GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ
Bursa
23°
Az Bulutlu
DOLAR 7.93
EURO 9.38
ALTIN 483.56
BİST 1.200

Güzel günler göreceğiz güneşli günler

13 Nisan 2020 Pazartesi, 10:04

"İnsanın içindeki adalet duygusunu köreltirsek, insanın insana saygısı kalmaz. İnsanın insana itimadı, hürmeti kalmayınca da bir yerde insanlık çok şey kaybeder, hayat çirkinleşir." Yaşar Kemal ( İnce Memed)

Hayatı eve sığdırdığımız günlerin ilerlediği zaman içerisinde gözlemlerimi, hislerimi ve duygularımı sizlerle paylaşıyorum. Ekonomi, siyaset, spor, eğitim, sanayi gibi sektörleri değerlendiren birçok liyakat sahibi kişiyi ekranlarda ve sosyal medya içerisinde fazlasıyla okuyor ve görüyoruz.

***

Aslında yazılan ve çizilenlerin en çarpıcı yönü akıl dışı olan düşüncelerin, dahi bir fikirmiş gibi insanlarımızla paylaşılması ve sosyal medya da gündem yaratma karmaşası olmasıdır. İnsanlarımızı yanıltmak, kin ve nefrete sürüklemek, amacını aşan birlikten beraberlikten uzaklaştıran bir sürü mesnetsiz paylaşımları da sosyal medya üzerinden takip edebiliyoruz. Lütfen ortaya konulan bir bilginin kaynağını araştırıp doğrulamadan, hukuka uygun olmayan bu bilgi kirliliğini gülmek pahasına da olsa paylaşmayalım.

***

Adalet yeri ve zamanı geldiğinde herkesin ihtiyacı olabileceği bir erktir. Adalet kişilere, zümrelere ve sınıflara göre kurgulanamaz. Adaletin temelini anayasa ve kanunlar belirler. Toplum vicdanını karşılayabilecek en önemli öğe ise "Adalet mülkün temelidir." düsturudur.

21.yy sürecini ülkemiz açısından planlarken yeni bir dijital çağın gerekliliklerin bizi derinden etkileyeceği noktası unutulmamalıdır. Bundan sonraki ders planları, programları üzerinde robotik kodlama ve yapay zeka basit uygulamalardan oluşan kağıt üzerinde kalan bir disiplin olamayacağı anlaşılmıştır.

***

Yazılım programları ve günlük hayata entegrasyonu, biyomedikal mühendisliği ve sektördeki uygulamalarının ne denli önemli olduğunun ciddiyetini yaşıyoruz.

***

Vatanperverlik ve dayanışma içerisinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin menfaatlerini ön planda tutan, muasır medeniyetler seviyesinde zirvede olan, çağdaş ve nitelikli bir toplumun hayalini kurmak için bireysel anlamda çok çalışan, üreten ve adaletli bir şekilde insan haklarına riayet eden bir vatandaşlık anlayışına ulaşabileceğimizi düşünmekteyim. Unutmamamız gereken tek nokta şudur;

"Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur." sözüdür.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları