GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
22.02°
Açık
DOLAR 15.83
EURO 16.71
ALTIN 927.00
BİST 2.400

Yeşilçam’dan kalma kadınlar ve gerçekleri

4 Ocak 2021 Pazartesi , 11:41

Televizyonda izlediğimiz bütün dizilerde, programlarda kadın var. Fakat bu kadınlar televizyona ait bir evrende varlar sadece. Televizyondaki kadınlar, Hayatın içindeki kadın karakterler kadar çeşitli değil ama zaten bu durumu televizyoncular dahi kabul ediyor. Uzun süredir kısık seslide olsa konuşulan bir eksiklik bu hal.

İzleyebileceğimiz genel kadın karakterler Yeşilçam’dan armağan 'kötü kadın' ve 'masum/güzel kadın' temasından öte gitmiyor.

Yanlış anlaşılmasın kadın karakter sayısı asla az değil. Hemen her dizide başrollerden biri muhakkak kadın. Ve birçoğu iyi oyuncular. Fakat turnusol kâğıdıyla çizilmiş gibi çoğunun karakteri.
  
Nadirde olsa gerçek kadınlar gördüğümüzde olmuyor değil ekranda. Bunun en büyük güncel örneği bir psikoloğun anılarından yani gerçek hikayeler baz alınarak hikayeleştirilen ‘Kırmızı Oda’ oldu.
  
Burada dikkat çeken ‘kadın’ alıştığımız başrol manasından farklı olarak birkaç bölümlük misafir olan hikâyelerin başrollerindeki kadınlar. Tabi başrol olarak psikolog rolünde başarılı kadın oyunculardan Binnur Kaya oynuyor.
  
Ama sanırım esas roller hikâyelerini anlatan kadınların perspektifinden anneler, babalar, eşler desek yanlış olmaz. Yani hayata kadın gözüyle bakabileceğimiz nadir eserlerden biri.
  
Aslında dizi bir süredir ekranlarda fakat kadın cinayetleri arttıkça ve daha kötüsü çeşitlendikçe dizi hakkında yazmak farz oldu. Zira bu dizinin ekranlara taşıdığı kadın hikayeleri belki de şiddet gören, tacize tecavüze uğrayan, aldatılan ve daha birçok farklı yoldan mağdur edilen; yaşama hakkı gasp edilen kadınları anlama onlarla empati yapma yeteneğini kazandırır.
  
Önce kızlarını korumayan annelere sonra kızlarını birey gibi yetiştirmeyi bilmeyen babalara ve eşlerini eş değil eşya gibi gören erkeklere!
  
Gerçi görmek isteyene anlamak isteyene bu hikâyelerden daha büyük ibretler günlük hayatta da mevcut elbette! Mesela ve maalesef Aylin Sözer…
 
Yalnız yaşayan 48 yaşında bir akademisyen. Yıllarını verdiği kitaplarına bir dolap yaptırmak istedi. Ve bu sayede de komşularının önerdiği ihtiyaç sahibi birine yardımcı olacaktı. Fiyatta anlaşamadılar ve neticesini ise ülkece izledik.
  
Öyle ki bir hırsızın para hırsıyla canice katlettiği boşanmış bir kadının ölümünde toplumca ilk olarak yasak aşk, ahlaksız ilişki arıyoruz. Farkındaysanız ben dahi boşanmış olduğunu vurgulamak zorunda hissettim çünkü bu hikâyenin kilit noktası bu!
  
Bir anne bir öğretmen ve iyi niyetli yaklaştığı biri tarafından öldürülen bir kadının hikâyesinde ilk sorgulanan ise o erkekle ilişkisi oldu...
  
Sevgilisi miydi? Aşığı? Alelade seviştiği biri? Sonra ne giymişti mesela? Tahrik edici bir etek? Kırmızı ruj? Neredeydiler bir de? Kadının evi, otel? Sahi akşam karanlığında mı gerçekleşti olay? Tüm bunlara uygun cevaplar verildiyse kadın mağdur ilan edilebiliyor.
  
İşte tam olarak böyle oldu Aylin hocaya da! Önce sevgilisi dendi ama katili Kemal Ayyıldız, Aylin Hocadan 16 yaş küçüktü ve 3 çocuk sahibiydi. Olay hemen Aylin Hocanın aleyhine döndü. Sonra kamera kayıtları ortaya çıktı ve tabi komşuları, oğlu, babası konuştu ve en son yakalanan cani Kemal Ayyıldız’ın ifadesi gerçekleri ortaya çıkardı.
 
Merhum Aylin Hoca katiliyle 11 yıl önce tanışmış, ikili bekarken birbirlerini tanımaya çalışmışlardı. Olay günü ise herhangi bir değil ki bir gönül bağı telefonla mesajlaşma dahi tespit edilemedi. Sanki katili gerçekten sevgilisi olsa bu durum katili haklı çıkaracaktı!
 
Zaten katilde ‘akli dengem yerinde olsa neden bir insanı öldüreyim ki?’ dedi. Dedi ama hayat dolu bir kadının canına mal olduktan sonra…
  
Elbette tüm bunları televizyon ekranlarındaki kadın figürler çözecek değil ama insanların biraz olsun bakış açısını değiştirme konusunda etkili olabilir! Okumaktan kat be kat fazla oranda izlemeyi tercih eden toplumları eğitmenin en kolay yolu bu olsa gerek…
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları