GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
10.02°
Kapalı
DOLAR 9.62
EURO 11.24
ALTIN 554.27
BİST 1.48

Bursa Teknik Üniversitesi hakkında her şey!

13 Ekim 2021 Çarşamba , 12:58

Çok eleştirdim, bir cemaatin egemen olduğu yapının üniversiteyi yönetirken tercihlerini sorguladım.

Bazı öğretim üyelerinin BTÜ’den kaçtığını, bazılarının da ‘mobbing’ uygulanarak kaçırıldığını söyleyenlerin sözlerine kulak verdim.Bursa’da ‘Drone’ üretimi dışında sesi duyulmayan, Teknofest’le sınırlı bir faaliyet gösterdiği düşünülen Bursa Teknik Üniversitesi eleştirilere önce dolaylı yanıt vermeye çalıştı.

Olmadı, Rektör Prof. Dr. Arif Karademir bu kez basın toplantısı düzenleyerek hem eleştirilere yanıt verdi hem de üniversitesini tanıttı.

Çok tatmin edici bir sonuç ortaya çıkmadı yine de…


 
****
 
Bu kez özel bir görüşme yaptık.

Arkadaşım Mustafa Gültekin’le birlikte bizi kabul etti, bütün sorularımızı yanıtladı.

Rektör Hoca’ya açıkça sordum: “Siz Hakyol-İskenderpaşa cemaatinden misiniz? Burada yöneticileriniz aynı cemaat mensubu mu?”

Şu yanıtı verdi:

Bir insanı insan yapan karşısında bir olay olduğunda düşünmesi, taşınması, hür iradesiyle karar vermesi… Eğer başka bir kişinin düşüncesini olduğu gibi uyguluyorsan sen birey değilsin. Sen bir robotsun!  Cemaatleşme yapılarında toplumu organize yapmak ve bazı grupları kontrol ederek, dış kaynaklı güçler tarafından yatırıma değer havzalar oluşuyor. Buna dikkat edilmesi lazım ve bireylerin özgürlüğünü kimseye vermemesi lazım.”
 
****
 
Öğrencilik yıllarında Hakyol Vakfı’nın evlerinde kaldığını söyleyen Prof. Dr. Arif Karademir’e ısrar ettim: ‘Neden sürekli Hakyol yönetiyor deniliyor? Şöyle düşünelim Hocam, iki bilim insanı size başvuruyor, birisi daha yetenekli ama öbürü Hakyolcu, tercihiniz ne oluyor? Daha az nitelikli olanı almak veya ona görev vermek durumunda kalabiliyorsunuz! Böyle bir uygulama var mı üniversitede?”

Arif Karademir, bu soruya karşılık şunları söyledi:

Kesinlikle yok. Yapan insanlara da sorsanız reddederler elbette, ‘Biz liyakata önem veriyoruz’ derler. Ben öncelikle vatan, millet diyorum onu önceliyorum.  Üniversiteyi incelerseniz bunu görürsünüz zaten… Böyle bir şeyi kabul etmiyorum.”

****
 
Mehmet Yazıcı başta olmak üzere BTÜ’den giden hocaların yakınmasını aktardım Rektör Karademir’e…

Şunları söyledi:

Mehmet Yazıcı bize özel sektörden geldi, İstanbul’a gitti. Bir kurumda belirli bir insan sirkülasyonu önlenemez. Daha ötesini söyleyeyim. Geçişler serbest kalsa özellikle idari personelde kurumlar arasında kavimler göçü olur. Özel sektörden, Ankara, İstanbul ve İzmir’den gelen hocaların adaptasyonunda ciddi sıkıntılar oluyor. Birincisi bu, ikincisi İstanbul’da yaşamak çok zor ama aynı zamanda alışkanlık yapıyor. Mehmet Yazıcı çok beyefendi bir arkadaşımız, teknoloji transfer ofisinde görev verdik. BTSO ile tanıştırdık. Açık söylüyorum dekan olmak istedi. Şurada oturdu, ‘Beni dekan yapmadınız, size küstüm’ dedi. Mehmet Hoca burayı bir sıçrama tahtası olarak düşündü.”
 
****
 
‘Hocam dekan olması için Orman Fakültesi’nde olması lazım’ diye laf çakıyorum, kahkahalarla gülüyoruz.Sonra ciddi yanıtı veriyor:

Orman Fakültesi konusunda sadece Orman Fakültesi’nde dekan var. Genel sekreterimiz Artvin Üniversitesi’nin kurucu genel sekreteri…”

‘Keşke oğlunu buraya almasaydı’ diye yine araya giriyorum.

Onda ben size biraz kırgınım. O listeyi çıkaran arkadaş 55 ile alındığını söylemiş. YÖK’ün şartı 50… 53-52 ile alınan 3-4 kişi daha var.”

İsimlerini alabilir miyim diyorum Arif Karademir’e…

Şunları söylüyor:

Veririm isimlerini. Bir yer için ilana çıkıyorsunuz. O ilan için asgari şart belli. Bunların yüzdelik ortalaması içinde dil ve not ortalaması da var. 80-90’lık öğrenci varken 55’i aldınız diyorsan vicdansızlık bu, öyle bir şey yok.”
 
****
 
Araya yorum katarak giriyorum; Hocam şöyle bakmak lazım. ‘Sizin oğlunuz çok başarılı bir bilim insanı olabilir ama sizin çalıştığınız üniversiteye girmesin, başka üniversite alsın onu! Aslında o çocuğa da haksızlık oluyor, eğer yeterli kriterlere sahipse…’

Hocanın yanıtını dinleyelim:

Bir şey demiyorum. O öğrenci bölüm birincisi bir çocuk. Başvuranlar içinde ortalamanın üzerinde bir çocuk. Orman Endüstri Mühendisliği’nde başka başvuran yoktu; ilana çıkıp da başvuru olmadığı bölümler oldu.”
 
TEKNOFEST BTÜ’NÜN REKLAM YÜZÜ!

Tam bu noktada söyleşinin gerginliğini biraz azaltmak için TEKNOFEST’i konuşuyoruz.

Prof. Dr. Karademir’in gözleri parlıyor:

TEKNOFEST’e biz bu yıl 100 takımla başvurduk. Geçen yıl 67 takımımız vardı. Paydaş üniversiteyiz. Bu yıl 52 finalistimiz oldu. Savaşan İHA’da Türkiye birincisi oldu çocuklar. Şunu de belirteyim, TEKNOFEST’in Bursa’ya alınması konusunda BTÜ’nün performansı da etkili oldu.”
 
****
 
‘Hocam bu etkinlik Yunuseli’nde oldu değil mi? Yunuseli’nin kalması gerektiği ortaya çıkmadı mı?’ diye araya girerek, kentin bu önemli sorunu konusunda ne düşündüğünü anlamak istiyorum ama gülüşüyoruz sadece…

Karademir devam ediyor konuşmaya:

Bu drone oyuncakçıdan alınıp yapılan bir drone değil. Yazılımı da çocuklar kendileri yaptılar. Pek çok parçayı ürettiler. Nasıl çalışıyor? Düğmeye basıyorsun, uçuyor, diğer havadaki cisimleri düşman olarak kabul edip, silah sistemleriyle indiriyor. Akıllı ve görüntü işleme sistemi olan bir drone.”
 
****
 
Bu noktada araya giriyorum ve bir Fransız uzmanın İHA’lar konusunda sözlerini aktardım Arif Hoca’ya…

“Türkiye İHA’lar sayesinde Azerbaycan, Libya ve Suriye’de bir üstünlük sağladı ama artık herkes bunlar üzerinde çalışıyor. 4-5 yıl içinde Türkiye’nin üstünlüğü ortadan kalkacak.”
 
****
 
Arif Karademir anlatmaya devam ediyor:

Otonom İHA… Su teknesi var, araziye uçuyor, yangın varsa gidip suyunu alıp, yangını söndürmeye çalışıyor. Ayrıca 3 elektrikli araçla katıldık, sadece Aziz Sancar adı verilen elektrikli araç değildi bizim üniversitenin ürettiği… Yıldız Teknik bile iki araçla katıldı. Araçlardan biri C. Arf, bir diğeri Lagari, ilk uçan kişi…”

‘Hocam Cahit Arf’ı biliyorum, Arf teoremini ortaya koyan kişi… Allaha şükürler olsun o da sol dünya görüşüne sahip biriydi’ diyorum, gülüşüyoruz yeniden…
 
****
 
Rektör Prof. Dr. Karademir’le ilgili kamuoyuna yansıyan bir başka iddia, eşinin İzmir’de çalıştığı bir firmadan BTÜ’ye makine alındığı şeklindeydi.

İddianın ayrıntısı; ‘Prof. Arif Karademir'in, danışmanlık hizmeti de verdiği şirketin teknik satış müdürünün yüksek lisansa kabul edilebilmesi için şartlarda değişiklik yapmasının yanı sıra o şirketten ihale yoluyla 1 milyon 7 bin lira değerinde sekiz farklı laboratuvar cihazı alımı yapıldığı’ şeklindeydi.
 
****
 
Rektör Karademir, bu iddialara geçmeden önce ‘intihalle’ ilgili yapılan suç duyurusu konusunda düşüncelerini dile getirdi:

Bunların hepsi yalan. İşin ana kaynağı dekan yapmadığımız bir isim var. İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nde dekan yaptığımız kişiyi YÖK’ e şikayet ettiler. Çalıntı dedikleri arkadaşlardan birisinin tezinin oranı yüzde 5 çıktı. YÖK’ün oranı yüzde 30… Şu anda doktora bitirmiş arkadaşların tezlerini intihal programına koyun, hepsi yüzde yüz intihal çıkar. Çünkü tez bitmiş, yayınlar yapılmış. Herkese mal olmuş yayın. Bunlar 12-13 yıl önce profesör olmuş insanların tezlerini intihal programına koyuyorlar. Böylesi iddiada bulunan kişilerin tezlerini aynı programa koy, onlarınki de yüzde yüz intihal çıkar. Evin camdansa komşunun evine saldırma. Sanırım buradaki arkadaşlar aynı şeyleri onlar için yapacaklar.”
 
CİHAZLAR BENİM DÖNEMİMDE ALINMADI!
 
Sonra yukarıdaki sorumun yanıtına geçti:

Ceran Kimya, kağıt kimyasalları üreten bir firma. Yurt dışında doktora yaparken kağıdın suya dayanıklılığını arttıran bir kimyasal geliştirdik. Doktora tezim bu. Suni bir kimyasal. Ben Kahramanmaraş’ta çalışırken, bu firma gelip beni buldu. Çünkü TÜBİTAK’ta yayınım var. Hocam ‘Biz bu kimyasalları üretmeye çalışıyoruz, birlikte çalışabilir miyiz?’ Üretebiliriz dedim. Resmi olarak, hukuki olarak ben danışmanlık yaptım bu firmaya. Onlar da bunları yerli olarak üretip satıyorlar. Dışardan öğrenmiş olduğumuz bilgiyi ekonomik bir değere dönüştürdük. Ben buraya geldikten sonra 2013-14 yılında rektör değilim, dekan değilim, her yıl cihaz alınırken bu kişiler de cihaz teklifinde bulunmuşlar. 4-5 cihaz alınmış bu şirketten. Ben onların danışmanı değildim. Cihaz şöyle. Aşağıda bizim elektron mikrosobi cihazımız var. Bu cihazı Türkiye bir kişi satıyor. Siz gidip bunu dışardan satın alamazsınız. Oraya gitseniz, sizi buraya gönderecekler zaten. Bu cihazı gümrükten alamazsınız, bir aracı firma şart. Spesifik cihazlar ancak şartnameyle alınır. Burada komisyonda değilim, alımda değilim, imzam yok. 1336 tane cihaz alındı. Bu liste resmi sayfamızda var.”
 
****
 
Bu konuyla ilgili YÖK veya başka bir kurumdan soru sorulup sorulmadığını da öğrenmek istedim.

YÖK’ten sordular, gereken cevabı verdik. Adamlar sayesinde bayağı reklamımız oldu. Eşimi Balıkesir’e götürmüşüm, kala kala buna mı kaldım ben? Efendim, Tokat’a gitmişim. Gittim elbette ama kesinlikle yol ödeneği almadım.”
 
****
 
Eşinin durumunu da sorup anlamaya çalıştım…

Karademir o konuda da şu açıklamalarda bulundu:

Evet bu firmayla danışmanlık yaptık. Resmi yaptık, hukuki yaptık. TUBİTAK’ın ve YÖK’ün onaylarıyla yaptık. Eşim 2017-2018 yılında bu firmanın yan firması var, Alkadsan firmasında çalışmaya başladı. Onun orada çalışmasının ne sıkıntısı var.  Eşim kimya mühendisi…”

Eşiniz Bursa’da oturuyor. Uzaktan çalışma mı yapıyor?

Kendisi kimya mühendisi. Şu anda pandemi nedeniyle bir fabrikaya gitmesine gerek var mı? Bu adamlar bankadaki veznedar değil ki. Beton kimyasalları üzerinde çalışıyor eşim. Testler, literatür araştırması var. Danışmanlık yapıyor. İlla orada olacak diye bir şey yok. Amerika’da olup Hindistan’da çalışan var.”
 
****
 
İddialara konu olan Ceran Kimya’da çalışan ‘torpilli’ öğrenciye ilişkin de şunları söyledi:

ODTÜ mezunu… Çok çok kabiliyetli birisi. Başka başvuran yok ama başvuran olsa da bu kızımız kazanır. Sektörde çalışıp de üniversitede doktora yapması teşvik ediliyor. 2244 programı budur.”
 
****
 
Okulda başta Ramazan Kurt, Sami İmamoğlu olmak üzer pek çok yöneticinin yakını öğretim üyesi olarak alındı mı?

Karademir şunu iddiayla söyledi:

Benim bildiğim yok. Siz Uludağ Üniversitesi’nin kadrosunu şöyle bir listeleyin, sadece soyadı tutanları alın. Bende burada evlenen karı-koca olan arkadaşlar var.”
 
****
 
Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ile yaptığımız söyleşi, olduğu gibi bilginize sunuyorum.

Yorum sizin!

 
****
 
Bu yazının dipnotu: Bursa Teknik Üniversitesi yönetimine yönelik eleştiri yapacak olan bilim insanlarına, öğretim üyelerine ve de çalışanlarına da sayfamız açık! Yanıt verirlerse, hakaret içermediği sürece köşede değerlendirilecektir.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Marmara denizi kusmaya devam ediyor!

Sarı öküzü vermeyecektik!

Bursa Teknik Üniversitesi’nde cadı avı!

Skandalın ortaya çıkardığı yolsuzluk!

Havanda su dövülmeyen medya buluşması!

Rant Uludağ’ın zirvesine ulaştı!

Bursa’da yeni rant hikayesi!

İçinden çıkanlar AK Parti’yi nasıl değerlendiriyorlar?

Hülya Koçyiğit’in damadı Alkoçlar Bursa’da sahnede!

Doğduğu yer herkesin kaderidir!

Termal su bölgesine konut, boş (!) alana otel!

Bursa’yı parsel parsel satıyorlar!

İktidar sanayicilerin, iş insanlarının cebine el attı!

İbretlik bir yolsuzluk hikayesi!

Havalimanı olmayan şehir Bursa!

Bilim, din, demokrasi ilişkisi!

Kim bu Muzaffer Sağlık?

Bilin bakalım, değil yurdu tek bir odası olmayan üniversite hangi şehirdedir?

AK Parti Danışma Kurulu toplantısında neler oldu neler!

Tarihi Kentler Birliği’nde Bursa’nın adı yok!

Yurt fakiri ülkenin yurt fakiri şehri Bursa!

Dünya çark etme şampiyonluğu!

Memleket Partisi’nde Bursa dışlandı!

Erdem Saker’den Alinur Aktaş’a öneriler!

Türkçenin bağımsızlığı ve sözcükler!

Ertuğrul Yalçınbayır’la yollarımızın kesişmesi!

Ülkücüler, MHP’liler bunu da içlerine sindirebilecekler mi?

Su bitti, velhasıl Bursa betondan ibaret!

'Cenazeme gelmesin!'

Bozbey’in adaylığının önünde engel kalmadı!

DEVA Partisi’nde alternatif aday Erman Kızılyel!

Ankara’dan bildiriyorum!

Koronaya meydan okuyan adam!

Betonsever iktidarın yeni bir marifeti daha: Celal Bayar müzesini yıkıyorlar!

Meydanla vedalaştık ama ahımız yerde kalmaz inşallah!

Bir şehit ailesinin dinmeyen feryadı!

Yıkılan 29 okul imam hatip olsaydı?

Memleket Partisi’nde iki adaylı yarışın galibi Güner Aklan oldu!

Yanlış inançlarıyla öldüler!

Büyükelçi Ahmet Erozan, AK Parti’yi dış politikadan vurdu!

Memleket Partisi ikiye bölündü!

Tarihin canına okudular, şimdi oraya TOKİ konutları dikecekler!

Zafer Partisi geliyor!

Din, bilim ve aşı!

Büyük Birlik tabanı iktidar desteğinden rahatsız!

Yalın yönetim mi, yalan yönetim mi?

Bursa’nın en berbat ilçesi Nilüfer!

İktidar destekçisi Doğu Perinçek Talibancı oldu!

Edremit Körfezi’ni bir üst lige taşıyacak öykü!

Ön planda cinayet, arka planda mitoloji, fonda Bergama-Berlin!

Cumhur İttifakı'nın en küçük ortağı BBP!

Emin Adanur’un bir günü!

Veteriner hekimlerde Çağdaş Grup Güven tazeledi

Asker niye sahada yoktu?

Atatürk’le ilgili gün ışığına çıkan yeni anılar!

Tatlıoğlu, 'Uçak alımı için TEMA Vakfı’na bir maaşımı bağışlayacağım!'

Bakın, Bursa Teknik Üniversitesi sorulara nasıl yanıt verdi?

DEVA Partisi'nde muhtıra imzacıları!

Alinur Aktaş’a teşekkür ediyorum!

Ülke yangın yeri!

Ailemizden çıkan ilk Kovid-19 vakası!

Türkiye işgal mi ediliyor?

BTÜ ve Mudanya Üniversitesi yöneticilerine kitap önerim!

DEVA Partisi’nde Osmangazi krizi!

Dikkat Otoyol’da soyulabilirsiniz!

Seçimde yenildi ama tarih onu galip çıkardı!

Bursaspor’la oyun oynamak ateşle oynamaktır!

Kazananlar ancak mücadele edenlerdir!