GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
22.02°
Açık
DOLAR 15.83
EURO 16.71
ALTIN 927.00
BİST 2.400

Uzaktan eğitimin gizli kahramanları: Anneler  

24 Kasım 2020 Salı , 12:55

Önce uzaktan eğitimin ocak ayına kadar süreceği açıklandı, ardından hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları geldi. Bu haberler şüphesiz ki herkesi, hayatın her alanını etkiliyor, fakat bir grup var ki bu süreçte mesaisi ikiye hatta üçe katlanacak anneler…

Çalışan veya ev hanımı fark etmeksizin kadınlar, tüm aile üyelerine daha özenli, daha sabırlı olması gereken bir sürece daha girdi. Çocuklar evde, beyler evde, yaşlılar evde…
    
Eğitimin eve taşınması annelerin omzundaki yükü bir kat daha fazlalaştırdı. Anneler şimdi mecburen okuldaki öğretmen, parktaki arkadaş, aşçı, sağlıkçı ve diğer tüm ihtiyaçları birer birer olmak, oldurmak çabasında. Bu sürecin özellikle sınava hazırlık dönemindeki çocuklar için daha bir hassas olduğu aşikâr. O yüzden hele ki bu gruptaki çocuklar için okul ortamına olabilecek en yakınlıktaki disiplini sağlamalı. Ama nasıl?
    
İmkanı olan aileler çocuklarını muhakkak video derslerine adeta sınıfa gider gibi hazırlanmalarını sağlamalı. Kıyafet, oturma düzeni, ortamın sessizliği vb. etkenler olabildiğince ciddiye alınmalı. Kanepede uzanmış, elinin altında atıştırmalıklarla öğretmen dinleyen çocuktan verim beklemek doğru olmayabilir. Zaman zaman çocuğun derse konsantresi için ailecek ders dinlenmesi bile gerekebilir.
   
Öğretmenlerle birebir iletişimi ne veli ne çocuk koparmalı. Çocuğun yakın arkadaşlarıyla iletişimi de bu süreçte yalnız hissetmemesi adına korunmalı. Dayanın anneler! Sürecin, zorluklarına rağmen çocuklarınızın başarısının önüne geçmesine izin vermeyin.

HEP Mİ DERS YANİ?
   
Tabii sürekli evde olmanın verdiği can sıkıntısını önlemek adına çocuğunuzu ev içerisinde eğlendirecek ve enerjisini atmasını sağlayacak etkinlikleri arttırmanız artık mecburi. Aman komşuya ses gitmesin ile çocuğum da eğlensin ikilemi tam da burada başlıyor. Sırf kısıtlı alan sebebiyle dinlenme vaktini bilgisayar, tablet, TV karşısında geçiren çocuklar emin olun ileride komşudan daha büyük bir probleme sebep olacaklar...

Ebeveynler her ne kadar bunun geçici bir süreç olacağını düşünse de gün sonunda çocuk, artık dünyada ciddi bir sorun olarak ele alınan oyun bağımlılığından kaçamayacaktır. Bunu önlemenin en kolay yolu ise tabii komşuları bezdirmeden; aile içi iletişimi arttırmak olacaktır.

Ailecek yapılacak etkinlikler, bu sürecin belki de en olumlu noktası olabilir. Ailelere özel tasarlanmış kart oyunları, bilgi yarışmaları, yaşa göre resim veya etkinlik saatleri ve bir de eskilerden kalma el kızartmaca, isim şehir, 5 taş, misket gibi nostaljik oyunlar hem sizi hem çocuğunuzu eğlendirebilecek.

Şimdiki nesili bu oyunlarla kandırmak zor demeyin! Renkli hale getirin... Mesela kendi çocukluğunuzda bu oyunlara dair anılarınızı anlatarak katılım sağlayın.

Ayrıca titiz annelere sesleniyorum! Bu süreçte temizliğe gerektiği kadar vakit ayırın. O ev illa ki dağılacak, artık kaçma şansınız yok! Boş verin. Bu süreci çocuğunuzla bağınızı güçlendirmek için kullanın...
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları