GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
13°
Parçalı Bulutlu
DOLAR 0
EURO 0
ALTIN 0
BİST

Aklıselim!

14 Nisan 2020 Salı, 18:16

Biz insanoğlu Yaradan'ın verdiği akıl sayesinde, yine Yaradan'ın verdiği nimetlerin, hep 'selim' olanını, yani iyi olanını temiz olanını tercih ederiz. Çok doğal, çok normal ve olması gereken bir durumdur.

Mesela yediğimiz içtiğimiz gıdalardan giydiğimiz kıyafetlere, oturduğumuz evlerden kullandığımız araç gereçlere kadar hep iyiyi arar, iyi olana sahip olmak isteriz. Uç bir örnek olarak hastalıkların dahi 'maling' olanına değil 'selim' olanına seviniriz.

Her insanda az veya çok duyarlılık, hafıza ve hayal gücü gibi 'aklıselim' de vardır.

Descartes, 'doğruyu yanlıştan ayırma gücü' diye tarif ettiği 'aklıselim'i akıl ile aynı kabul eder ve bunun bütün insanlarda eşit olduğunu söyler.

Canlılar içinde düşünme yetisi sadece insana verilmiştir. Onun için akıl en büyük nimettir; düşünebilsin, muhakeme edebilsin, doğruyu bulsun, iyi olanı yapsın, güzel olanı sevsin diye.

Aklıselim olmak; temiz ve araştırmacı bir akla sahip olmak demektir.

Akıl yürütmek; bir konuda yeterli düzeyde kanıt ve bilgi sahibi olduktan sonra bütün etmenleri dikkate alarak düşünüp sağlıklı bir sonuca ulaşma sürecidir.

İçinde olduğumuz çağda bilgiye ulaşmak eskiye nazaran çok kolay ve seri olmasına rağmen, internet ve sosyal medya dediğimiz haber ve bilgi kazanının içine kötü düşünen, kötü niyetli menfaat ve çıkar odakları tarafından algı oluşturmak, çıkar sağlamak için bir sürü yalan, yanlış ve uydurma bilgi enjekte edilmektedir.

Acı ama gerçek bu, doğru kullanıldığında yararlı olan internet ve haberleşme mekanizmasının yan etkileri de bunlar.

Bize düşen, her konuda iyiyi güzeli doğruyu arayan aklımızı ve muhakeme yeteneğimizi kullanarak, bu mecralarda da doğruluğundan emin olmadığımız hiçbir bilgi ve habere itibar etmemek, kötü niyetli kişi, kurum ve örgütlerin ekmeğine yağ sürmemek olmalıdır.

Ayrıca hangi siyasi parti, hangi ideoloji ve hangi inanca sahip olduğumuzla alakalı değil bu davranış, 'iyi insan' olmakla alakalı.

'Aklıselim'li sağlıklı günler diliyorum.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları