GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
18.02°
Kapalı
DOLAR 8.55
EURO 10.09
ALTIN 495.39
BİST 1.352

Çocuklarla mutlu yaz tatili mümkün mü?

12 Temmuz 2021 Pazartesi , 16:28

Yavaş yavaş sınavlar bitti, okullar kapandı.

Artık çocuklar evde!

Çocuklarla beraber evde veya dışarıda mutlu bir tatil nasıl geçirilir?

Çocuğunuzla hem eğlenmek hem de vaktini doğru geçirmesini sağlamak istiyorsanız işiniz zor. Ebeveyn olarak sizin için tatil sessizlik demek olabilir ama çocuğunuz için gürültü, koşuşturmaca, oyun ve abur cuburdan ibaret. Peki, hepsini nasıl dengeleyeceğiz?

Çocuğunuz için tatil gününe kadar kurduğunuz tüm düzen ve disiplin bir anda yerini sabahtan akşama kadar bilgisayar başında oturmak akşamları da uyumayı zulüm gören bir hale dönüşebilir.

Çocuğunuzun hem eğlenmesi yapması hem de tatili verimli geçirmesi için iş yine başa düşüyor. Elbette ki sezon içerisinde olduğu kadar disiplinli olmayın ama yine de evde kurallar var olmayı sürdürsün.

Mesela bilgisayar başında geçirilen zaman muhakkak kısıtlı olsun. Bu kurala uyabilmek için tabi çocuğa bilgisayar dışında etkinlikler yaratmakta farz olacak.

Ev içinde ve dışarıda limitlerinizi zorlayın. Mesela ev içerisinde ailece masa oyunları, kitap okuma saatleri, beraber kurabiye kek gibi yiyeceklerin yapımı gibi etkinlikler gerçekleştirebilirsiniz. Bunlar hem çocuğunuzun vaktini kaliteli geçirmesini sağlayacak hem de sizi mutlu edecektir.

Eğer akşamları yatma ve sabah uyanma saatlerinde sorun yaşıyorsanız bu konuda ipleri ilk günden sıkı tutmalısınız. Yatma saatinin ertelenebileceği net ve kesin bir saat belirleyip olabildiğince o saatten önce yatakta olmasına özen gösterebilirsiniz.

Tabi bu birazda çocuğunuzun gününü nasıl geçirdiğiyle alakalı olacaktır. Gün içinde yorulan ve mutlu olan çocuk akşam erkenden uyumanın yolunu tutacaktır. Ayrıca normal uyuma saatini tatil zamanında 1-2 saat geciktirmek sorun olarak değerlendirilmemeli.

Yaz aylarının favori etkinliği olan ‘kursa yazdırma’ ise başka bir mesele…

Çocuklarınızı sırf vakit ayıramayacağınız için veya kendi ilgi alanlarınıza hitap ettiği için ilgileri olmayan kurslara yazdırmayın! Bu hem para hem de vakit kaybından öteye geçemez…

Tatilinizi çocuğunuzu disipline etmek için sert kurallarla geçirmek yerine çocuğunuz ile iletişim içerisinde hareket ederek bazen de kuralları delerek mutlu ve etkin olarak geçirmeye çalışın.
 
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları