GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
20.02°
Açık
DOLAR 15.83
EURO 16.72
ALTIN 927.00
BİST 2.391

Her şey için bir hap!

24 Şubat 2021 Çarşamba , 13:44

Güçlü hafıza için Omega-3, bağışıklık sistemi için probiyotik, yaşlanmayı yavaşlatmak için kolajen… Her şey için bir hap!

Televizyonlarda, billboardlarda 90’ların çizgi filmi Jetgil ailesi gibi tek bir hapla ihtiyacı olan her besini alan insanlar…
  
Önceleri hap yutmak hastalık belirtisiyken artık zenginlik emaresi oldu. Her istediğiniz şey için ayrı ayrı hap alıp kendinizi sağlıklı hissedebiliyorsunuz.
    
Tabii bu hapların faydası zararı nedir bunu tartışmak bizim değil bilim insanlarının işi elbette…
    
Ama gittikçe normalleşmeye başlayan “sağlıklı beslenme= vitamin hapları” denklemi ne kadar doğru? Elinde balık tabağı çocuğunun peşinden koşan anne görüntüsü yerini balık yağı hapı markası araştıran anneye bıraktı.
    
Çoğu zaman çalışma hayatının getirisi olan düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşamdan kurtulmak yerine bilgisayar oyunu hilesi bulmuşçasına bu sağlıksız yaşantıyı sürdürürken bir yandan da vitamin hapı kullanmak terapi gibi. Kendinizi “sağlıklı besleniyorum” diye teselli edebiliyorsunuz.
   
Tabii bu durum sanıyorum ki doktorlarında çok önereceği bir durum değil.
   
Amerika’da herhangi bir bakkal dükkânından dahi satın alabileceğiniz rengârenk vitamin takviyesi haplarını görünce şaşırmıştım ama çok geçmeden bizde bu seviyeye erişeceğiz anlaşılan.
    
Bu tür takviye ilaçların kullanımı top yekûn hata olmasa da doktor tavsiyesi ile bilinçli şekilde tüketilmeli. Önce geniş kapsamlı testler yaptırılmalı ve kişinin ihtiyacına göre takviye vitamin mineral hapları seçilmeli.
    
Adeta moda akımı haline gelen bu tüketim çılgınlığı pandeminin yarattığı sağlık endişesinden fena halde besleniyor. 16 yaşındaki bir genç ile 40 yaşındaki bir yetişkinin vitamin mineral ihtiyaç oranları farklı ve hatta kişinin sağlık geçmişi, durumu da farklılığı arttırıyor.
  
Ayrıca doğal yollarla çeşitli ve dengeli beslenerek alınması gereken vitamin, minerallerin yerini tek tıkla sipariş edilen haplarla doldurabileceğini inanmakta doğru değil. Bilinçsizce tüketilen takviye hapların uzun vade de ciddi sağlık sorunlarına sebep olmasıda kaçınılmaz.

Örneğin faydasını herkesin ezbere bildiği C vitamini, kış aylarında gripten korkup fazla tüketirseniz böbrek taşı veya mide rahatsızlıklarına sebep olabilir.
   
Sağlık basit ezberlere teslim edilemeyecek kadar önemli. Kimse “kullanmamak gerek” diyemez ama “uzmanlara danışmadan kullanmak doğru değil” denebilir.
 
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları