GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-2°
Kar Yağışlı
DOLAR 0
EURO 0
ALTIN 0
BİST

Sessiz çığlık!

02 Nisan 2020 Perşembe, 15:54

Küresel salgın tüm dünya üzerinde kaygı, endişe ve mutsuzluk hali yaratırken, ülkeler bir çok faaliyet açısından olumsuzluk içerisinde kalmışlardır. Ülkelerde toplum mühendisliği böyle bir durum karşısında halkın sosyolojik yönelimleri ve davranışsal planlamaları karşısında sadece dijital stratejilerle hareket etmelerini ön görmüştür.

Dünya'da futbol ve sportif faaliyetler açısından önemli kararların alındığı bir süreci yaşamaktayız. Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği( FIFA), kasasındaki parayı naklen yayın ve sponsorluk konusunda büyük ölçüde sorunlar yaşayan liglere aktarmaya ilişkin planlama içerisinde olduğunu açıklamıştır. Destek paketi olarak oluşan miktar 2.7 milyar dolar olarak açıklanmıştır. Dünya'da futbol endüstrisini ve ekonomisini tekrar canlandırmak amaçlanmıştır. Dünya'da futbol anlamındaki ilk finansal krizin kurbanı Slovak ekibi Zilina olmuştur. Kulüp yöneticileri kamuoyuna iflası açıklamışlardır.

Ayrıca Güney Amerika'da birçok ülkenin futbol federasyonlarında çalışan personellerin işine son verilmiştir. Tüm dünya da futbolseverler, maçları ve futbol tutkusunu çok özledi. Fakat UEFA'nın bu yıl içerisinde mevcut virüs salgınının gelişimsel öyküsüne göre kalan maçları ortak akılla tüm liglerde haziran ayı içerisinde oynatmayı planlarken, müsabakaların sağlık koşulları nedeniyle seyircisiz oynanması düşünülmektedir. Anlaşılacağı üzere futbol gibi heyecanı yüksek bir oyun açısından, takımlar ve oyuncular o sessiz çığlığı kendi içlerinde hissetmeye çalışacaklardır.Futbolda insan ve sporcu sağlığı düşünülerek, kontrollü bir süreç izlenilmesi düşünülmektedir. Futbolun işleyiş süreci aynı zamanda mali yapının çöküşünü de tüm dünya kulüpleri açısından gözler önüne sermiştir. Dünya'nın en önde gelen spor kulüplerinden biri olan Barcelona'da transfer ücretlerinde yüzde 70 indirim kararının alındığı durumda artık mali anlamda yolun sonu görülmüş demektir.

Ayrıca Avrupa'daki birçok ülkede alınan transfer ücretleri üzerine devletin uygulamış olduğu yüzde 38 ila yüzde 40 arası vergi kesintileri transfer piyasalarını da derinden etkilemektedir.Ülkemiz artık mevcut yaşanan süreçlere bakarak, yaşı ilerlemiş, son kontratını yaparak kariyerine son vermeyi planlayan futbolcular için dolar ve Euro cenneti olma niteliğini kaybetmiştir. Bundan sonra spor kulüpleri alt yapılarını geliştirerek kendi yıldızlarını yetiştirmeye ve hatta keşfetmeye daha fazla ihtiyaç duyacaklardır. Aslında ihtiyaçtan ziyade bu durum mali bir zorunluluk haline gelmektedir.

Futbolda ülkemiz açısından afaki rakamları telaffuz edebilme dönemi sona ermiştir. Galatasaray'da Selçuk İnan'ın yıllık ücretinde yaptığı feda uygulaması, diğer kulüplerdeki oyuncular içinde geçerli olacağını düşünmekteyim. Bütçe planlamalarının gelir-gider dengesine göre yapılarak, ödenebilir, gerçekleştirilebilir hedefleme stratejileri, kulüpler için geleceğe dönük kararlar olmalıdır.

Scout kelime anlamı olarak izci, yetenek avcısı, keşif eri olarak kullanılmaktadır. Ülkemizdeki çoğu kulüpteki yetkililer için scout, alt yapısı çok dolu olmayan, sadece turistik seyahat yapılarak tek amacın futbolcu izlemek gibi düşünüldüğü basit bir süreç haline getirilmesi durumunu oluşturmuştur.

Oysa ki Manchester City futbol uzmanları scout'u ; Yetenek avcılığını, dünyanın her yeri için iğne ile kuyu kazmaya benzeyen ve sporcunun 5 yaşından itibaren, gelişimsel, bilişsel faaliyetlerinin izlendiği bir sinerji olgusunun sonucu olarak tanımlamışlardır.. Yani burada bahsedilen sinerji olgusu, değerden değer yaratma üzerine kurgulanmış bir mekanizmadır.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları