GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
7.02°
Açık
DOLAR 15.87
EURO 16.76
ALTIN 942.00
BİST 2.372

Bir bardak çayın üzerine inşa edilen yolsuzluk!

8 Ocak 2022 Cumartesi , 18:41

Son zamanlarda en çok güldüğüm ‘Caps’lerden biri, erkek yatakta, kadın odadan içeri giriyor, yataktaki erkek, “Ezan susmaz, bayrak inmez” diye bağırıyor. Kadın adama kızıyor: “Sen yine altına mı sıç..n?”

Benzer bir değerlendirmeyi İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu yaptı:

“Adama diyorsun, bugün hava yağmurlu! ‘Cehape döneminde de hava yağmurluydu’ diyor.”
 
                                                                                                                                      ****
 
Kestel Belediyesi’yle ilgili yolsuzluk iddialarını örtmeye çalışan Belediye Başkanı Önder Tanır ve onun paraya-reklama boğulmuş yandaşları yapılanlara mazeret uydurmaya çalışıyor.

Neymiş efendim CHP İlçe Başkanı Hatice Doğan babasının kaçak yapısı için kendisinden ricada bulunmuş…

İYİ Parti İlçe Başkanı Emin Elüstü’nün dayısının kaçak binası varmış, yok İYİ Parti’ye katılan AKP eski yöneticisi Seyit Ali Harsi 10 yıldır belediye binasından kaçak elektrik kullanıyormuş gibi sözlerle ‘Yavuz hırsız ev sahibini bastırır’ misali konuşmalar yapılıyor.

Diyelim ki hepsi doğru, bu Önder Tanır’ın sorumluluğunu azaltır mı?

Örneğin, Tanır’ın basın toplantısında söylediği ‘Bir bardak çayın üzerine kaçak villa yaptı’ sözlerinin yanlış olduğu fotoğraflarla ortaya çıkmadı mı?

Ne çayı, ne yemeği, birlikte yapılan yolculuklar ve de orada birlikte gidilen eğlencelerin faturaları bile bu Muşlu işinsanı tarafından ödenmedi mi?

Almanya’da yaşayan, Önder Tanır’la aynı menzile yürüyen, evi dümdüz edilen Yakup Yamaç Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği dilekçede şunları söylüyor:

Essen şehrinde düzenlenecek fuar için Önder Tanır Bey de 28 Ocak’ta Almanya’ya uçuşa geçti. Benden talep ettiği üzere Sayın Başkan Önder Tanır ile beraberindeki Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Kürel ile Park Bahçeler Müdürü Ali Cebeci’yi şoförüm Muharrem Çetin Düsseldorf Havalimanı’nda karşıladı. Sonra Başkan Tanır ve beraberindekiler, şoförüm tarafından Düsseldorf’un bir kasabası olan Grevenbroich’deki YAMAÇ EMLAK isimli şirketimin merkezine getirildi ve burada kendilerini ağırladım.

Çok samimi geçen bu sohbet esnasında Sayın Başkan Tanır, benden fuar boyunca kullanılmak üzere bir araç talep etti. Ben de kendisine şirkete ait bir BMW marka lüks bir otomobil tahsis ettim. Hatta aracın yakıt deposunu da doldurdum ve aracın anahtarını kendisine teslim ettim. Gündüz birlikte sohbet ettiğimiz Başkan Tanır, Köln’e gitmek istediklerini söyleyince, kendilerine eşlik ettim. Köln’deki gezimizin ardından Başkan Tanır ve beraberindekiler, şirket merkezimizden ayrılarak Essen’deki otellerine hareket ettiler. İki gün süren fuarın ardından Başkan Tanır, beni yeniden iş yerimde ziyaret ederek Hollanda’ya geçmek istediklerini dolayısıyla kendisine bir araç ve bir rehber tahsis edilmesini talep edince ben de misafirlerimi kusursuz bir şekilde ağırlamak istediğimden bu isteklerini yerine getirdim.

Kendilerine eşlik etmek üzere kardeşim İbrahim Yamaç’ı görevlendirdim. 200 km ötedeki Hollanda’nın Amsterdam Şehri’ne yine yakıt ve yeme içme giderlerini de karşılayarak kardeşimle birlikte hareket ettiler. Şoförlüklerini kardeşim İbrahim Yamaç’ın yaptığı Başkan Tanır ve beraberindekiler Hollanda’nın belirttiğim şehrindeki gezilerinin ardından gece geç saatlerde de Almanya’ya dönüş yaptılar. Bu dönüş ve kendileriyle ilgilenmemizden ötürü şahsıma Kestel Belediyesi’nin bir plaketini takdim eden Başkan Tanır ve beraberindekiler, ertesi gün sabah saatlerinde yine bizzat şirket çalışanlarımca Düsseldorf Havaalanı’na bırakıldılar.

 
                                                                                                                                      ****
 
Neymiş demek ki, bir bardak çayın ötesinde bir durum var.

Kaldı ki, bu dilekçesinin devamındaki iddialar daha vahim. İlişki değil çay-çorba, yüklü miktarda paraların konuşulduğu (Başkan Yardımcısı Haluk Kürel’le ilgili) bir boyuta ulaşmış görünüyor.

Bu işler ayyuka çıktığı için başkan yardımcısı bizzat Önder Tanır tarafından görevden alınmadı mı?
 
İDDİALARA VERİLEN YANITLAR!
 
CHP İlçe Başkanı Hatice Doğan, Tanır’ın iddialarına çok net ve sert çıktı; adeta meydan okudu:

Belediye Başkanı Önder Tanır bir internet sitesine verdiği demeçte ‘Hatice Hanım bu olaylardan kısa bir süre önce kendi ailesinin kaçağını benden görülmemesini istedi.

CHP ilçe başkanı bir yakının kaçak katının görmezlikten gelinmesi için bana geldi, yapılabilecek bir şey var mı dedi. Bu bir yalan. Meydan okuyorum. Belgeni, ses kaydını ortaya koy. İddiasını kanıtlamayan müfteridir, yalancıdır.

İlçe başkanı seçildiğimden bu yana iki kez gittim.  İkisinde de belediye meclis oturumuna katıldım ve çıktım. Önder Tanır ile resmi törenlerde karşılaştım, konuştum. Ama Önder Tanır’ın makam odasına hiç gitmedim.

Belediyenin kamera kayıtları elinin altında. Çıkar kamera kayıtlarını seninle pazarlık ettiğimi çıkar kanıtla…

Cep telefonu kayıtları mevcuttur. İki kez baz istasyonlarıyla ilgili konuştuk. Bir kez de o beni aradı, belediye başkan yardımcısının üzerine çok gelmeyin diye aradı. Kaldı ki aileme, yakınlarıma ait kaçak kat yoktur
.”

 
                                                                                                                                      ****
 
Benzer bir açıklama da İYİ Parti Kestel İlçe Başkanı Emin Elüstü’nden geldi:

Önder Tanır, benim öz dayımın kaçak evi olduğunu ve benim kendisine gelip rica ettiğimi dile getirdi.

Buradan Başkan Tanır’a hodri meydan diyerek sesleniyorum: İftira attığın dayımın evi 2017 yılında yapılmıştır. Uydu görüntüleriyle birlikte elektrik ve su abonelik belgelerinin hepsini buyur, burada sana kamuoyunun ve basın huzurunda takdim ediyorum.

İYİ Parti’ye geçen Belediye Meclis Üyesi arkadaşımızla ilgili, kaçak elektrik kullanma iddianla ilgili olarak da, ‘Uyan da balığa gidelim. 10 yıldır aklın neredeydi, Bu kişi AKP’den ayrılınca mı uyandın?’ diyerek kafa yapıyor herkes, haberin var mı? Üstelik o kafe, bu arkadaşın da üzerine değilmiş, iyice öğrendin mi? Bir sonraki sefere iyice sor, soruştur, öyle çık karşımıza da, bir daha baltayı taşa vurma!

Hiç boşuna da çırpınıp durma!

                                                                                                                                      ****
 
Her iki basın toplantısının yapıldığı saatlerde İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erozan parti yöneticileriyle ziyaretimize gelmişti.İl Başkanı Selçuk Türkoğlu’na konuyu sordum.

Şunları söyledi:

Bunlar malikane yapan Almancıdan ağır para almışlar. Yememişler, doymamışlar 100 bin avro daha istemişler. İddiaları söylüyorum. Benim kanaatim de öyle. Adam parayı vermeyince film orda kopmuş. Bunun evini dümdüz etmişler. Normalde köşesini kırarlar, bırakırlar. Adam bunlara güvenerek yapmış. Böyle bir zamanda, öyle bir yerde içerden güvence almadan böyle bir malikane yapılabilir mi? Neticede iş faş oluyor. Bir mayın eşeği lazım. Önder Tanır Belediye Başkan Yardımcısını görevden alıyor. Ona yıkıyor işi, rahat ol diyor, biz yine sonra başka işler yaparız. Bu iş faş olunca, hem suçlu hem güçlü, bağırır suç bastırır, bir nevi hedef saptırmak için açıklama yaptı. Havuz medyası bu açıklamayı kullandı. Olayın esası şu: İlçe başkanımızın dayısının bir tarlası var. Tarladan yol istiyor, belediye ile de ilgisi yok. Ama bir kez rica ediyor, iş çözülsün diye. Hak olduğu için dayısı ilgili kişiye dava açıyor. Seyit Ali Harsi meselesine gelince, AKP’deyken 10 yıl boyunca kaçak elektrik kullandığı tespit edilmedi de İYİ Parti’ye geçince mi fark edildi? Kaldı ki oranın mal sahibi değil Seyit Ali Harsi… Şimdiye kadar aklınız neredeydi?”
 
                                                                                                                                      ****
 
Bu yazının dipnotu: Önder Tanır’ı savunan yandaş medya mensuplarının Kestel Belediyesi’nden ne kadar reklam parasını cebe indirdiklerini öğrenmek isterim. Tanır’ın savunanlardan biri bile ‘Ben bir kuruş almadım, almıyorum’ derse, ‘Helal olsun, öyle inandığı için başkanı savunuyor’ diyerek kendisine bu köşeden teşekkür edeceğim.
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Bal-Göç’ün Bursa’daki krizi Bulgaristan’a taşındı!

850 yıl sonra Anadolu’yu vatan yapan adam!

DEVA Partisi Bursa’da ne iyi yapıyor, neyi yapamadı?

CHP’de dipten gelen dalga!

Esnaf ağası Arif Tak’ın devri sona erdi, Fahrettin Bilgit devrimi!

CHP Nilüfer'de başkaldırı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan güzel işlere imza atıyor!

‘Bursa anayasasını 248 kez deldiler!’

Bursa’da 15 bin kayıt dışı esnaf var; önemli bir kısmı mülteci!

CHP’de parti içi demokrasi çağrısı!

Yıldırım’da hastane alanı lojistik merkeze dönüştürüldü!

Sessiz istilaya karşı sessiz çığlık!

Deniz Gezmiş ve arkadaşları hangi düşünceleri savunuyorlardı?

Kemal Demirel’in bıraktığı miras!

Bursa Batı Trakya dernek yönetimine el çektirildi!

Hizb-ut Tahrir yüzünü gösterdi!

Marmara denizi foseptik çukuru olacak!

İbrahim Burkay Bursa’ya ne öneriyor?

Bursa’dan Harvard’a, oradan DEVA Partisi’ne…

Yunuseli Havaalanı’nı şimdilik kurtardık!

Millet İttifakı için Macaristan ve Malezya dersleri!

Ankara’da veteriner hekimler zirvesi!

Turgay Erdem’in üç yılını nasıl değerlendirdim?

Arif Tak’ın saltanatı sarsılıyor!

Bozkırın çocukları Anadolu’nun çorak toprağına can verdiler!

Bursa Tabip Odası’nda Çağdaş Hekim grubu açık farkla kazandı!

BUPAR’ın araştırmasına göre Bursa’da milletvekili dağılımı!

Merkez Sağ İYİ Parti çatısına koştu!

Ali Babacan Bursa’dan Türkiye’ye mesaj verdi!

Emekliler de sahaya iniyor!

Bursa Teknik Üniversitesi’nde iş cinayeti!

Tabip Odası seçimlerinde Cumhur İttifakı gölgesi listeyi dağıttı!

Altılı masaya öneriler ve eleştiriler!

Alinur Aktaş’ın gözlerinin ışıltısı!

Ali Babacan Bursa’da ne açıklayacak?

Melih Gökçek’in hedef aldığı Bursalı bürokrat ve şeker!

Meral Akşener’in kararı doğru mu?

Bir itirafçının gözünden Süleymancılık!

Bursa Tabip Odası’nda iki listenin çarpışacağı seçim!

BESOB’a üçüncü aday Özkan İlhan!

Hayri Türkyılmaz: ‘20 yılı tamamlayacağım!’

İznik’in tepesine siper kazan kahraman!

Batı Trakya Türkleri Hakan Çavuşoğlu’na geçit vermedi!

Artvin Vakfı’nda gerilimli seçimin galibi Dr. Adnan Demirci oldu

HDP kapatılacak, küçük partiler barajda boğulacak!

‘DAĞ-DER’i siyasetin oyuncağı olmaktan çıkaracağız!’

Bugün seçim olsa sonuç ne olur?

Meclis'te 'Hıyarağası' tartışması!

Tek adam rejimi yıkılacak mı?

Karamsarlığın panzehiri, iyileştirici, birleştirici güç tiyatro!

Çiller, Doğru Yol Partisi ile geliyor!

Uludağ’a kıymayın efendiler!

Ben her yerde sizin fotoğrafınızı görmek zorunda mıyım?

Küçük partiler barajda boğulmak isteniyor!

Bal-Göç kongre yapamadı, ilk adımı kim atmalı?

Mudanya Üniversitesi hakkında gerçekler!

Köpeğe ilaç yazmayan doktora soruşturma açıldı!

Zeytine şapka çıkartmak lazım!

Skandal inşaat tıraşlanacak!

Bursa’nın büyük ayıbı, kadının adı yok!

'Vesayetin her türüne karşıyız!'

GESİAD'ın anlamlı gecesi

Çağdaş Eğitim Kooperatifi’nin anlamlı gecesi!

Bursa’nın siyasal öyküsü duvarlara kazındı!

Ali Babacan, Demokrasi ve Uzlaşma Grubu’nun konuğu oldu!

Mustafakemalpaşa’da merayı devletten koruma mücadelesi!

Bilim olmadan asla!

Buna skandal denmez de ne denir Allah aşkına?