GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
20.02°
Açık
DOLAR 15.83
EURO 16.72
ALTIN 927.00
BİST 2.391

Deprem çocuklara nasıl anlatılmalı?

17 Kasım 2020 Salı , 13:36

İzmir’de yaşanan 6.8’lik felaketin yaraları sarılmaya devam ediyor…

Yaralar sarılsa da Ayda, Elif gibi çocuklarımız için saatlerce süren umut ve korku bekleyişi ve nihayet gerçekleşen kurtuluş sahneleri tüm ülkenin zihninde uzun yıllar kalacak. Özellikle de bu sahneleri bizle beraber izleyen veya bizzat yaşayan yavrularımızın zihninde. Belki biz yetişkinler bu sahneleri umut dolu hatırlayacağız fakat çocuklar için belki de yaşadıkları ilk travma olacak!

Deprem istisnasız herkeste panik, korku, güvensizlik, huzursuzluk, gerginlik gibi güçlü ve olumsuz duygular ortaya çıkarır. Fakat çocuklarda bu durum daha da yıkıcı hale gelebilir, hele de hazırlıksız yakalanmışlarsa.

İşte tam da bu yüzden Türkiye gibi deprem kuşağında yer alan ülkelerde çocuklara depremi anlatma konusu başlı başına ebeveynsel bir sorumluluk.  

Zira bilinçsizliği yüzünden depremde yaralanan veya yaşadığı travma yüzünden panik atak, anksiyete gibi rahatsızlıklar yaşayan bireyler de; yıkılan binaların müteahhitleri de bir zamanlar çocuktu…

Peki çocuklara deprem nasıl anlatılır?..
 
Öncelikle çocuklarınızı deprem kavramından uzak tutmaya çalışmayın. Bugün olmazsa yarın maalesef tanışacaklar. Ama önemli olan ne zaman tanıştıkları değil ne kadar hazırlı yakalandıkları olacak. Bu yüzden çocuklarınızın sorularını geçiştirmeyin. Onları depreme dair her şeye hazırlayın.

Özellikle okul öncesi dönemi çocuklarının bu konuda akla hayale gelmeyecek sorularla bilginizin sınırlarını zorlayacağı kesin. Sorularına endişeye kapılmadan olabildiğince basit ve kısa cevaplar vermeye çalışın.

Bu yaş aralığındaki çocukların en büyük ihtiyacı güvendir. Vereceğiniz cevaplar güvensizlik veya korku hissini tetiklemeyecek şekilde olmalı. Bilgi verirken çocuğunuzun karakterini göz önünde bulundurarak korkmayacağı şekilde anlatın.
En önemlisi de depremi anlatırken sık sık tehlike anında onun yanında olacağınızı vurgulayın.

Eğer çocuğunuz depremi bizzat tecrübe ettiyse bastırdığı hislerini oyun, uyku gibi ritüellerine yansıtabilir. Bir süre bu alanlarda çocuğunuzu gözlemleyerek bir profesyonelden yardım almanız gereken bir durum olup olmadığını analiz edin.

Okul çağındaki çocuklarınız deprem konusunda öğretmenlerinden genel bilgileri edinmiş olabilir. Bu bilgileri bir de sizin ağzınızdan da duymaları önemli. Depremin nedenleri ve sonuçları üzerine algılayabileceği seviyede açıklamalar yaptıktan sonra aldığınız önlemleri de anlatarak güvende hissetmesini sağlayın.

Ayrıca yaş aralığı itibariyle çocuğunuzun empatiye en açık olduğu dönemdir. Bu yüzden deprem bölgesindeki yaşıtlarına yardımcı olması için onu teşvik etmeniz çok yönlü bir eğitim fırsatı sunacak.

Deprem haberlerini izletmeyin!

Sosyal medya, televizyon, yazılı basın… her anne baba gibi sizde hangi birinden uzak tutayım diyorsunuz... Bu süreçte siz elinizden geleni yapın, çocuğunuz dramatik görüntülere olabildiğince az maruz kalsın.

Fakat engel olamadıysanız ve çocuğunuz etkileneceği bir görüntü izlediyse muhakkak kendisiyle bunun üzerine konuşarak duygularını açıkça ifade etmesi noktasında teşvik edin.

Depremi acı şekilde tecrübe etmiş bir çocuğunuz varsa muhakkak vakit kaybetmeden bir profesyonelden yardım alın.

Ve tabii tüm bunları yapabilmek adına deprem nedir, depremden nasıl korunur, aile afet planı gibi durumlarda doğru kaynaklardan gerekli bilgileri edinin…
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları