GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
20.02°
Açık
DOLAR 15.83
EURO 16.72
ALTIN 927.00
BİST 2.391

22 yıl önce bugün… 1 Şubat 1999

1 Şubat 2021 Pazartesi , 16:24

“Biz ülkeleri Türklerin dostu olanlar ve olmayanlar olarak ayırırız.”
  
Türkiye’nin yurtdışında çok bilinmediği bir dönemde Birçok ülkeye sanatçı olarak giden rahmetli Barış Manço, asla ama asla ülkesine hiçbir yerde laf söyletmedi.
  
Ülkeler, kültürler arası köprü vazifesi gören bu vesileyle ‘Barış Çelebi’ olarak anılan Rahmetli Manço, hiçbir zaman Türk olmayı, Türkiye vatandaşı olmayı dünya çapında başarılı olabilmek için kendisine engel olarak görmedi.
  
Adı da fikrine layık Manço’nun; Türkiye’de ilk Barış isimli kişisi…
  
90’larda gençlere kültürümüzü esnetmeden, özkimliğimize sahip çıkarak başarılı olunabileceğini aşıladı.
  
Öyle ki 1970 yılında çıkardığı Dağlar Dağlar şarkısı ile yakaladığı ün sonrası ülkede bir ilki gerçekleştirerek Moğollar grubu ile güçlerini birleştirdiğini duyurdu. Bu birleşmenin sebebiyse Avrupa’da Türk müziğini ünlü hale getirmekti.

Grup bir süre bu yönde çalışmalar gerçekleştirse de Barış Manço’nun sağlık sorunları sebebiyle sekteye uğradı. Ama bu müzik tarihinde bir ilke sebep olmuştu üstelik şahsi başarılar geri planda tutularak yapılan bu fedakârlık daha sonra Manço’nun tek başına başaracağı bir iş olacaktı.

O dönem için farklı olan stili için “Bıyıklarımı Göktürklerden, uzun saçlarımı Oğuzlardan aldım” açıklamasıyla bir anda ‘farklı’ algısı yerini ‘bizden biri’ algısına bırakmıştı.
  
İngiliz bir muhabirin yüzüne İngilizlerin dostumuz olmadığını büyük bir özgüvenle söyleyişi, ‘Türkler barbardır’ diyen bir Fransıza, paraları üzerinden esas barbarların onlar olduğunu göstermesi ve tüm bunları nazik, zarif ve hoş bir üslupla gerçekleştirmesi gittiği tüm ülkelerde saygı görmesine neden olmuştu. Tabi Türkiye içinse tüm bu olaylar gurur vesilesiydi…
  
Günümüzde dahi hala sanat dünyasında böyle manevi motivasyonlarla hareket edildiğine sanırım çok az rastlıyoruz.
  
İşte Hendek İşte Deve, Dağlar Dağlar, Binboğanın Kızı, Ben Bilirim Ben Bilirim, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, Hal Hal, Arkadaşım Eşek, Şehrazat, Dönence, Ali Yazar Veli Bozar, Gülpembe, Kol Düğmeleri, Halil İbrahim Sofrası ve daha niceleri…
 
Sıra dışı sözleri, insanı yakalayan tınısı ile Barış Manço’yu başarıya götüren ve hala dinlenen şarkılarından yalnızca birkaçı…
  
Tabii sadece şarkılarla değil “Barış Manço ile 7'den 77'ye” programıyla da evlere konuk olmuştu. Manço, sık sık yurt dışına çıktı. Her gittiği ülkede Türkiye’yi tanıtmak öncelikli hedefi olmuştu.
  
Fakat maalesef ki tüm hedeflerini gerçekleştiremeden 22 yıl önce bugün, 1 Şubat 1999’da evinde geçirdiği kalp krizi sonrası hayata gözlerini yumdu. Anadolu Rock türünün kurucularından, bir neslin Barış abisi günlerce ülkeyi yasa boğdu. Arkasında iki evlat, bir eş, milyonlarca hayran bırakarak göçtü bu dünyadan…
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları