GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
13.02°
Açık
DOLAR 16.88
EURO 17.82
ALTIN 991.00
BİST 2.554

Yıldırım’da hastane alanı lojistik merkeze dönüştürüldü!

9 Mayıs 2022 Pazartesi , 11:29

Bursa’nın neresine dokunulsa, oradan rant sesleri yükseliyor.

Bu kez Bursa’nın en çarpık yerleşim yerinden geldi haber…

AK Parti içinden Bursa’yı derinden seven bir dost aradı ve sonra şu mesajı gönderdi:

Nur topu gibi bir çocuğumuz daha oldu. Hem de ova koruma, tarım ve taşkın alanında… Hem de hastane düşündüğümüz alanda… Hem de bu parsel için Samanlı bağlantı yolunu yarım ay haline çevirdiğimiz alanda…. Bursa doğusu, batısı, ovası ile resmen parsel parsel yok edilirken, yeni sanayi bölgeleri, yeni uydu kentler ve ovanın tam orta yerine bu…”


 
****
 
AK Parti’nin üst düzeyinde aday olmuş dostun ‘bu’ dediği yer Faruk Çelik’in Şehir Hastanesi’ni kurmak istediği Samanlı’daki 183 bin metre karelik alan…

Yıldırım’ın betona boğulmamış çok az kalan yeşil alanı…

Peki ne yapılacak burada?


****
 
Bilindiği gibi sırf Faruk Çelik’in dediği olmasın diye Bülent Arınç döneminde burası hastane alanından çıkarıldı.

Evet çevrecilerin itirazları vardı, DSİ taşkın alanı diye…

Ama AK Parti iktidarı bu seslere kulak asmazdı.

Şehir Hastanesi öyle bir yere götürüldü ki, Faruk Çelik isyan etmek zorunda kaldı.

1 milyar liraya çıkan Şehir Hastanesi’nin yolu için 2 milyar para harcayacak kamu…

İşte buna isyan etmişte eski Bakan Faruk Çelik:

“Nerede hızlı tren? Ben yaptırdım ihalesini. 10 yıl oldu demiryolu Bursa’ya hala gelecek. ‘Şehir hastanesini Yıldırım’da yapacaksınız. Batıya yıkmayın her şeyi’ dedim. Hastaneyi götürdüler ucube bir yere koydular. Şimdi tam 2 katrilyonluk ihale yapıyorlar demiryolunu hastaneye ulaştırmak için. Hastanenin maliyeti ne kadar? 1 milyar. Yapılacak yolun maliyeti ne kadar 2 milyar, yazık değil mi bu milletin iki milyar lirasını çarçur ediyorsun. Projelerin bir tanesi değil ki, hepsi yanlış yapılmış!”


 
****
 
İşte o araziyle ilgili önemli bir gelişmeyi haber verdi AK Partili dost…

Şehir Hastanesi yapılmayan alanın mülkiyeti İsmail Hakkı Edebali döneminde Yıldırım Belediyesi’ne geçti.

22 Şubat 2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca  kentsel dönüşüm amacı ile yüksek yoğunluklu konut rezerv alanı olarak imar planı yapıldı.

Halen görevini sürdüren, şu ana kadar hakkında en ufak bir şaibe olmayan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz döneminde 25 Haziran 2021 tarihinde konut rezerv alanı olan bu yer  lojistik alanı olarak dönüştürüldü.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından plan tadilatına onay verdi.

Sonra ne oldu?

Yıldırım Belediyesi kat karşılığı 183 dönüm araziyi Bursa’nın AK Parti döneminde çok iş alan firmasına, Bak-Yapı’ya kat karşılığı lojistik merkez yapmak üzere verildi.

Bu alan artık özel bir şirketin olacak, orada bir miktar gelir de Yıldırım Belediyesi’ne aktarılacak.

Dürüstlüğüne inandığım Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, bu yanlış kararı bir kez daha düşünecektir.


 
****
 
Bu yazının dipnotu: Düşünün burası sağlık alanı ilan edildiğinde mahkeme iptal kararı vermişti. Sağlık tesisi yapılmayan yere şimdi lojistik binalar mı yükselecek? Şu Bursa’nın hali ne olacak? Gelen vuruyor, giden soyuyor!

YILDIRIM BELEDİYESİ'NDEN AÇIKLAMA

Yıldırım Belediye Başkanlığı konu ile ilgili sorumuzu üzerine şu ayrıntılı açıklamayı yaptı.

"BURSA İLİ, YILDIRIM İLÇESİ,SAMANLI MAHALLESİ (REZERV YAPI ALANI)  LOJİSTİK TESİS ALANI

Bursa İli, Yıldırım İlçesi, Samanlı Mahallesi sınırları içerisinde yer alan (E: 3543 ada 129 parsel, Y: 3543 ada 150 parsel) yaklaşık 183.300,37 m2 yüzölçümlü alan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'un 2 nci maddesinin (c) bendi uyarınca Bakanlık Makamının 27/07/2017 tarihli ve 9874 sayılı Olur’u ile “Rezerv Yapı Alanı” olarak belirlenmiş olup; söz konusu alanda gerçekleştirilecek planlama projelendirme ve uygulamalarla ilgili olarak belirtilen hususlarda Belediye Başkanlığımız yetkilendirilmiştir.

Eski onaylı 1/1000 ölçekli uygulama imar planında (12.02.2009 tarihli) kısmen “Sağlık Tesis Alanı”, kısmen “Yol Alanı”, kısmen de “Park” olarak tanımlı olan; bahse konu alanda, yapılan yetkilendirme doğrultusunda hazırlanan; “E=1.50 ve Yençok= Zemin+6 Kat yapılaşma koşullu “Ticaret+Konut Alanı”, E=1.00 ve Yençok= Zemin+6 Kat yapılaşma koşullu “Ticaret Alanı”, “İlkokul Alanı”, “Anaokulu Alanı”, “İbadet Alanı (Cami)”, “Kültürel Tesis Alanı”, “Park Alanı”, “Teknik Altyapı” ve “Yol Alanı” fonksiyonlarını içeren imar planlarının, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca incelenerek 6306 sayılı Kanun ve 1 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hükümleri uyarınca 10.10.2018 tarihinde onaylandığı bildirilmiştir.
Ancak, 3543 ada 150 parsel (rezerv yapı alanı) sayılı taşınmaza ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 10.10.2018 tarihinde onaylandığı bildirilen imar planı değişiklikleri, TMMOB Şehir Plancıları Odası (Bursa Şubesi) tarafından açılan dava kapsamında; “arttırılan nüfusa karşılık yeterli büyüklükte sosyal ve teknik altyapı alanı ayrılmadığı” gibi gerekçelerle Bursa 1.İdare Mahkemesi’nin 04.03.2020 tarih ve 2019/271 E 2020/195 K sayılı kararı ile iptal edilmiştir.

Bursa 1.İdare Mahkemesi’nin 04.03.2020 tarih ve 2019/271 E 2020/195 K sayılı kararında belirtilen “arttırılan nüfusa karşılık yeterli büyüklükte sosyal ve teknik altyapı alanı ayrılmadığı” iptal gerekçesi doğrultusunda Rezerv Yapı Alanı için nüfus yoğunluğu artışına sebep olmayacak fonksiyon belirlenerek; söz konusu 3543 ada 150 parsel (Rezerv Yapı Alanı) sayılı taşınmaz, Bakanlıkça 25.06.2021 tarihinde onaylanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği ile “E:1.00 ve Yençok:12.50 m yapılaşma koşullu Lojistik Tesis Alanı” olarak planlanmıştır. Lojistik Tesis Alanında; konteyner alanları, antrepo ve depo, yükleme ve boşaltma gibi tüm lojistik ve taşımacılık ile ilgili kuruluşların yönetim birimleri ile lojistik faaliyetleri destekleyici hizmet birimleri, tır-kamyon parkları, barkodlama, ambalajlama, sigorta, acente, taşıma işleri komisyoncuları ile; tarım ürünleri depolama, lisanslı depoculuk, akredite gıda/çevre laboratuvarı, açık hayvan pazarı, kongre ve fuar merkezi, yönetim binası, sektör temsilciliklerine ait depolama ve idari birimleri yer alabilir.

Bursa İli, Yıldırım İlçesi, Mevlana, Ulus, Arabayatağı, Çınarönü, Hacivat, Yavuzselim Mahalleleri ile Şirinevler Mahallesinin bir kısmını kapsayan 499 hektarlık alan, 6306 sayılı Afet Riski altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında Bakanlar Kurulu’nun 17.12.2012 tarih ve 2012/4086 sayılı kararıyla “riskli alan” ilan edilen edilmiştir. Bu kapsamda 6306 sayılı Kanun kapsamındaki uygulamalarda kullanılmak üzere Samanlı Mahallesi 3543 ada 150 parsel (eski 3543 ada 120 parsel), “Rezerv
Yapı Alanı” olarak belirlenmiştir. Söz konusu taşınmazın, 6306 sayılı Kanun kapsamında, Riskli Alan olarak ilan edilen 7 mahallenin (499 hektar) dönüşümünde finansman kaynağı olarak değerlendirilmesi düşünülmektedir.

Bu kapsamda; Yıldırım halkını daha sağlıklı ve güvenli yaşam alanlarına kavuşturmak için zorunlu olan kentsel dönüşüm çalışmalarına finansman sağlamak için bölgeye yapılması planlanan ‘Lojistik Merkezi’ ile ilgili açık ihaleye çıkılmıştır. ‘Kat karşılığı’ usulüyle gerçekleştirilen ihale neticesinde, proje yüzde 47’si Yıldırım Belediyesi’ni kalacak şekilde ihale edilmiştir.
3543 ada 150 parsel sayılı Rezerv Yapı Alanının batısında yapılması öngörülen 600

Yataklı Devlet Hastanesi ve Acil Lojistik Binaları gibi kamu yatırımlarını içeren “Sağlık Tesis Alanı”nı ile birlikte Rezerv Yapı Alanında planlanan “Lojistik Tesis Alanı”nın, Bursa Çevre Yolu bağlantısı ile Samanlı Mahallesi yerleşim alanıyla olan ulaşım kurgusunun çözümlenmesi, Lojistik Tesis Alanı ile Samanlı Mahallesi ticaret aksının güçlendirilmesi, ayrıca bölgede yeni iş istihdamlarının oluşturulması ve Bursa ilinin sosyo-ekonomik gelişimine katkı sağlaması amaçlanmaktadır.

Aynı zamanda Lojistik Tesis Alanı olarak planlanan 3543 ada 150 parsel sayılı (Rezerv Yapı Alanı) taşınmazda konumlanacak kullanımlarda, çatılara Güneş Enerji Panellerinin yapılması teşvik edilerek, elde edilecek enerjinin Belediyemizce kullanılması ile yenilenebilir enerjinin üretilmesi ve etkin kullanımının sağlanması hedeflenmektedir."

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Gemlik mi, Mudanya mı?

Bursa Festivali'nden Atatürk çığlığı yükseldi!

Bu pazar seçim yapılsa Bursa’da sonuç ne olur?

Büyükşehir Belediyesi'nin arsa satışına DEVA'dan tepki!

Vurun abalıya!

Sokağın sesinden neden rahatsız oluyorsunuz?

İYİ Parti TBMM grubunda İbrahim Erdoğan’ın çıkışı!

Darısı Türkiye'nin başına!

Tarımı masaya yatıran sanayiciler!

Uludağ’a göz diktiler, bilesiniz!

Bal-Göç bölünme aşamasına geldi!

Gemlik’te denize nazır eğitim!

Mudanya Üniversitesi YÖK kitapçığına girdi, bakın hangi bölümlere öğrenci alınacak?

Erdoğan’ın sorularına Kılıçdaroğlu yanıt verdi!

Kaçak yapı, Mudanya ve Kestel örneği!

Dağ-Der seçiminde MHP-İYİ Parti mücadelesi!

Hasan Ali Yücel’in yüceliği!

İYİ Parti’de kimler milletvekilliğine yakın duruyor?

Gelecek Partisi’nin imdadına DEVA yetişti!

Şehitlerimiz, Kürt meselesi AK Parti ve CHP!

CHP mitingi başarılı mıydı?

Bal-Göç’ün Bursa’daki krizi Bulgaristan’a taşındı!

850 yıl sonra Anadolu’yu vatan yapan adam!

DEVA Partisi Bursa’da ne iyi yapıyor, neyi yapamadı?

CHP’de dipten gelen dalga!

Esnaf ağası Arif Tak’ın devri sona erdi, Fahrettin Bilgit devrimi!

CHP Nilüfer'de başkaldırı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan güzel işlere imza atıyor!

‘Bursa anayasasını 248 kez deldiler!’

Bursa’da 15 bin kayıt dışı esnaf var; önemli bir kısmı mülteci!

CHP’de parti içi demokrasi çağrısı!

Sessiz istilaya karşı sessiz çığlık!

Deniz Gezmiş ve arkadaşları hangi düşünceleri savunuyorlardı?

Kemal Demirel’in bıraktığı miras!

Bursa Batı Trakya dernek yönetimine el çektirildi!

Hizb-ut Tahrir yüzünü gösterdi!

Marmara denizi foseptik çukuru olacak!

İbrahim Burkay Bursa’ya ne öneriyor?

Bursa’dan Harvard’a, oradan DEVA Partisi’ne…

Yunuseli Havaalanı’nı şimdilik kurtardık!

Millet İttifakı için Macaristan ve Malezya dersleri!

Ankara’da veteriner hekimler zirvesi!

Turgay Erdem’in üç yılını nasıl değerlendirdim?

Arif Tak’ın saltanatı sarsılıyor!

Bozkırın çocukları Anadolu’nun çorak toprağına can verdiler!

Bursa Tabip Odası’nda Çağdaş Hekim grubu açık farkla kazandı!

BUPAR’ın araştırmasına göre Bursa’da milletvekili dağılımı!

Merkez Sağ İYİ Parti çatısına koştu!

Ali Babacan Bursa’dan Türkiye’ye mesaj verdi!

Emekliler de sahaya iniyor!

Bursa Teknik Üniversitesi’nde iş cinayeti!

Tabip Odası seçimlerinde Cumhur İttifakı gölgesi listeyi dağıttı!

Altılı masaya öneriler ve eleştiriler!

Alinur Aktaş’ın gözlerinin ışıltısı!

Ali Babacan Bursa’da ne açıklayacak?

Melih Gökçek’in hedef aldığı Bursalı bürokrat ve şeker!

Meral Akşener’in kararı doğru mu?

Bir itirafçının gözünden Süleymancılık!

Bursa Tabip Odası’nda iki listenin çarpışacağı seçim!

BESOB’a üçüncü aday Özkan İlhan!

Hayri Türkyılmaz: ‘20 yılı tamamlayacağım!’

İznik’in tepesine siper kazan kahraman!

Batı Trakya Türkleri Hakan Çavuşoğlu’na geçit vermedi!

Artvin Vakfı’nda gerilimli seçimin galibi Dr. Adnan Demirci oldu

HDP kapatılacak, küçük partiler barajda boğulacak!

‘DAĞ-DER’i siyasetin oyuncağı olmaktan çıkaracağız!’

Bugün seçim olsa sonuç ne olur?

Meclis'te 'Hıyarağası' tartışması!