GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
14°
Açık
DOLAR 8.32
EURO 10
ALTIN 477.85
BİST 1.42

Tek sorun EYT mi?

14 Aralık 2019 Cumartesi, 13:01

Son yıllarda ülke gündeminin ilk sıralarında yer alan Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusu çok tartışılıyor, peki çalışma hayatında sadece EYT sorunu mu var?

Emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını, mağduriyetlerini her ortamda anlatıyorum. EYT ülke gündemine geldiğinden ve popüler olduğundan, bu konuyu kullanıp kendini tanıtmak, öne çıkartmak isteyenler ve söyleyeceği sözü olmadığı için "Ben de EYT ile ilgili bir iki güzel söz söyleyeyim de bir şeyler yapıyormuşuz gibi gözükelim" mantığında olanlar EYT konusunu sulandırmaya başladı.

Sadece EYT konusu mağduriyet yaratmıyor ki, bir çok alanda mağduriyet varken, bu konular henüz ülke gündemindeki yerini almadığından, konuşma gereği duymayanlara rağmen bu konuları da ülke gündemine getireceğiz!

Avrupa'da 36 saat çalışan bir işçiye karşılık Türkiye'de bir işçi haftada 60-70 saat çalışıyor. Üstelik kanuna göre haftalık çalışma süresi 45 saat. Hakkının alamayan işçilerin sorunu neden gündem olmuyor?

Kanunlarımızın "İşçine asgari ücretin günlük brüt tutarının yüzde 6'sı kadar yemek verirsen SGK primi almam, üstüne çıkarsan ayrıca ödediğin ücret üzerinden yüzde 37,5 prim alırım" demesi neden gündem de değil?

Düşünün, asgari ücretin günlük brüt tutarı 85,28 TL'dir. Yüzde 6'sı ise 5,12TL. 5 lira günlük yemek parası mı olur, diyen yok!

Düşük emekli maaşları neden gündem değil?

Çalıştıkça, prim ödendikçe ileride alınacak emekli maaşı her ay düşüyor, bu konu nasıl gündem olmaz!

Kadınlar eksik prim günlerini tamamlamak için doğum borçlanması haklarını kullanabilir. Bunun için önce SGK sistemine girişiniz, sonra doğum yaptıysanız eksik günlerinizi borçlanıp emekli olabilirsiniz, ama önce doğum yapıp sonra SGK sistemine girişiniz varsa kusura bakmayın doğum borçlanması ile eksik günlerinizi tamamlayamazsınız, demeleri neden gündemde değil?

"Stajyer ve çırakların ilk işe başlama tarihleri neden SSK işe başlama tarihi olarak kabul edilmiyor?" diyen neden yok!

Yüksek SGK maliyeti, karmaşık teşvik sistemi ve buna bağlı kayıt dışı çalışma ve kayıt dışı çalışmanın ülkemize zararı, işçiye zararı, işverene zararı neden konuşulmuyor?

İsteğe bağlı SSK'nın 1.10.2008'de kaldırılması, isteğe bağlı prim ödemek isteyenlerin sadece Bağ-Kur'a prim ödemek zorunda kalmaları, emeklilikte son 1261 gün kuralından dolayı vatandaşın sahte sigortalılığa itilmesi ve sonucunda 500 bin kişinin emekliliğinin iptali neden gündem de değil?

04/10/2000 yılından önce iş yeri açmış ya da şirket ortağı olan kişilerin Bağ-Kur tescillerinin 04/10/200 olarak kabul edilmesi ve geçmişe dönük parasını ödeyerek sigortalılık haklarını almak istediklerinde kurumun "Kusura bakmayın, imkansız, size bu günlerinizi veremeyiz" demesi neden konuşulmuyor?

Emeklilik için yaşını, sigortalılık süresini tamamlayanların eksik günleri için borçlanma haklarının olması gerektiği neden gündemde değil?

Avrupa'da işsiz kalan vatandaşa sağlanan sosyal hakların neden bizde olmadığı, Aile Sigortası neden konuşulmuyor?

Bizler başta EYT olmak üzere sosyal güvenlik ve çalışma hayatındaki sorunları, beklentileri ve çözüm önerilerimizi yazmaya, anlatmaya devam edeceğiz.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları