GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
22.02°
Açık
DOLAR 15.83
EURO 16.71
ALTIN 927.00
BİST 2.400

Korona virüsle mücadelede en etkili besinler   

17 Aralık 2020 Perşembe , 12:29

Sağımız solumuz virüs, pandemi, panik…

Maske, dezenfektan, kolonya, hijyen, mesafe… virüsün dışardan bulaşmaması için bin türlü tedbir alıyoruz ama vücudumuzu bu savaşa ne kadar hazırlıyoruz?
 
Doğru ve sağlıklı beslenmenin gerekliliği su götürmez bir gerçek hele ki tüm dünyayı kasıp kavuran korona kâbusu süresince! Alınan bütün tedbirleri destekleyecek en önemli şey doğru beslenme.
  
120 yaşında koronavirüsü iki kez atlatan da var 17 yaşında vefat eden de. Henüz koronavirüsün tüm detaylarına hâkim olunmadıysa da tüm doktorların hemfikir olduğu nokta; tedbirlere uymak ve bağışıklığı güçlendirmek gerektiği.

Bu süreci doktorları can kulağıyla dinleyip paniksiz ve sağduyulu şekilde atlatmak gerek.
    
Herkesin ihtiyacı farklı olsa da doktorlar genel olarak bağışıklığı güçlendirmek için 5 önemli etken olduğunu vurguluyorlar. O muhteşem beşli; D vitamini, Beta Glukan, C vitamini, Omega 3 ve probiyotikler…
  
Beta Glukan, sağlıklı beslenmeyi ciddiye alanların yakından tanıdığı bir vitamin. Bu gizli kahraman bağışıklık güçlendiren ilaçların ana maddesi ve diyet listelerinin vazgeçilmezi…
  
Pandemi sürecinde, vücudun hastalıklarla daha güçlü savaşabilmesi için, Beta Glukan içeren gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz. En iyi Beta Glukan kaynağı yulaf olduğundan, beslenme düzeninize mutlaka yulafı eklemelisiniz. Yulafın yanı sıra Arpa da iyi bir Beta Glukan kaynağıdır. Neyse ki bu besinleri tüketmek sürecin getirisi olarak kilo alan herkesin kurtarıcısı da olacaktır.

Kim derdi ki hem kilo verecek hem de koronavirüsten korunacağız?
 
Ne varsa annelerde var…

  
Probiyotikler aslında uzun bir süredir hayatımızda. Annelerimizin yaptığı bizlerin burun kıvırdığı yoğurtlar, turşular doktorların şiddetli tavsiyeleri sonrası tekrar sofralarda hak ettiği yeri aldı. Probiyotik kısaca sindirim ve boşaltım sistemine yardımcı olan yararlı bakteriler olarak tanımlanıyor. Kendileri, vücudun bağışıklık sisteminin kilit oyuncularından.  Probiyotik tüketimi için süt, kefir, ev yapımı yoğurt ve turşu gibi besinlerden veya takviye kapsüller tercih edebilirsiniz.
  
D vitamini
, korona ile direkt bağı olduğu iddia edilen vitamin türü. Bazı araştırmalar neticesinde D vitamini yetersizliği yaşayan kişilerin koronavirüse karşı daha dayanıksız olduğu tespit edildi. Fakat genel olarak kanda yeterli oranda D vitamini olması, vücudun bakterilerle kolay savaşmasını sağlıyor.

D vitamini seviyesi normal olan insanlar, hastalıkları daha hafif atlatırken, D vitamini seviyesi düşük olanlar hastalıkları daha zor ve uzun sürede atlatıyor. D vitaminini gün içerisinde yediğiniz besinlere ek olarak, eczanelerden de temin edebilirsiniz.
  
C vitamini, çocukluğumuzdan beri özellikle kış aylarında sığındığımız liman. Fakat pandemi sebebiyle C vitamini daha da önemli. Bulaşıcı ve viral hastalıklarla savaşmada ilk sırada yer alan C vitaminini, narenciye ve yeşil yapraklı sebzelerden alabilirsiniz. Limon, maydanoz ve mandalinayı düzenli olarak tüketmek günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır.
   
Omega 3
, doktorların hemen her dönem ‘muhakkak tüketin’ dedikleri vitaminlerden birisi. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücudun dirençli olmasını sağlayan en önemli vitaminlerden olan Omega 3 en çok balıkta bulunduğu için, haftada 1 kez mutlaka balık tüketilmelidir. Eğer düzenli balık tüketemiyorsanız kapsül şeklinde takviye desteği alabilirsiniz.
  
Tüm bu vitamin ve mineralleri beslenme düzeninize eklemek zor değil. Paniğe kapılıp takviye ilaçlarına yönelmek yerine öğünlerinizde küçük değişimler yaparak pandemi bahanesiyle sağlıklı yaşama hızlı bir geçiş yapabilirsiniz. Sağlıklı günler…
 
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları