceği duyuruldu, ancak yüz binlerce çalışan 5 Mayıs'ta paralarını alamadılar.

Sistem çok ağır işliyor, bunun nedeni başlangıçta işverenlerden müracaat esnasında birçok evrak ve belge istendi, ödemeler kontrol ve denetime tabi tutuldu.

17 Nisan 2020 tarihinde kabul edilen yasa ile prosedürler azaltıldı, ancak geç kalındı, acemice; öngörüsüz hareket edildi.

Bu nedenle genelgeden sonra 47 gün geçmesine rağmen tüm müracaatta bulunulan işçilere ödeneceği duyurulan Kısa Çalışma Ödeneği ödenemedi.

Parasını alanlar da oldu, alamayanlar da oldu!..

1.765 TL olarak ödeneceği duyurulan Kısa Çalışma Ödeneği, son 12 ayın brüt maaşlarının ortalamasının yüzde 60'ı olarak belirlendiğinden ödemeler 1.561 TL'ye kadar düştü. Hatta son 12 ayda çalışılmayan ay varsa brüt tutarların toplamı 12'ye bölündüğü için daha da az rakamlar ortaya çıktı.

Bu ödenekten yararlanamayanlar ve düşük ücret alanlar hayal kırıklığı yaşadılar.

ÜCRETSİZ İZİN AYLIĞI

18 Mart tarihinde genelge ile daha sonra da genelgesiz kapatılan firmalarda Kısa Çalışma Ödeneğini hak etmeyen çalışanlara ''Ücretsiz İzin Aylığı'' verileceği duyurulmuştu.

Ücretsiz izin aylıklarının 8 Mayıs'ta ödeneceği duyuruldu, ancak yüz binlerce çalışan ücretsiz izin aylıklarını da alamadılar. Alanlar da hayal kırıklığı yaşadı, çünkü 18 Mart tarihinden 50 gün geçmişken parasını alabilenlere 17 Nisan sonrası için sadece 14 günlük ödeme yapıldı.

Mart ve Nisan ayının 17'sine kadar herhangi bir ödeme yapılmıyor, 17 Nisan'dan sonrası için 50 gündür hiçbir geliri olmayan milyonlara sadece 14 günlük ödeme yapıldı! Yüz binlerce çalışan 14 günlük ödemeyi dahi alamadı.

1.177 TL olarak ödeneceği açıklanan Ücretsiz İzin Aylığı, damga vergisi kesintisi sonrası 1.168 TL'ye düştü, mart ve nisan ayları için toplam 42 gün ücretsiz izin aylığı olarak 1.635 TL ödeme alacağını bekleyen çalışanlar, banka ve PTT hesaplarına bu tutarın değil de nisan ayından sadece 14 günlük 545 TL'nin yattığını görünce büyük hayal kırıklığı yaşadılar!

Yüz binlerce kişi 545 TL'yi dahi alamadı...

Covid-19 genelgesi ile işverenlerin zorunlu olarak iş yerlerini kapatmalarının üzerinden 50 gün geçmişken hala ödemelerini alamayanlar var...

Haziran ayında işyerleri açıldığında bu ödemeler de kesilecek!

3 ay olarak ödeneceği duyurulan Ücretsiz İzin Ödeneğinden yararlanabilenler belki de sadece 45 gün yararlanabilecek.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları