GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
13.02°
Açık
DOLAR 16.19
EURO 17.35
ALTIN 965.00
BİST 2.439

Hayvan olan evde çocuk büyütmek!

19 Mart 2021 Cuma , 18:59

Çocuklu aile hayvan bakabilir mi?

Hamile kaldığınızda evcil hayvanınızı ne yapacaksınız?

Evcil hayvanla çocuk büyütülebilir mi?

Hayvan severlerin en büyük korkusu işte bu sorular… Bu soruların temel anlamı aslında çocuğu ile kendi çocuğu gibi sevip baktığı hayvanı arasında kalmaktır!
Toplumsal bakış açısı bebek olan evde hayvan olmayacağı yönünde olsa da bilinenin aksine hamilelik süreci veya bebek büyütme döneminde evde hayvan olması bir risk teşkil etmemekte.

Alternatif durumlar dışında elbette…

Anne baba, önce doktoruna danışıp süreci ona göre yönetmeli tabi ama nadir durumlar dışında hamilelik veya bebek büyütme süreçlerinde evde bir evcil hayvanın bulunması sanılanın aksine birçok açıdan olumlu gelişmelere sebep olur.

Hayvanla büyüyen çocukların günümüzün en önemli problemlerinden olan şiddete meyilli olma durumu daha nadirdir. Ailede gördüğü hayvana aktarılan sevgi ve ilgi, çocuğu sadece hayvana değil genel olarak hayata daha ılımlı ve merhametli biri olarak hazırlar.

Ailede temeli atılan başka canlara saygı ve sevgi duyma pratiği her gün tekrarlandıkça ruhsal ve kişisel gelişimi empatiye açık, merhametli ve iletişimi güçlü bireyler olma ihtimalini güçlendirir.
Bunların yanı sıra evcil hayvanıyla erken yaşta ilgilenmek durumunda kalan çocukların sorumluluk bilinci de daha güçlü olur.

Öyle ki hayvanla iletişimi üzerinden çocukların gelecekte dönüşecekleri kişiyi anlamaya dair çeşitli araştırmalar yapılmış. Hayvana şiddet gösteren çocukların psikopat olma olasılığının daha fazla olduğu veya suça yatkın kişiler olduğu ortaya çıkmış.

Tüm bunları evde hayvan besleyen ve beslemeyen diye katı sınırlarla ayırmak saçma olur tabi ki. Sadece evde hayvan beslemek değil en basitinden sokakta gördüğü bir hayvanı sevmesi konusunda teşvik etmek, aç bir sokak hayvanını beslemesini sağlamakta aynı etkiyi yaratacaktır emin olun.

Çocuğunuzu teşvik etmenin en etkili yolunun o eylemi bizzat gerçekleştirmek olduğunu da unutmamak gerek.

Korkan ebeveynlerin bu konuda yapabileceği en önemli şey ise hayvanın yaşama hakkına saygı duymak ve saygı duymayı öğretmek gerektiği. 

 Dokunma konusunda endişeleri olan ebeveynlere ilk olarak belgesel izlemek ve izletmekle işe başlamalarını öneririm. Bu durumun hayvanlarla empati yapmayı ve aradaki korkudan kurtulmayı sağlayacaktır.
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Yapılan Yorumlar

  • elbette hayvanların da yeme içme barınma ve yaşama hakları var ve biz insanlara emanet edilmişlerdir.lakin evde kedi-köpek beslemenin zararlarına hiç değinmemiş popülist yaklaşmış eyyamcı bir yazı dökmüşsünüz sayfanıza


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları