GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
15.02°
Açık
DOLAR 15.87
EURO 16.76
ALTIN 942.00
BİST 2.372

Hasta mısınız yorgun mu?

26 Ocak 2022 Çarşamba , 17:02

 
Kış mevsiminin gelmesiyle hepimiz üzerimizde bir ağırlık ve yorgunluk hissetmeye başladık değil mi? Özellikle akşam saatlerinde hepimizin üzerine çöken bu yorgunluğun sebebini çoğumuz hastalık zannediyoruz. Ancak kronik yorgunluğa sahip olabileceğinizi biliyor muydunuz? Kronik yorgunluk özellikle soğuk havalarda ve çok yoğun olduğumuz süreçlerde kendimizi hasta hissetmemizle ortaya çıkıyor. Peki nedir bu kronik yorgunluk?
 
Kış aylarında sık sık ilaç içmenize rağmen kendinizi hala hasta ve halsiz hissediyorsanız, tükenmişlik hissiniz sürekli artıyorsa sebebi kronik yorgunluk olabilir. Aslında kış aylarında viral hastalıklar, hava kirliliği ve soğukluğun düşmesi nedeniyle üst solunum yolu hastalıkları çok daha fazla görülür. Bu nedenle hepimiz çok sık doktora gitmek ve ilaç kullanmak zorunda kalırız. Ancak kronik yorgunluk ve hastalık belirtileri birbirine benzediği için çoğu zaman karıştırılır.
 
Kronik yorgunluk sendromuna sahip olanlar, çoğu zaman yeteri kadar dinlenmelerine rağmen yorgun hisseder. Verimlilikleri düşer ve genel olarak isteksizlik görülebilir. Sosyal hayattan uzaklaşma ve sürekli ilaç kullanma da kronik yorgunluk belirtileridir. Kronik yorgunluk, psikolojik bir sorundur. Bu nedenle üzerine düşülmeli ve mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.
 
Kronik yorgunluğun kış aylarında daha fazla görülmesinin nedeni; havaların soğuması nedeniyle pek çok aktiviteden mahrum kalmamız olabilir. Kronik yorgunluk sendromu gribal enfeksiyonlarla karıştırıldığında ya da önemsenmediğinde günlük hayatı büyük derecede olumsuz etkileyecek boyutlara ulaşabilir. Peki kronik yorgunluğu hastalıktan ayıran özellik nedir? Kronik yorgunluk nasıl anlaşılır?
 
Kronik yorgunluk sendromunu anlayabilmek için önce kendinize
-Stresli misiniz?
-Beslenme düzeniniz değişti mi?
-Tükenmiş hissediyor musunuz?
-Uykudan zevk alıyor musunuz?
-Kullandığınız ilaçlar yorgunluğa sebep oluyor mu?
-Psikolojik olarak sizi zorlayan bir probleminiz var mı?
Sorularını yanıtlamanız gerekiyor. Bu soruların yanıtı gribal bir enfeksiyona ya da farklı bir hastalığa işaret etmiyorsa kronik yorgunluk sendromuna yakalanmış olabilirsiniz. Ayrıca kronik yorgunluğun
-Sürekli bitkinlik ve uyku hali
-Kas ve eklem ağrıları
-Enerji kaybı
-Unutkanlık
-Karın ağrısı
-Mide bulantısı
-Uyku kalitesinin bozulması
-Sürekli huzursuzluk
-Stres
Gibi belirtileri vardır. Bu belirtilere sahipseniz, mutlaka bir uzmana danışmalı ve kullandığınız ilaçları gözden geçirmelisiniz. Psikiyatrist ve psikolog gibi tıbbi birim uzmanlarına danışarak kronik yorgunluk sendromundan kurtulabilirsiniz. Ancak hiçbir hastalığın şakaya gelmediğini sakın unutmayın!
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları