GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
22.02°
Açık
DOLAR 15.83
EURO 16.71
ALTIN 927.00
BİST 2.400

Neden 8 Mart?

8 Mart 2021 Pazartesi , 13:43

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ya da bir diğer adıyla Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Başına ’emekçi’ eklenmesi ise onu bir siyasi görüşe, duruşa alet etmiyor aslında aksine kadın olmanın ‘emek’ istediğini teyit ediyor.

Hiç kadın olduğu için haksızlığa uğramamış, tacize maruz kalmamış, aşağılanmamış olmak ‘emek’ istiyor(!) Tüm bunlardan kaçabilmek, kaçınabilmek büyük efor istiyor!

Zira başörtüsü de mini etekte giyseniz aynı şiddetle eleştiriye maruz kalabilirsiniz. Ev hanımı ya da çalışan bir kadında olsanız aynı oranda haksızlığa maruz kalabilir, emeğinizin hiçe sayılmasını seyredebilirsiniz.

100 YIL ÖNCE BUGÜN…

100 yılı aşkın süredir kutlanan Dünya Kadınlar Günü, 1908 yılında New York’ta sayıları 15 bini geçmeyen kadınların eşit maaş, seçme hakkı ve kısa mesai hakkı için eylem yapmaya başlamasıyla ortaya çıkmıştı.

Her şeyi emek vererek kazandı kadınlar dünya tarihinde. Örneğin tıp eğitimi alabilmek için 19. Yüzyılın ikinci yarısında büyük mücadeleler verdiler. Öyle ki kadınların kotasız şekilde tıp eğitimine girebilmeleri 1970’li yıllarda ancak mümkün oldu.

Tıp eğitimi örneğini seçtim çünkü amacı sadece insan kurtarmak olan bir alanda dahi kadının varlığının kabulünün zor olması durumun vehametini açıklayan sadelikte…

Tabi bu ayrımı batı – doğu şeklinde detaylandırmayacağım ama genel olarak dünyanın birçok yerinde birçok alanda hala kadınlar ayrımcılığa maruz kalıyor.

Üstelik daha fenası; bazıları tarafından ‘pozitif ayrımcılık’ adı altında örtülü ödenek kıvamında sürdürülen ayrımcılık var. Yapılan tüm haksızlıkları kadınları el üstünde tutmak amacıyla yapan…

Bu yüzden kadınlara ‘emekçi’ demekten çekinmemek gerek. Çünkü kadın olmak ve sırf bu yüzden dahi hayatta var olabilmek hakikaten emek istiyor.

Başta şehit annelerinin ve kendi annemin,

Anne olmayan/ olmak istemeyen tüm kadınların,

Ve kadın olmayı, kadınları seven tüm hemcinslerimin 8 Mart’ı kutlu olsun…
 
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları