GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
22.02°
Açık
DOLAR 15.83
EURO 16.71
ALTIN 927.00
BİST 2.400

Pandemide sabırlı kalmanın püf noktaları

27 Nisan 2021 Salı , 19:08

 Pandemi sinirleri yeteri kadar bozmamış gibi 18 günlük tam kapanma kararıyla beraber bir de oruç… sabırlar tükeniyor! Herkes evde ve herkes sıkıldı ve herkes aç…

Tam da Ramazan gibi Ramazan! Yani sonuçta Ramazan eşittir imtihan, sabrı öğrenmek demektir öyle ya?

Toplu iftar sofraları, geniş sahur toplanmaları, hevesle beklenen bayram gezileri ve hatta şikayet ettiğimiz pide kuyrukları bile yok. Sanırım o yüzden de bu Ramazan ayı gelmiş geçmiş en sabır gerektiren aylardan biri sanırım.Herkesin bu yıl fazlaca sabra ihtiyacı var. Sinirler gerildi…

Peki nasıl mübarek ayı pandeminin de verdiği gerginlikten kaçarak daha huzurlu daha sabırlı geçirebiliriz?

Sabrınızı arttırmanın herhalde ilk yolu sabırsızlığınızın farkına varmak. Neye, neden ve nasıl sinirlendiğinizi gerildiğinizi keşfetmek. Çünkü kabul edin hepimiz gerginiz ve bunun suçu her zaman tamamen karşımızdakine ait değil.

Sıkıntı, açlık, korku hepsini bir arada hissederken karşınızdakini de kendinizi de iyi anlamaya çalışın. Karşınızdaki 3 yaşında kızınız veya 60 yaşında babanız da olsa aynı hassasiyeti hem onlara hem kendinize gösterin.

Ramazan ayının lütfuna sığınarak bence önce dua edin. Sonra muhakkak kendinize pozitif telkinlerde bulunun.

E ‘bu da gelir bu da geçer’ ağızlara pelesenk olmuş bir sözdür ne de olsa. Ama hiç bir şey kolay geçmiyor tabi. O yüzden sadece böyle demekle yetinmeyin. Sabrınızı tüketen olayların, durumların karşısında her biri hakkındaki olumsuz fikirlerinizi egale edecek şeyler söyleyin kendinize.

Her zaman başkasını teselli edecek değiliz ya bazen insanın kendisini de teselli etmeye ihtiyacı olabilir.  Kendinizi motive etmeyi ciddiye alın! Çünkü en önemlisi sizsiniz…

Bu yüzden de süreç boyunca özellikle anneler kendilerine karşı daha merhametli olmayı ihmal etmemeli. Sürekli evde olan eşlere, çocuklara tahammül etmek zorlaştığında kendilerini yargılamak yerine bunun doğal bir tepki olduğunu kabullenmeli ve kendisinin de insan olduğunu unutmamalı.

Kimse mükemmel değil hele kapanmanın getirdiği sıkıntı, hayatını kaybedenlerin verdiği üzüntü ile beraber boynu bükük iftar sofralarında hiç değil.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları